Týden na trzích podle burzovních grafů: Pokles pokračuje. Zastaví ho přeprodanost, sezónní pravidelnosti nebo nízká volatilita?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Pokles pokračuje. Zastaví ho přeprodanost, sezónní pravidelnosti nebo nízká volatilita?

Index S&P 500 pokračoval v poklesu a uplynulý týden zakončil se ztrátou 1,5 %. Od volby prezidenta ztratil více než 5 %. Zhodnocení od začátku roku se smrsklo na polovinu. To ovšem stále vůbec není špatné, protože i tak index drží zisk kolem 8 %.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Po prezidentských volbách jsou investoři krmeni zprávami a úvahami na téma fiskálního útesu a hledání politického kompromisu. Index S&P 500 mezitím bez problémů prolomil důležitý support v zóně 1 380 až 1 370 bodů, který se nyní změnil na rezistenci. Cena ještě v pátek klesla pod kulaté číslo 1 350, ale uzavřela na 1359,88. Po 1 350 je dalším důležitým supportem hladina 1 330, kde jsou červencová minima.

Cena je definitivně pod 200denním klouzavým průměrem a graf S&P 500 je v medvědím nastavení. Několik indikátorů nyní ukazuje na silnou přeprodanost trhu, která vyústí v krátkodobý růst. Nicméně přeprodanost automaticky neznamená, že korekce přijde okamžitě.

S&P 500

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX se začal pohybovat v novém rozpětí 16 až 19, ale růstový trend se na něm neformuje. Současné hodnoty VIX jsou vzhledem k míře poklesu indexu S&P 500 stále na nízkých hodnotách. Pro změnu sentimentu na býčí by se musel vrátit pod 17 bodů.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Index S&P 500 pokračoval v poklesu a týden zakončil se ztrátou 1,5 %. Bez problémů prolomil důležitý support v zóně 1 380 až 1 370, který se změnil na rezistenci. Nejbližšími supporty jsou kulaté číslo 1 350 a 1 330, kde jsou červencová minima.

Platná korekce je definovaná jako 10% pokles od vrcholu, od maxim zatím index ztratil zhruba 8 %. Několik indikátorů nyní ukazuje na silnou přeprodanost trhu, která zřejmě vyústí v krátkodobou růstovou rally.

Ve čtvrtek je v USA státní svátek (Den díkůvzdání). Krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou má na akciové trhy vesměs dobrý vliv a patří mezi růstové sezónní patterny. S plným břichem se věci zdají být daleko příjemnější. Uvidíme, zda to potvrdí i letošní prosinec.