Výsledková sezóna: Firmy zůstávají vlivem globální nejistoty ve svých odhadech konzervativní
|

Výsledková sezóna: Firmy zůstávají vlivem globální nejistoty ve svých odhadech konzervativní

Příští týden výsledkovou sezónu tradičně odstartuje hliníkárenský gigant Alcoa. Investoři a analytici již netrpělivě očekávají, jaké výsledky jim nachystají nejvýznamnější americké společnosti. Globální makroekonomické podmínky zůstávají nadále nejisté a oživení americké ekonomiky je křehké.

Světové akcie NYSE Výsledková sezóna

David Bianco, hlavní akciový stratég Deutsche Bank, poukazuje na výsledky 22 společností z S&P 500, jejichž druhý kvartál končí v květnu. Více než polovina z těchto firem předčila očekávání a prokázala, že jejich finanční ukazatele zůstávají silné navzdory přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice (zejména dluhové krize eurozóny).

Průměrný zisk firem z S&P 500 by měl růst nižším tempem než v uplynulých kvartálech, dvojciferného růstu bychom se podle analytiků Thomson Reuters měli dočkat až ve 4. čtvrtletí 2012.

Největším dílem by mohly k růstu zisků přispět finanční společnosti (+53,8 %), průmysl (+10,2 %) a již tradičně technologie (tentokrát "pouze" +7,8 %). Naproti tomu nejhorší výsledky by měly podat veřejné služby, energie a materiály.

Skutečný a očekávaný růst zisků

Podle Bianca většina společností "čte stejné noviny", a tak kvůli pokračující globální nejistotě zůstanou až příliš konzervativní ve svých guidance, ačkoli byly ve svém byznysu úspěšné a i v minulém čtvrtletí navzdory převaze profit warnings předčily očekávání analytiků.

Statistika výsledků 1Q2012

Pesimismus, pesimismus, ať můžeme být mile překvapeni!
Zhoršující se makrodata ve Spojených státech (i když třeba nemovitosti v posledním týdnů investory spíše příjemně překvapují) naplňují analytiky pesimismem před nadcházející výsledkovou sezónou za 2. kvartál. Možná až příliš. Je totiž pravidlem, že jsou analytici spíše opatrní, aby pak firmy smetly jejich odhady silným růstem zisků. Výsledková sezóna tak mnohdy bývá ideálním obdobím pro nákup akcií, alespoň v některých (růstových) sektorech.

Poměr negativních guidance rostl oproti předchozímu čtvrtletí i stejnému období minulého roku. Převahu profit warnings ukazuje následující tabulka:

Guidance firem

Bianco se řadí k optimističtějším analytikům a předpovídá indexu S&P 500 za celý rok zisk 105 USD na akcii a růst na 1 475 bodů (jeho 12měsíční cíl je 1 500).

Valuace pomocí ukazatelů P/E zůstávají příznivé:

Valuace hlavních indexů

Bojíte se volatility? Tak se během výsledkové sezóny vyhněte těmto akciím!
Které akcie jsou v dnech, kdy firmy zveřejňují výsledky, nejvíce volatilní? A které naopak na výsledky firem reagují "klidně"? To vše a výhled na první měsíc výsledkové sezóny připravili analytici Bespoke Investment Group do tří přehledných tabulek.

Zdroj: Deutsche Bank