Dow pokoří 20 000 bodů. 7 důvodů proč
|

Dow pokoří 20 000 bodů. 7 důvodů proč

Akcie se začaly propadat začátkem června v reakci na zprávy z amerického trhu práce. Ještě si pamatujeme dramatický flash cash z loňského května či rok 2008, kdy se zdálo, že propadům akcií nikdy nebude konec. James Altucher však tvrdí, že to není současný případ.

Dow Jones Světové akcie
Dow Jones Industrial Average

Každý si potřebuje občas trochu odpočinout. Nejinak tomu je i u akciových trhů. Avšak během příštích 12 až 18 měsíců Altucher očekává index Dow Jones Industrial Average na hodnotách okolo 20 000 bodů. Proč?

1. Kvantitativní uvolňování ještě nestihlo ekonomiku USA ovlivnit

Možná to zní jako nesmysl, protože druhá vlna kvantitativního uvolňování začala už loni v listopadu a nyní se chystá její ukončení. Fiskální stimul ovšem zpravidla začne působit na ekonomiku až po 6 až 18 měsících. 600 miliard USD se promítne do vývoje na trhu koncem roku 2011.

Bylo kvantitativní uvolňování vůbec k něčemu? Nápověda z americké ekonomiky

2. Co jiného podpoří americký akciový trh?

Škrty v daních z dob Bushovy vlády nebyly vládou Baracka Obamy nijak omezeny (spíše naopak). Vzhledem k nadcházejícím volbám bude americká vláda jen stěží uvažovat o zvyšování daní. Nízké daně mají přitom příznivý dopad na akciové trhy.

3. Multiplikační efekt

Stimul pro ekonomiku, který se v budoucnu projeví, nebude mít hodnotu 600 miliard USD, půjde pravděpodobně o více než 3 biliony! Díky jednomu dodatečnému dolaru si totiž nedá Američan jen o jednu kávu více: majitel kavárny si za dodatečný zisk navíc koupí noviny, trafikant si pořídí něco k snědku a podobně. Výsledný efekt tak může být až desetinásobný.

Spíše se tedy obávejme bubliny v roce 2013, než ekonomického zpomalení!

4. Nefinanční společnosti se koupou v hotovosti

Jde o téměř 2 biliony USD, které si schovávaly na horší časy. Ty však nenastaly. Naopak cash postupně využívají k opětovným nákupům akcií. Objem těchto transakcí nyní dosahuje historických maxim.

Na základě jednoduchého vztahu mezi poptávkou a nabídkou lze odvodit, že pokud byla poptávka po akciích po dva roky nízká a nyní půjde rychle nahoru, musí se to zákonitě odrazit na cenách akcií.

5. Nezaměstnanost

Nábor sezónních a příležitostných pracovníků je na úrovni předkrizového období. Firmy vždy najímají nejdříve zaměstnance na krátkodobé smlouvy, až pak přijmou zaměstnance na plný úvazek. A to je typické pro jakoukoli recesi.

Americká nezaměstnanost v květnu stoupla. Že by chyba v plánech?

6. Zisky společností dosahují rekordních hodnot

Může se jednat o recesi, když čtvrtletí za čtvrtletím stále společnostem rostou zisky? Analytici odhadují zisky u S&P 500 v příštím roce na 95 USD. Možná jsou však zbytečně konzervativní a vzhledem k multiplikačnímu efektu stimulu můžeme očekávat S&P 500 u hodnoty 2 000 a Dow okolo 20 000.

7. Nejvýznamnější světové akcie jsou značně podhodnocené

Apple má k dispozici 65 miliard v hotovosti a není zatížený dluhy u bank, navíc svět slyší na jeho inovace. Microsoft se obchoduje na desetinásobku budoucích zisků, Intel na osminásobku. Tyto velké společnosti se rozhodující vahou podílejí na výkonu celých indexů. Jejich dobrý výkon tak bude signalizovat dobrý vývoj celého trhu.

Aktuální vývoj indexu Dow Jones sledujte zde

Zdroj: Marketwatch.com