US MARKETZavírá za: 4 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

HFT: Superrychlé obchodování zdražuje investování

Mágové z Wall Street, kteří mají na svědomí rychlejší a decentralizovaný akciový trh, slibovali široké investorské komunitě nižší transakční náklady. Rychlost a složitost trhů roste a obchody se uskutečňují v milióntinách sekund, benefity pro tržní účastníky však přesto podle mnoha studií stagnují, nebo se dokonce začínají snižovat. Proč?

Společnosti specializující se na vysokofrekvenční obchodování (HFT), které podle Tabb Group prováděly na americkém akciovém trhu v roce 2006 26 % obchodů, mají dnes na svědomí více než polovinu transakcí, někdy se mluví i o 70 %. Doba, kterou potřebují k provedení obchodu na nejobchodovanější platformě NYSE, klesla podle propočtů Celentu, konzultantské firmy specializující se na finanční trhy, z 3,2 sekundy na 48 milisekund.

Transakční náklady už neklesají, množí se naopak selhání systému

Výzkum společnosti Abel/Noser indikuje, že průměrné celkové náklady investorů na otevření a uzavření pozice klesly mezi lety 2000 a 2010 o více než polovinu na 3,5 centu. Od té doby se však zvyšovaly a v současnosti se pohybují kolem 3,8 centu. To potvrzuje trend, který identifikovaly také Credit Suisse Trading Strategy a Celent.

Vysokofrekvenční obchodování se dostalo pod drobnohled po událostech, které přicházejí s rychlými změnami na trhu, a měly za následek zvýšení rizika a nestability. Jedna z nejznámějších tradingových firem z Wall Street Knight Capital přišla o 440 milionů za 45 minut poté, kdy instalovala chybný software navržený k lepšímu obchodování na dynamickém trhu.

Boj o uvedení sofistikovanější technologie pokračuje a roste i počet podobných problémů, jaké zažila Knight Capital. Její debakl s katastrofálními následky je jen důkazem toho, jak horečný konkurenční boj mezi tradingovými firmami probíhá.

Nedávno investory nemile překvapila také třetí největší americká burzovní platforma BATS Global Markets, když v březnu její nový software pro uvádění nových společností na burzu selhal právě v den, kdy chtěla uvést na trh svou vlastní akcii. Na trhu BATS se tehdy prudce propadly například akcie Applu.

Flash crash na akciích Applu: Propad o 9 % a přerušené obchodování

Flash crash na akciích Applu: Propad o 9 % a přerušené obchodování

Když přijde problém, šíří se rychle jako v případě tzv. flash crash z roku 2010. Podobná rizika investory od amerických akcií odrazují. Když k tomu navíc přičteme uplynulou ztracenou dekádu plnou spekulativních bublin a nestability světové ekonomiky, jsou přínosy technologických inovací na trzích diskutabilní.

Technologie zlepšily likviditu

Když museli burzovní profesionálové z Wall Street začít soutěžit s počítači, byli nuceni snížit ceny, aby se v byznysu udrželi. Náklady obchodování v bezprostřední reakci na to prudce poklesly. Technologie umožnily velký nárůst počtu obchodů za den (zvýšily likviditu), což usnadnilo a zlevnilo denní obchodování fondů. Dokonce i nejtvrdší kritici současného systému uznávají, že mnoho inovací za posledních dvacet let znamenalo výhody pro širokou investiční komunitu.

Burzián Karel Janeček: Chytré programy mu vydělávají miliardy na lepší věci

Burzián Karel Janeček: Chytré programy mu vydělávají miliardy na lepší věci

Jedním ze způsobů, jak měřit výhody technologického pokroku, je podívat se na rozdíl v ceně, za jakou lze akcii ve stejném okamžiku prodat a koupit – tzv. bid ask spread. Když se spread zužuje, denní tradeři, fondy a další institucionální investoři platí méně za otevírání a uzavírání pozic. Kromě období vyšší volatility (kdy spready přechodně rostou) pozoruje Credit Suisse Trading Strategy na americkém akciovém trhu dlouhodobý pokles spreadů. V posledních měsících však rostly navzdory klidným podmínkám.

Studie Abel/Noser sledovala taktéž dlouhodobé trendy v oblasti transakčních nákladů (bid ask spready a poplatky vybírané brokery), ale na to, proč po dlouhém období poklesu náklady opět rostou, zatím nenašla odpověď.

Tradingové firmy stále přetvářejí svůj software, čímž reagují na rychle se měnící pravidla národních burz. Burzy v reakci na to pravidla a systémy upravují, aby se vypořádaly s desítkami neortodoxních obchodních platforem, které se vynořily jako důsledek regulatorních změn.

Všichni velcí hráči se honí za tím, aby co nejrychleji inovovali svou infrastrukturu. Po tlaku na vytváření tras k přenosu dat pomocí optických kabelů už v současnosti některé společnosti testují mikrovlnné technologie pro ještě rychlejší spojení.

Vítězové a poražení nového investičního světa počítačů

Jasnými vítězi v technologické bitvě jsou HFT firmy, které dokáží rychlá datová spojení využít k detekci arbitrážních příležitostí na různých burzách a jednají výrazně rychleji než běžný investor na horkou zprávu z trhů. Dále benefitují firmy vyrábějící kabely a z evoluce na trhu profitují tradiční burzy, které prodávají své vlastní technologie pro obchodování.

Naproti tomu klesající výnosy drobných investorů nutí dlouhodobé zastánce technologických inovací přemýšlet, zda soutěž o to, kdo učiní trh rychlejším a efektivnějším, nepůsobí více škody než užitku.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

Zdroj: New York Times

HFTObchodování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa