Strašidelná evropská akcie
|

Strašidelná evropská akcie

V pátek 11. května zestátnění, dnes další špatné zprávy. Bankia, jedna z předních španělských bank (drží desetinu depozit v celém španělském bankovním systému), zásobuje investory špatnými zprávami. Ve středu odsunula zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál, dnes kolují informace o změnách ve vedení banky.

Eurozóna Španělsko PIIGS Evropské banky

Ve středu banka investorům "předhodila" pouze nekonkrétní zprávu, ve které chyběl hlavně údaj o rezervách na špatné úvěry. Podle dnešních informací španělského listu ABC mají banku opustit finanční ředitel Ildefonso Sanchez a šéf vnitřního auditu Miguel Angel Soria, oba prý kvůli snaze nového šéfa představenstva Josého Goirigolzarriho o odchod lidí zodpovědných za dosavadní řízení rizik Bankie.

Podle dalších informací z tisku klienti Bankie za uplynulý týden vybrali více než miliardu eur svých vkladů. Run jako vystřižený z učebnice.

Bankia

Run na španělské banky
V týdnu Španělsko sice upsalo pokladniční poukázky v požadovaném objemu (vyšší výnosy se čekaly), přesto se většina ekonomů shoduje na tom, že země bude potřebovat nějakou podobu záchranného balíku, minimálně pro bankovní systém (bailout). Na něm se bude muset podílet vláda, ale protože, jak víme, nemá na "rozhazování", pomoc bude muset přijít od ECB, jiných evropských zemí, případně od Mezinárodního měnového fondu.

Španělské banky: Ve skříni může číhat daleko větší nemovitostní kostlivec, banky musejí zvýšit rezervy o 30 miliard eur
Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní. Vedle nesolventního Řecka flirtujícího s odchodem z eurozóny je druhou časovanou bombou pro eurozónu právě situace ve španělském bankovním sektoru. Důkazem budiž události tohoto týdne, kterým vévodí prozatím jen částečné znárodnění španělské banky Bankia.