Čína je jedna velká bublina
|

Čína je jedna velká bublina

Čínu čeká další zpomalení hospodářského růstu. Podle některých to bude zpomalení pozvolné, jiní předpovídají prudký pád, podobný jako v Japonsku před 20 lety nebo ve Spojených státech v roce 2008. Nafukuje se v Číně bublina? To je předmětem diskuzí v investorských kruzích a oblastí zájmu Edwarda Chancellora, odborníka na kapitálové trhy v týmu Grantham, Mayo, Van Otterloo. Čínský propad podle něj naznačuje hned deset varovných signálů.

Nemovitosti Čína HDP Ekonomika Investiční bubliny Ponziho schéma
Bublina v Číně

1. Ekonomický růst je nekriticky akceptován

Prudký ekonomický růst Číny není udržitelný. Postupné bohatnutí populace vede lidi do měst, ovšem podobně jako například v Chicagu před třiceti lety se po vyvrcholení růstu lidé budou chtít opět vystěhovat. Nemluvě o stavbách prázdných měst, uměle tvořené poptávce a podobně.

2. Přehnaná důvěra v autority

Ideálním příkladem je kniha Boba Woodwarda Maestro, která je v podstatě poklonou Alanu Greenspanovi. Podle Chancellora se některé pasáže v knize velice podobají těm, které jsou v čínských knihách o tamních autoritách. Čína má tu nevýhodu, že lidé na vrcholných pozicích jsou velice náchylní ke korupci, která je proto v Číně velkým problémem.

3. Lehké peníze a boom úvěrů jsou stupněm před krizí

Podíl celkového dluhu k HDP roste krátce před krizí rychleji než kdykoli jindy. A podíl čínského dluhu k HDP vzrostl za poslední 3 roky ze 135 % na 175 %. Významnou měrou k tomuto růstu přispělo poskytování půjček nebankovním subjektům.

4. Investiční boom

Investiční boom se týká hlavně sektoru luxusního zboží. Hodně firem a fondů do něj investovalo spoustu peněz - a věděly proč. S růstem mezd v Číně se totiž zvýšila i poptávka po luxusním zboží. Číňané se prostě chtějí přiblížit Západu.

Čína už se probouzí ze snu

Čína jako investiční hit?

Na vrcholu internetové bubliny zaměstnávaly banky řadu brokerů ne proto, že uměli dobře obchodovat, ale proto, že uměli skvěle vychválit firmy před IPO a shrábnout poplatky za vedení emise. Osud firem jim byl víceméně lhostejný.

Podobná je i situace okolo Číny - GMO si vytvořila index, který monitoruje počet investičních nabídek obsahujících slovo "Čína" a slova odvozená. Jejich počet dostoupil vrcholu před čtyřmi lety - Čína se prodávala jako na běžícím pásu. Kde jsou mnohé z těchto firem dnes?

6. Všichni jako stádo spěchají do Číny

Všichni v Číně investují jako zběsilí, což se nemusí vyplatit. Jako příklad uvádí Chancellor bublinu z roku 1719, kdy investoři houfně investovali do vysoce předražených pozemků v Lousianě. Podobné bláznovství bylo patrné například v roce 2009, kdy objemy na šanghajské burze vysoce předčily objemy z NYSE, Londýna a Tokia dohromady.

7. a 8. Podvodné a pyramidové financování

Obě praktiky mají své kořeny ve Spojených státech. V jednom z nejznámějších případů poslední doby hrál hlavní roli Bernie Madoff, který zpronevěřil přes 50 miliard dolarů. I v Číně jsou podobné praktiky v oblibě. Chancellor dává za příklad firmy Longtop a Sino-Forest, kvůli kterým přišel o 100 milionů dolarů investiční guru John Paulson.

9. Nízké prodeje vs. přemrštěné investice

Příkladem je jednoznačně nemovitostní trh. Bytů a domů se postavilo obrovské množství, lidé na ně ovšem často neměli peníze. A pokud měli, tak to byly peníze půjčené.

Navíc je řada staveb ze špatných materiálů, šetřilo se hlavně na cementu, takže podpora domů je velice slabá. Nemovitostní trh se může zhroutit jako domeček z karet.

Jim Rogers: Čína přežije všechno kromě nedostatku vody
Jim Rogers minulý týden hovořil na BBC. Potvrdil svůj optimismus ohledně Asie, ačkoli i tam mohou číhat určitá nebezpečí. Všechno lepší než zadlužená Amerika a Evropa, tvrdí známý investor.

10. Ocenění

Co investory zajímá téměř ze všeho nejvíce, je ocenění aktiv. Chancellor připomíná, že se v Číně za poslední roky zvedly ceny dvakrát až třikrát. Příkladem jsou právě nemovitosti, ceny akcií z tohoto sektoru vyletěly od roku 1998 z 200 % na 350 % HDP. Ve Spojených státech vyrostly ve stejném období ceny ze 100 % na 150 % HDP, v současnosti jsou opět na 100 %.

Zdroj: GMO