Výprodeje na trzích: Panika investorů naznačuje jejich hloupost
|

Výprodeje na trzích: Panika investorů naznačuje jejich hloupost

Politická nejistota obchází Evropu. V Řecku se podle všeho schyluje k druhému volebnímu pokusu, vládu se dost možná nepodaří sestavit, polovina voličů však o víkendu řekla NE dalším úsporným opatřením, což je vážné riziko nejen pro Řecko, ale i celou eurozónu. Jim Cramer, známý investor a moderátor pořadu Mad Money na CNBC, byl ovšem v posledních dnech hodně zklamán tím, jak houfní byl úprk investorů směrem k "nouzovým východům" z trhu, především k americkému dolaru.

Eurozóna Světové akcie Řecko Jim Cramer PIIGS Dluhová krize Panika na trzích Francie
Panika při obchodování - ilustrační foto

"Lidé buď vůbec nevědí, jaké akcie vlastní, nebo nemají rádi akcie, které vlastní, případně se prostě bojí toho, co vlastní," komentuje Cramer pondělní a úterní výprodeje na akciových trzích. Ty se nevyhnuly prakticky žádnému trhu, v čele poklesů byla aténská burza, jejíž index propadl na 20letá minima.

Řada prodejních příkazů ovšem má logiku i podle Jima. Například u společností, které mají velkou expozici v Evropě. Silný dolar také škodí komoditám, a tedy i firmám s nimi spojeným. Další skupina firem pak není schopna reagovat na zpomalení ekonomického růstu, takže jejich akcie také v současnosti neobstojí.

"V úterý se během dopoledne vyprodávalo zkrátka všechno, ačkoli se popsané problémy zdaleka netýkají všech firem," hodnotí Cramer chování investorů. To se až na výjimky sešikovali do klasického stáda a čekají, jaké zprávy z Evropy na ně vychrlí média v dalších dnech.

V úterním vysíláni Mad Money se Jim Cramer také doslova vysmál těm, kdo považují aktuální pokles ceny benzínu v USA (související se zlevňováním ropy kvůli silnému dolaru) za výstražný signál pro americkou ekonomiku. "Jsou to ti, kdo ještě nedávno hořekovali nad jeho vysokými cenami."

Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů?
Dění na ropě je v poslední době pod vlivem napětí okolo íránského jaderného programu, výhledu kondice globální ekonomiky a s evropskou dluhovou krizí. Napětí spojené s íránským jaderným programem, které gradovalo v prvních měsících letošního roku, od března postupně polevuje a je čím dál jasnější, že hlavní hráči (snad s výjimkou Izraele) nemají chuť konflikt eskalovat. Díky tomu postupně opadl i tlak na růst ceny ropy.

Investoři by podle Cramera neměli houfně vyprodávat akcie. Měli by raději počkat, což se ukázalo i při zlepšení nálady v druhé polovině úterního obchodování. Zprávy z Evropy se mění každou hodinu, investoři by se neměli nechat zviklat intradenními výkyvy, za které z větší části mohou spekulanti a vysokorychlostní obchodní příkazy (HFT).

"Nepopírám, že se nad světovými trhy pořádně zatáhla obloha," připouští Jim Cramer. "Ale investoři by neměli bláznit a mýlit se v tom, jaké akcie vlastně mají v portfoliu. Kdo vyprodává, když zavládne panika, dlouhodobě nevydělá."

Strach investorů z Řecka i nesouladu Německa s Francií roste
Vůdce řecké radikální levice Alexis Cipras bude usilovat o domluvu se všemi "protiúspornými" stranami v Řecku, o dalších škrtech zatím nechce ani slyšet. Má mandát pokusit se sestavit vládu jako lídr druhé nejsilnější strany v zemi. Řecké akcie odepisují dalších 5 %, evropské trhy jsou také vyděšené, příliš nepomohla ani skvělá čísla z německého průmyslu.

Zdroj: CNBC