Anketa: Které české akcie jsou podle odborníků favority letošního léta?
|

Anketa: Které české akcie jsou podle odborníků favority letošního léta?

Investiční web a Kurzy.cz se zajímaly o výhled investičních profíků na akcie obchodované ve SPADu v letních měsících. Jaké společnosti mají nejlepší vyhlídky a proč?

SPAD Akcie ČR

Petr Bártek, analytik, ISČS

Petr Bártek

Na našem trhu je několik titulů, které stojí za to sledovat i v okurkové sezóně. U ČEZu se můžeme s upřesňováním plánů Německa na odchod z jádra dočkat nových projektů. Bude zajímavé sledovat stabilitu tamních dodávek elektřiny a její dopady na ceny elektřiny.

NWR je pod tlakem IPO konkurenta JSW, které by mělo být dokončeno do 6. července. Poté by se trh měl opět začít soustředit na stále silné ceny koksovatelného uhlí (předpokládáme mírný 6% q/q pokles z vrcholu). Tato akcie po posledním poklesu vypadá při srovnání s cenami uhlí zajímavě.

Další důležitou událostí bude v červenci spuštění číselné loterie Fortuny. První čísla lze čekat v průběhu srpna. Trh nyní podle nás započítává ukrojení asi pětinového podílu z původního trhu Sazky, lze však spekulovat i na vyšší čísla.

David Brzek, makléř, Fio banka

David Brzek

Akciové trhy se před začátkem léta nenacházejí v nejlepší kondici. Makrodata potvrzující zpomalování ekonomického růstu, končící QE2, problémy předlužených evropských států - to vše nevytváří příliš dobré podmínky. Celkový sentiment bude ovlivňovat i obchodování na pražské burze.

Očekávám volatilnější obchodování u indexu PX kolem hodnot 1 200 bodů bez výraznějšího trendu a při nižších objemech obchodů. Částečně vyšší aktivity se můžeme dočkat u finančních titulů, které budou reagovat na dění kolem Řecka a dalších států.

Po poklesech v posledních týdnech bude u NWR očekávána aktualizace prodejních cen a potvrzení zlepšení prodejního mixu. Ještě dříve budou s kurzem hýbat přesnější informace o prodeji až 6 % akcií ze strany majoritního vlastníka. U NWR vidím největší potenciál pro letní měsíce.

Klidnějšího obchodování budeme nejspíš svědky u ČEZu. Titul drží letos výrazně nadprůměrný výsledek v porovnání s ostatními tituly ve SPADu, podmínky na energetickém trhu zůstávají pro společnost dobré a k výraznější korekci není u energetické společnosti důvod.

U Pegasu bude zajímavé sledovat posun v zahraniční expanzi a to, jak se vedení v tomto kontextu postaví k dividendě. Pegas bude nejspíš patřit rovněž ke klidnějším titulům.

Předpokládám, že vedení mediální CME potvrdí pozitivní výhled pro druhou polovinu roku a titul by se měl podívat zpět do blízkosti minimálně 400 Kč.

Více se o českých akciích dočtete v rubrice Investičního webu věnované domácímu trhu

Michal Stupavský, portfoliomanažer, Conseq

Michal Stupavský

Objem obchodů bude v letních měsících tradičně slabší, významné kurzotvorné informace tak mohou s cenami akcií při slabší likviditě více zahýbat. Vývoj českých titulů bude tradičně sledovat primární globální trend, jenž bude determinován koncem druhé fáze kvantitativního uvolňování v USA a vývojem dluhové krize periferních států eurozóny.

U Erste Group a Komerční banky bude zajímavé sledovat finanční výsledky za 2. kvartál. U Erste nás bude zajímat stav úvěrového portfolia a opravné položky v problematických zemích jako Maďarsko a Rumunsko. U Komerční banka se budou investoři zaměřovat na tempo růstu nových úvěrů, které bylo v posledních kvartálech slabé.

U elektrárenské společnosti ČEZ žádná zásadní výsledková překvapení neočekáváme, spíše se budeme zaměřovat na nové informace ohledně prodeje tureckých aktiv a dopady změn v jaderné energetice.

Telefónica bude pokračovat ve slabých výsledcích, když jí budou dále meziročně klesat tržby a provozní zisk. Investory bude především zajímat, jak chce firma v příštích letech akcionářům distribuovat volnou hotovost. Budou to dividendy, nebo zpětné odkupy akcií? A nechystá se náhodou Telefónica Česko opustit a svůj byznys prodat?

U NWR nás bude zajímat efekt zahrnutí do indexu FTSE 250, resp. síla poptávky indexových fondů. Uvidíme také, zda se firma nepochlubí nějakou zajímavou akvizicí na Ukrajině.

Nejvíce nás budou zajímat informace týkající se ohlášené expanze Pegasu Nonwovens do Egypta, která do budoucích let skýtá velký potenciál, ale také významná rizika.

Investoři by ovšem letní měsíce měli také využít k pořádné relaxaci, aby posbírali dostatek sil na konec roku.

Milan Vaníček, hlavní analytik, J&T Banka

Anketa: Milan Vaníček

Letní sezóna se bude tradičně vyznačovat nízkou likviditou. Tu vidíme i v červnu kvůli absenci výraznějších impulzů a horším zprávám z USA. V červenci a srpnu nás naopak čeká výsledková sezóna.

Především pro banky je důležité vyhodnocení stres-testů, které by měly ukázat schopnost bankovního sektoru obstát při krizových scénářích.

proto by se mohlo volatilněji obchodovat s bankovními tituly - Erste a KB. Oba tituly by měly být kapitálově dostatečně vybaveny, větší riziko tudíž nehrozí.

Na potenciálně zvýšené riziko by mohly pozitivně reagovat defenzivní tituly jako PMČR či Telefónica. Telefónica je do začátku září obchodována s nárokem na hrubou dividendu 40 Kč/akcii, tudíž nelze vyloučit, že se zájem o tento titul ke konci prázdnin zvýší.

Energetické tituly se budou pravděpodobně obchodovat v rámci vývoje podkladových aktiv. U ČEZu to bude závislost na elektrické energii, která bude reagovat na zvýšenou poptávku z Německa. Ze situace kolem německé energetické koncepce by měl ČEZ profitovat.

V případě NWR se investoři zaměří na cenu uhlí a na zveřejněné ceny na 3Q11 (začátek července). Kvůli akci majoritního vlastníka BXR s dodatečnou nabídkou při zařazení titulu do indexu FTSE 250 jsou akcie společnosti pod tlakem z důvodu ztráty investorské důvěry. Na druhou stranu se výrazněji zvýší volné množství akcií na burze, což může zlepšit likviditu. Aktuálně je titul lehce pod tlakem i kvůli polské privatizaci společnosti JSW, která může odlákávat polské investory z lokálního NWR (do konce června).

Aktuální vývoj českých akcií sledujte zde

Petr Hlinomaz, analytik, BH Securities

Petr Hlinomaz

Investoři by měli čekat od akcií obchodovaných ve SPADu spíše stagnaci a nižší objemy. Mohou však přijít impulzy k rychlejším cenovým výkyvům (ukončení QE2 v USA, případné QE3, diskuse o úrokových sazbách, boj o strop zadlužení americké ekonomiky, pokračující vývoj evropské dluhové krize). Měla by se projevit také výsledková sezóna za druhý kvartál, kde lze čekat mírné zchlazení růstu zisků.

Za pozornost (k nákupu) by mohla stát Telefónica, pokud by klesla ke hodnotě 400 Kč, obecně pak další defenzivní tituly, například Philip Morris ČR, který mimo jiné bude vyplácet atraktivní dividendu za rok 2011.

Dalším zajímavým sektorem by mohl být finanční sektor, konkrétně akcie VIG, pokud by je případné turbulence na trhu poslaly pod 900 Kč za akcii.

Určitě bych sledoval i Pegas Nonwovens kvůli podzimní dividendě a kvůli pravděpodobnému vyššímu docenění expanzních plánů v Egyptě.

Martin Urban, hlavní makléř, BrokerJet

Martin Urban

Investoři mohou v letních měsících očekávat od SPADových akcií objemově spíše podprůměrné obchodování, které bude doprovázeno mírným růstem. Předpokládám, že by mohlo dojít k částečnému uklidnění situace kolem dluhové krize Řecka. I současný pokles akciových trhů ukazuje, že je v cenách již částečně zahrnut negativní scénář vývoje.

Během léta bych určitě sledoval akcie společnosti ČEZ, které stále investorům nabízejí mírný růstový potenciál.

Mým osobním tipem jsou dva tituly, a to společnosti NWR a CETV. V případě uhelné společnosti NWR bych očekával, že se může v první polovině prázdnin ocitnout pod prodejním tlakem, ale tím se otevře vhodný prostor k nákupu.

V případě společnosti CETV se konečně vylepšují ukazatele sledovanosti pořadů, což by mohlo přinést i slíbené reklamní oživení, a tím i mírný růst ceny.

Marek Hatlapatka, hlavní analytik, Cyrrus

Marek Hatlapatka

Ani přes nižší likviditu nemusí být na trzích nuda. Na začátku prázdnin budou zveřejněny výsledky zátěžových testů evropských bank. I když jak Komerční banka, tak Erste s vysokou pravděpodobností úspěšně projdou, celkové výsledky mohou na čas změnit sentiment, podle mého spíše k lepšímu, protože neočekávám vzhledem ke konstrukci testů zásadní problémy většího počtu bank.

Druhou událostí by mohly být ceny uhlí na 3. kvartál, které v červenci zveřejní NWR. Očekávám, že ceny zůstanou vysoko. Investory bude možná zajímat i to, jak se dařilo těžit koksovatelné uhlí, s nímž měla společnost v 1. kvartálu problémy. Zajímavé v souvislosti s NWR budou také akcie konkurenční JSW, která v červenci vstoupí na varšavskou burzu.

Letní období může být také zkouškou německé energetiky, zda se vypořádá s odstavenými jadernými elektrárnami a jaký bude mít bilance poptávky a nabídky dopad na ceny elektřiny v Německu a v ČR. Souvislost s vývojem akcií ČEzu je jasná.