Morgan Stanley: Euro letos čeká sešup dolů
|

Morgan Stanley: Euro letos čeká sešup dolů

Morgan Stanley dlouhodobě nevěří jednotné evropské měně. Pro letošní rok původně stanovila cílovou cenu EURUSD na 1,20. V aktuálním doporučení ovšem k euru zaujala ještě více medvědí postoj a snížila cílovou cenu na 1,15 amerického dolaru za euro. Proč?

Americký dolar EUR/USD Euro
EURUSD

Banka předpokládá, že budou centrální banky ve světě pokračovat v dodávání likvidity na trhy. Nejvíce je v tomto smyslu aktivní Evropská centrální banka. A právě rostoucí bilance ECB bude podle Morgan Stanley jedním z důvodů pokračujícího poklesu eura.

Fiskální utahování tlačí eurozónu do recese

Analytici americké investiční banky předpokládají, že se eurozóna propadne do recese dílem i proto, že úsporná opatření v zájmu "fiskální zodpovědnosti", kterou si eurozóna odhlasovala na posledním summitu, dále ohrozí hospodářský růst. Německo ani se svou rekordně nízkou nezaměstnaností "evropský balvan" nepřiměje k rychlejšímu pohybu.

Řešením bude další uvolňování monetární politiky ECB. A kombinace rozpočtových úspor a nalévání peněz do evropského finančního prostoru bude tlačit kurz eura dolů.

Úsporami vstříc nové recesi
Vyspělé státy, které se snaží své občany přesvědčit k umírněnému životu v zájmu napravení rozpočtů, hrají krátkozrakou hru. Nová vlna recese se pak nemusí týkat jen Evropy. Nedávno se nad tímto problémem zamyslel Robert Shiller, profesor ekonomie na Yale. Názory ekonomů na tuto otázku jsou totiž silně polarizované.

Rizikem pro výhled Morgan Stanley, tedy nadějí pro euro, je ekonomický růst ve světě. Ten je podle banky silnější, než se původně shodovala většina ekonomů.

Silné globální oživení tažené mladými trhy v Asii, ke kterému v posledních měsících důstojným způsobem přispívají i lepší data ze Spojených států, může pomoci evropskému exportu. Ten tak nebude "potřebovat" slabší euro, což by mohlo jeho kurz podpořit.

Zdroj: Morgan Stanley