Americké banky znovu půjčují. (V) Evropě
|

Americké banky znovu půjčují. (V) Evropě

Americké banky, pro které je stále složitější hledat kredibilní zákazníky na domácím trhu, se poohlížejí po investicích na vskutku neobvyklém místě – v dluhovou krizí sužované Evropě. V době, kdy dominují novinovým titulkům problémy se zadlužením periferních ekonomik i celé eurozóny, americké banky na krizi vydělávají. Tržní podíl ukrajují evropským bankám, na něž tlačí regulátoři s přísnými kapitálovými požadavky.

Regulace ECB Dluhová krize Evropské banky Americké banky
Wall Street

V Evropě se podle průzkumu ECB úvěrové podmínky dále zhoršují. Evropské banky jsou pod tlakem, což nahrává dobře kapitalizovaným americkým institucím. ECB sice neustále usiluje o uvolnění finančních podmínek, ekonomický cyklus ale zatím hraje proti ní. Největší obavou zůstává riziko zhoršení úvěrové krize v periferních ekonomikách.

Regulace nutí evropské banky brzdit

Americké banky mají v současnosti rekordně vysoký podíl úvěrů v Evropě. Podle údajů Dealogic původem americké půjčky evropským klientům dosahují v letošním roce celkové hodnoty 25 miliard USD, což je skoro 5 % celkového objemu evropských úvěrů a trojnásobek loňského podílu. Refinancování představuje 69 % nových kontraktů, výrazný podíl zaujímá ale také korporátní úvěrování.

Wells Fargo si přilepšila úvěrovými portfolii od některých francouzských bank, které byly nuceny stejně jako ostatní evropské banky ve svém byznysu trochu "ubrat", aby se vypořádaly s přísnějšími pravidly úvěrování a kapitálovými regulacemi. V podílu evropských půjček obchodovaných v USA vede Deutsche Bank s tržním podílem 9,6 %, následovaná JPMorgan Chase a Bank of America Merrill Lynch.

"Čelíme dvěma hlavním problémům: Zaprvé, ekonomiky v Evropě klesají, což má tlumivý účinek na mezinárodní obchod, a zadruhé, evropské banky stále nejsou dostatečně zásobené kapitálem ve světle oslabujícího ekonomického vývoje," říká Fred Cannon, analytik z Keefe, Bruyette & Woods. "Důsledkem toho je, že si myslíme, že budou evropské banky omezovat operace v USA. Tam lze spatřit příležitosti pro americký bankovní sektor."

Úvěrová aktivita je v USA slabá, stoupá pouze ve vztahu k nejbonitnějším klientům

Americké banky se dlouho vzpamatovávaly z finanční krize v roce 2008, kdy se "předávkovaly" nekvalitními hypotékami. Riziková realitní aktiva byla "zabalena" do nepřehledných investičních instrumentů – finančních derivátů – a způsobila bankroty a nutnost vládní záchrany některých velkých bank z Wall Street. Následně rázně zakročili regulátoři tím, že přinutili banky držet více hotovosti a zpřísnit podmínky pro poskytování úvěrů.

Úvěrová aktivita v poslední době v USA pozvolna stoupá (ve třetím kvartálu o 0,7 % meziročně). Za vzestupem stojí zejména klienti s nejlepším ratingem. Podle Dealogic poskytly americké banky 39 % z celkového letošního objemu světových půjček investičního stupně. Jde o nejvyšší podíl od roku 2006.

Ti, co je potřebují, se k úvěrům nedostanou

Hůře hodnocení žadatelé o úvěr mají i nadále ztížený přístup ke všem levným penězům, které do ekonomiky centrální banky lijí. Paradoxem je, že právě tato skupina dlužníků potřebuje finanční prostředky nejvíce.

Jak dokazují poslední propočty Fedu, vzrostl celkový objem spotřebních úvěrů v září o 5 %. Nesplácené a problémové půjčky rostly ve třetím čtvrtletí o 13,3 % po propadu o 10,6 % v předchozích třech měsících.

Navzdory růstu byznysu v Evropě čelí americké banky stále několika zásadním problémům. Patří mezi ně slabá domácí ekonomika a prostředí nulových úrokových sazeb. Výnosová křivka je aktuálně nastavená tak, že zhoršuje rentabilitu kapitálu.

Fed a jeho základní sazba ve zpětném zrcátku
Nulové úrokové sazby jsou jedním z pilířů plánu centrální banky na podporu americké ekonomiky. Na grafu z dílny Eda Yardeniho, který ve své nedávné prezentaci prezentaci využil i Marc Faber, je vidět, jak mimořádně špatně na tom USA musejí být, když Fed plánuje udržet sazby na nule až do roku 2014 nebo 2015.

Zdroj: CNBC