Nakupujte akcie, jako by se v září nechumelilo, vyzývá JPMorgan
|

Nakupujte akcie, jako by se v září nechumelilo, vyzývá JPMorgan

Září může být na světových trzích hodně divoké. Po víkendu, který byl ve znamení setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, se investoři chystají na celou řadu událostí - zasedání ECB, inspekci Troiky v Řecku, americkou srpnovou nezaměstnanost a další. Analytici JPMorgan jsou v každém případě optimističtí. Ben Bernanke totiž podle nich nechal možnost třetí vlny kvantitativního uvolňování zcela otevřenou. Nové peníze by podle JPMorgan pomohly cenám rizikových aktiv více než americké ekonomice.

Světové akcie

Fed má důvody se snažit

O víkendu poslali analytici JPMorgan klientům banky krátkou reakci na Bernankeho slova v Jackson Hole. A ta je pro akcie velice příznivá.

"Data z americké ekonomiky se sice nezhoršují, to ovšem není důvod k jásotu. Hospodářský růst USA je minimálně jeden procentní bod pod svým potenciálem a stále existují rizika světové deflace, když ne rovnou deprese," píše se ve zprávě. Proto oči investorů jsou a budou upřeny směrem k centrálním bankám.

Ta americká (Fed) má již jen minimální prostor k další podpoře ekonomiky, ovšem je si vědoma své úlohy tvůrce monetární politiky a udělá vše, co bude možné, aby odvrátila černé scénáře, které se mohou ze současné situace v americké ekonomice vyvinout. Právě proto se americké akcie drží tak vysoko ve srovnání s globálním indexem i akciemi čínskými, ačkoli čínská ekonomika roste několikrát rychleji než ta americká.

Americké akcie

Zasedání Fedu 12. až 13. září by mohlo nabídnout detaily toho, jak by Bernanke & spol. podporovali ekonomiku. Důležitá bude i páteční sada dat z amerického trhu práce za srpen. Obecně se čeká, že Fed minimálně prodlouží výhled setrvání sazeb na historickém minimu, sázky na oznámení další vlny kvantitativního uvolňování (QE3) jsou po Jackson Hole stále otevřené.

Proč se JPMorgan "plete"? Jedna z odpovědí na vás čeká na Facebooku Investičního webu

"Nepředpokládáme, že by podobná akce Fedu mohla podpořit ekonomický růst Spojených států, ovšem bude nepochybně podporou pro ceny rizikových aktiv. Proto jsme nadále optimističtí ohledně výkonnosti amerických akcií," píší analytici JPMorgan.

Varování na závěr

Pokud by ovšem Fed překvapil a zůstal "při zdi" ve svých prohlášeních i zaváděných opatřeních, bude to podle JPMorgan velké riziko pro akcie, které jsou částečně hnány vzhůru očekáváními investorů ohledně akcí Fedu.

"Akce centrálních bank (Fedu a ECB) jsou pro další rally zásadní. Jsme přesvědčení, že jak ECB, tak americká centrální banka přijdou s opatřeními, která uvolní napětí na trzích a vyústí v pokračování růstu cen rizikových aktiv," uzavírají stratégové z JPMorgan. "Září je ovšem tradičně špatný měsíc pro akcie a techničtí analytici upozorňují, že pokud index S&P 500 neudrží nejbližší úroveň podpory 1 390 až 1 400 bodů ve dvou po sobě jdoucích obchodních dnech, otevře se prostor pro výprodej až na úrovně 1 350, ne-li 1 325 bodů."

Týden na trzích podle burzovních grafů: Prázdninová nuda končí
Index S&P 500 se celý týden pohyboval v úzkém rozpětí a zdálo se, že všichni čekají na páteční projev Bena Bernankeho v Jackson Hole. Nakonec ani pátek ničím nevybočil z nálady celého týdne a index uzavřel o 5 bodů níže než předchozí pátek.

Ben Bernanke nemá ponětí, co se stane, až Fed pustí na trh biliony dolarů ve skoupených dluhopisech
Bruce Krasting ve svém komentáři k událostem finančního světa na svém blogu publikoval postřehy z korespondence mezi Darrellem Issou, předsedou Výboru pro dohled a vládní reformy (House Oversight and Government Reform Committee), a Benem Bernankem, šéfem Fedu. Zajímavé čtení.

Zdroj: JPMorgan