Bezpečný přístav neexistuje aneb lekce z čínského trhu s chutnou investiční alternativou

Ekonom z Goldman Sachs Jim O'Neill varuje před pouhým pomyšlením na slovní spojení "bezpečný přístav" v souvislosti s investičními aktivy. Podle něj je naprosto mylné si myslet, že existuje investice, u které by bylo zaručeno, že nikdy neztratí hodnotu.
V jednom ze svých sloupků tuto myšlenku Jim O'Neill demonstruje na příkladu čínských investic do vína. Ty jsou sice stále brány jako investice spíše netradiční, v současné době ale velmi populární.
Každé zboží má svou cenu
Známý ekonom si bere příklad z Číny. "Náš kolega Yi Wang ví o preferencích čínských konzumentů hodně. A podle něj je například milostná aférka Číny a vinařství Lafite minulostí. Ceny šly strmě vzhůru, a navíc v Číně velice rychle exkluzivní značka svou popularitou inspirovala řadu podvodníků k napodobování," popisuje O'Neill.
Měli by se nad tím zamyslet především komoditní býci. Vždy se najde zboží, které bude mít svoji cenu a bude obchodníky zajímat ve chvíli, kdy jiné zboží příliš podraží. Je to vidět na rostoucím zájmu Číňanů o burgundská vína - o odrůdy z Bordeaux byl příliš velký zájem, investoři hledají levnější alternativu.
Château Lafite-Rothschild je přitom jedním z nejdražších vinařství na světě. Tamní produkce patří mezi pět světových značek vín, které nesou francouzské prestižní označení Premier Grand Cru.
Zdroj: Goldman Sachs Asset Management
Aktuality
