(Ne)skrývané souvislosti klesajících objemů obchodů na světových trzích
|

(Ne)skrývané souvislosti klesajících objemů obchodů na světových trzích

Graf je velice výmluvný - objem obchodů na americké burze soustavně klesá. Barry Ritholtz z Fusion IQ ale upozorňuje na několik zajímavých a podstatných souvislostí.

Světové akcie ETF Objem obchodů HFT

"Klesající objem obchodů (měřený počtem zobchodovaných akcií) na NYSE je způsoben řadou faktorů - od odlivu investorů na jiné trhy přes růst cen některých nejvíce obchodovaných titulů po rostoucí popularitu pasivního investování," tvrdí Barry Rithotz.

Některé souvislosti ale možná investorům občas unikají. Klesající objem obchodů v sobě skrývá řadu trendů:

  • klesá celé odvětví;

  • klesají příjmy z poplatků;

  • menší zaměření na výběr akcií (stock picking) a příklon k ETF;

  • aktivní trading nahrazován pasivním nákupem indexů a dalších "trackerů";

  • vysokofrekvenční obchodování vytváří likviditu především na trzích s futures a dalšími deriváty na úkor samotných akcií.

Objem obchodů na NYSE klesá již několik let

Má to akciová rally sečtené? Aktivita na trhu nemluví pro zdravý růst
Akciová rally z letošního léta a září se v minulém týdnu zadrhla - problémy v Evropě, horší výhledy růstu světové ekonomiky a nepřesvědčivý začátek americké výsledkové sezóny udělaly svoje. Trhy jsou ovšem stále v dlouhodobějším růstovém trendu, který trvá od března 2009. Posílení akcií ovšem není "zdravé", probíhá za malého objemu obchodů. V roce 2012 je průměrný měsíční objem transakcí na burze NYSE nejnižší za poslední roky, v září byl pak ještě nižší než průměr letošního roku.

Akcie: Dlouhodobá investice se vyplácí, ztracená dekáda je pryč
Investice do akcií, konkrétně těch amerických, byla v posledních letech komentátory a analytiky zhusta označována jako nesmyslná. Ano, akcie od začátku tisíciletí kvůli otřesům typu internetové bubliny a Velké recese opravdu nenabídly nějaký mimořádný výnos, americký trh byl donedávna zhruba na nule. Delší ohlédnutí do historie ale nabízí akciovým investorům mnohem příjemnější obrázek.

HFT: Superrychlé obchodování zdražuje investování
Mágové z Wall Street, kteří mají na svědomí rychlejší a decentralizovaný akciový trh, slibovali široké investorské komunitě nižší transakční náklady. Rychlost a složitost trhů roste a obchody se uskutečňují v milióntinách sekund, benefity pro tržní účastníky však přesto podle mnoha studií stagnují, nebo se dokonce začínají snižovat. Proč?

Zdroj: Ritholtz.com