US MARKETOtevírá za: 5 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak snadno prodělat na komoditách

Komodity jsou oblíbeným investičním nástrojem, který v poslední době často plní roli alternativních investic k běžným investičním nástrojům v mnoha portfoliích. Kromě tradičních futures kontraktů, které jsou určeny především zkušeným obchodníkům nebo spekulantům, se u drobných investorů těší oblibě zejména produkty jako ETF nebo certifikáty. I ty ale mohou být pro nezkušené investory velkým zklamáním.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
30. 10. 2012 | 6:15
Komodity

Obliba komodit v posledních letech roste, ať už je to kvůli tomu, že jsou považovány za ochranu před inflací, nebo kvůli tomu, že akcie a dluhopisy již nestačí naplňovat očekávání investorů. Ještě v poměrně nedávné době byl důvodem také fakt, že do nich nemohl investovat kdokoli.

Pak se ale objevily nástroje, které jsou koncipované jako produkt určený především těm investorům, kteří nejsou schopni nebo ochotni nakupovat komodity přímo (většinou to ani není možné), nebo nemají dost zkušeností a averzi k riziku, aby mohli investovat na komoditních burzách. Futures kontrakty nebo opce nejsou vhodné pro každého a patří k rizikovým nástrojům, u nichž může využití páky zruinovat investiční účet poměrně rychle.

ETF a komoditní certifikáty

Certifikáty, a zejména ETF, prostřednictvím nichž se dá investovat do komodit, se tak staly zajímavou alternativou pro většinu konzervativnějších investorů, jejichž zájmem nebyla pouze krátkodobá spekulace nebo zajištění. Na první pohled jednoduché produkty, které umožní investorům i dlouhodobé a méně rizikové investování, na rozdíl od futures, opcí a podobně.

U některých komoditních ETF skutečně může fungovat kopírování ceny fyzické komodity prostřednictvím jejího fyzického držení. Takovými příklady mohou být například ETF navázané na drahé kovy, u nichž emitenti deklarují, že všechny vydané cenné papíry jsou kryté fyzickým kovem. Spekulace o tom, že krytí není ani zdaleka stoprocentní a že tyto ETF nevlastní deklarované množství zlata, nechme na jindy. I když i zde musí fond platit určité poplatky spojené s obchodováním a skladováním kovu, může se zdát investice malé částky oproti nákupu fyzického kovu výhodnější.

Contango jako zabiják výnosů

Ne všechny komoditní ETF nebo certifikáty ale mohou nakupovat fyzickou komoditu a na jejím základě sledovat cenu podkladového aktiva. Řešením pro emitenty jsou pak futures kontrakty, do nichž odvozené cenné papíry investují a od nichž se odvíjí jejich cena. Futures kontrakty se však obchodují s různým termínem dodání a není možné jeden kontrakt držet donekonečna. Při delším držení je pak nutné kontrakty rolovat, tedy prodat končící kontrakt a koupit kontrakt na následující měsíc (některé komodity se obchodují na bázi dvouměsíční nebo čtvrtletní).

U většiny komodit je však běžné, že kontrakt s delší dobou dodání je dražší než ten s kratší dobou a než je spotová cena komodity. Souvisí to s poptávkou a nabídkou, ale také s dodatečnými náklady na uskladnění a podobně. Tomuto dodatečnému rozdílu mezi cenami se říká contango. Při každém takovém rolování na kontrakt s vyšší cenou tedy dochází ke ztrátám, o nichž investoři vůbec nemusejí vědět. Při pohledu na graf spotové ceny komodity a graf výnosů investice do ETF nebo certifikátu pak investor může být velmi zklamán, protože i přes růst ceny komodity je ve ztrátě – výnosy komodity nejsou schopny vyrovnat contango.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

T. Boone Pickens: 5 komoditních sázek legendárního investora

T. Boone Pickens: 5 komoditních sázek legendárního investora

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 3. díl (komodity a nemovitosti)

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 3. díl (komodity a nemovitosti)

ETFFuturesKomodity
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa