Švýcaři zasahují! Intervence převrátila měnový trh!
|

Švýcaři zasahují! Intervence převrátila měnový trh!

Za vážnou hrozbu pro vývoj švýcarské ekonomiky a riziko jejího deflačního vývoje označila současné masívní nadhodnocení švýcarského franku tamní centrální banka - a rozhodla se zásadně zakročit. SNB uvedla, že s okamžitou platností přestává tolerovat kurz švýcarského franku vůči euru pod úrovní 1,20 CHF/EUR (1,20 franku za jedno euro) a je připravena za dosahováním této úrovně nakupovat jakékoli neomezené množství zahraničních měn. Reakce na trhu je raketová.

Euro Švýcarský frank

"I na hranici 1,20 k euru považujeme švýcarský frank za velmi silný a jeho úroveň by v čase měla oslabovat. Pokud si to vyžádá vývoj ekonomického výhledu či rizik pro deflaci, je SNB připravena přijmout další opatření," uvedla centrální banka v prohlášení.

Vývoj kurzu švýcarského franku k euru od počátku roku

EURCHF

Zásadní prohlášení švýcarské centrální banky okamžitě otřáslo měnovým trhem. Švýcarský frank bleskově oslabil nad cílenou úroveň 1,20 CHF/EUR a aktuálně obchoduje na hladině 1,21 CHF/EUR.

Aktuální kurzy EURCHF sledujte zde

Před oznámením zásahu centrální banky se frank k euru pohyboval u 1,127 CHF/EUR, proti pondělnímu vývoji oslabení o řádově 9 procent je na forexovém trhu naprosto nevídané.

Skok je patrný také na tuzemské koruně, která se k euru posunula z úrovní nad 24,50 CZK/EUR až na 24,34, k dolaru pak z úrovně nad 17,40 CZK/USD až na 17,11 CZK/USD.

Rozhodnutí švýcarské CB dolehlo i na další středoevropské měny. Maďarský forint posílil z 277,8 HUF/CHF až na 274,0. Situace může mimo jiné výrazně pohnout s řešením problémů cizoměnových úvěrů v zemi, jež si spotřebitelé nabrali právě v CHF a EUR, a následně se prudkým ztrácením HUF proti oběma měnám, zejména pak CHF, staly nesplatitelnými.

Zlotý se pak posunul 8,9 procenta ke švýcarského franku na 3,465 PLN/CHF, k euru se posunul jen mírně k 4,206 PLN/EUR.

Aktuální kurzy světových měn sledujte zde