Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů?

Dění na ropě je v poslední době pod vlivem napětí okolo íránského jaderného programu, výhledu kondice globální ekonomiky a s evropskou dluhovou krizí. Napětí spojené s íránským jaderným programem, které gradovalo v prvních měsících letošního roku, od března postupně polevuje a je čím dál jasnější, že hlavní hráči (snad s výjimkou Izraele) nemají chuť konflikt eskalovat. Díky tomu postupně opadl i tlak na růst ceny ropy.
Zimní nadšení z úspěchu programu LTRO, kterým ECB nalila na vysychající trhy potřebnou likviditu, a výměny řeckých dluhopisů již také značně povadlo. S rostoucími výnosy dluhopisů problémových evropských zemí vzrostl v posledních týdnech tlak na riziková aktiva včetně ropy. Jediným faktorem, který v poslední době brzdil pokles černého zlata, byl obrázek relativně dobré kondice globální ekonomiky.
Americká výsledková sezóna poskytla vesměs dobrá data. Dařilo se i německým podnikům. Jinde v Evropě to už taková sláva nebyla, avšak dobré výsledky z jižní Evropy snad ani nikdo nečekal. Další významný spotřebitel ropy - Čína - sice zpomalil ekonomický růst, ale zatím úspěšně uniká černějším scénářům.
Írán jako rozbuška
Zastavit pokles ropy může nové zažehnutí íránské krize. Podle mého názoru je však tato varianta mimo hru. V USA se blíží volby a administrativa prezidenta Obamy potřebuje mít v zahraničí klid. Izrael se na vlastní pěst po pár let starých zkušenostech z Libanonu do žádné akce pravděpodobně nepustí.
Půjde tedy o to, zda zprávy z reálné ekonomiky dokáží přebít dluhové problémy eurozóny, případně zda ECB nepřijde s variací na LTRO, jejíž efekt, zdá se, již slábne. Zejména Španělsko zabředává do stále zřetelnějších problémů.
Výsledková sezóna v USA pomalu končí a je otázkou, zda makroekonomická data budou dále schopná držet trhy v dobré náladě. Na základě výše uvedeného považuji pravděpodobnost výraznějšího růstu ceny ropy za vcelku nízkou. Naději na výraznější vzpruhu poskytuje jen zásah ECB, který však pravděpodobně nepřijde hned.
Z technického hlediska je ropa na rozcestí. Dlouhodobě je sice již od konce roku 2008 v rostoucím trendu (červeně), při podrobnějším pohledu však vidíme, že poslední rally (černě) je ohrožena. Na přelomu února a března si ropa sáhla na horní hranici krátkodobějšího růstového kanálu (černě). Během několika delších týdnů zkorigovala k jeho spodní hranici, která ji zatím podržela. Nedokázala však zatím jednoznačně překonat rezistenci na zhruba 105 USD (hnědě), která ji odděluje od dalšího pokračování rally.
Pokud se potvrdí scénář preferovaný na základě výše uvedené fundamentální úvahy, ropa prolomí podporu v podobě spodní hranice krátkodobého růstového kanálu (černě – nyní kousek nad 100 USD) a zamíří směrem k další podpoře v okolí 90 USD (modře).
Alternativní růstový scénář vyžaduje překonání již zmiňované rezistence v blízkosti 105 USD (hnědě). V takovém případě bude jejím cílem 115 USD (zeleně).
Zdroj: Fio banka