Stoletý trend vývoje cen komodit je minulostí. Nakrmit a zahřát planetu bude asi hodně těžké
|

Stoletý trend vývoje cen komodit je minulostí. Nakrmit a zahřát planetu bude asi hodně těžké

Od začátku 20. století se ceny komodit pohybovaly v sestupném trendu, který narušily jen extrémní události typu druhé světové války. Jeremy Grantham z GMO varuje, že růst světové populace (až k 10 miliardám v roce 2100) společně se změnou trendu na světovém trhu se surovinami a potravinami může vyústit v katastrofu doslova biblických rozměrů.

Komodity Potraviny Demografie
Index cen komodit od roku 1900

Ceny komodit sledujeme průběžně, ale pro ty, kdo by se cítili "ošizeni" grafem od Jeremyho Granthama (končí na jaře 2011), pro jistotu jeden ze sledovaných komoditních indexů a jeho vývoj za uplynulých pět let.

Thomson Reuters/Jefferies CRB Commodity Index

Zemědělství: Obor v nemilosti, na který sázejí dlouhodobí hráči
Český zemědělec je dnes vymírající druh, hlásal nedávno jeden z titulků listu tuzemské komunistické strany. Rudá redakce po něm ráda sáhla nejspíše z toho titulu, aby ve čtenářích utvrdila dojem, že za starých časů bylo tak fajn - bez trhu, bez korupce, bez manažerů, bez demokracie, ale zato se zemědělci!

Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let
Tvrdí to Rogers, připouštějí to mnozí další – býčí závod o zemědělskou půdu začal. Lidí je přes sedm miliard a je potřeba je nakrmit. A dokud nevymyslíme fungující a levné amarouny (vzpomeňte na Návštěvníky, molekulární kuchyně se o podobné divy snaží), případně se nenaučíme živit se vesmírnou energií, budeme muset vzít zavděk "chlebem a masem". Zemědělské půdy přitom ubývá. Méně půdy a více hladových krků znamená jediné – ceny potravin i půdy dlouhodobě porostou.

Zdroj: GMO