Anketa: Nejlepší a nejhorší akcie na pražské burze pro rok 2013
|

Anketa: Nejlepší a nejhorší akcie na pražské burze pro rok 2013

Na začátku roku jsme se zeptali předních finančních odborníků na jejich tipy. Které akcie budou letos v Praze v hledáčku investorů, a kterým naopak čeští investiční profíci nevěří?

Pražská burza Akcie ČR Výhled na rok 2013
Anketa: Marek Hatlapatka

Marek Hatlapatka

Vedoucí analytického oddělení, Cyrrus

U titulů obchodovaných v Praze vidím solidní potenciál tam, kde aktuálně nejsou dobré fundamentální podmínky na trhu, ale existuje solidní šance na jejich zlepšení v průběhu roku. Tomuto kritériu vyhovují akcie ČEZ, Telefóniky a (s největším rizikem) také CME.

Mým favoritem je nicméně Fortuna, a to díky kombinaci relativně nízkého ocenění a solidní dividendy. Růstový potenciál naopak vidím jako poměrně vyčerpaný u finančních titulů, nevěřím ani Unipetrolu.

Roman Koděra

Roman Koděra

Makléř, Patria Direct

Pražský trh je velice malý rybník, rozhodně na ní nenajdete a nekoupíte tak drahou rybu, jako byl tuňák, kterého během první letošní aukce v Tokiu vydražili za 155,4 milionu jenů (přes 34 milionů korun). Za 222 kilogramů ryby někdo zaplatil trojnásobek předešlého rekordu.

Ale zpět do našich vod. Na pražské burze je potřeba trpělivost, zlatou rybku hned tak nechytíte. Index PX za rok 2012 posílil o více než 19 %, především díky akciím Erste Group Bank. Ta bude dle mého názoru hrát hlavní roli i v roce letošním. Na začátku roku bych ale věřil akciím Philip Morris ČR, u nichž zajímavý dividendový výnos opět zvítězí nad spekulacemi a krátkodobými obchody.

Na straně poražených se snad nebude opakovat to, co loni předvedla KIT digital, ale hodně rušno může být okolo CME, AAA a společnosti ORCO.

David Brzek

David Brzek

Makléř, Fio banka

Domnívám se, že vítězem na domácím trhu se stane v letošním roce některá z menších společností typu AAA Auto či mediální CME.

Prodej balíku akcií autobazaru AAA od zakladatele Anthonyho Dennyho přichází v relativně dobrou dobu, kdy se podstatným způsobem zlepšuje hospodaření firmy a opět dochází k expanzi. Zájemci o vstup mohou nabídnout zajímavou prémii. V případě CME je ve hře rovněž většinový akcionář, kdy Time Warner může být opět aktivní v navyšování svého podílu.

Na roli poraženého odhaduji Unipetrol. Možná se nebude jednat o absolutně největší pokles, ale stagnace ve velmi úzkém pásmu okolo 170 Kč není pro investory rozhodně žádnou výhrou. Růstový potenciál omezený, aktivně se obchodovat nedá. Situace na petrochemickém trhu zůstává složitá, v kontextu makroekonomické situace nelze v prvním pololetí očekávat zlepšení.

Aleš Jandejsek

Aleš Jandejsek

Makléř, brokerjet ČS

Pro letošní rok očekávám výraznější zvýšení ceny akcií mediální společnosti CME. V minulosti se potýkala s velkou mírou zadlužení. S jejím snížením by mohl významně pomoci největší akcionář, společnost Time Warner. Předpokládám, že bude chtít navýšit svůj podíl ve společnosti CME nad 50 %. Klíčové pro růst tržní ceny je, aby letos došlo s oživením reklamního trhu ve střední a východní Evropě.

Nepříliš příznivý vývoj naopak předpokládám u akcií sázkové společnosti Fortuna. Z předchozích hospodářských výsledků je patrný solidní růst přijatých sázek ve sportovním segmentu, ale kvůli nižším maržím se tento růst v plné míře neprojevuje na růstu zisku firmy. Projekt loterie je dosud ztrátový. Vnímám i silné konkurenční prostředí a nevidím zde větší potenciál růstu ceny akcií.

Trojčlenka investora: Jak v roce 2013 na akcie
Z Francie se stane problémové dítě Evropy, naopak Španělsko a Irsko příjemně překvapí. I s těmito možnostmi by měl investor počítat, říká akciový stratég ze Saxo Bank Peter Garnry. Na prahu nového roku se mu líbí americký realitní sektor a zdravotnictví, milovníkům adrenalinu doporučuje mimo jiné španělské banky. Investiční web zajímaly vždy tři "nej" příštího roku.