Daniel Fuss: Dluhopisový trh je extrémně překoupený, hrozí jeho kolaps!
|

Daniel Fuss: Dluhopisový trh je extrémně překoupený, hrozí jeho kolaps!

Američtí dluhopisoví skeptici již velmi dlouhou dobu varují, že dluhopisová bublina zanedlouho praskne. Svoji argumentaci zakládají na údajné extrémní překoupenosti dluhopisového trhu a též na takzvané velké rotaci, tedy přesunu peněz z dluhopisů do akcií.

Státní dluhopisy Fed Investiční bubliny

Daniel Fuss, kterému je podobně jako Billu Grossovi a Jeffu Gundlachovi přisuzována pozice dluhopisového gurua, je přesvědčen, že se dluhopisový trh zcela vymkl kontrole. "Za svou 55letou kariéru jsem nezažil období, kdy by byl trh více překoupený," říká Fuss. "V žádném případě si v aktuální situaci nepůjčujte peníze na to, abyste je investovali na dluhopisovém trhu."

"Nejen investiční svět se neustále mění," upozorňuje dále investor, který do velkého byznysu vstoupil v době, kdy byl americkým prezidentem Dwight Eisenhower. "Podle mého názoru se blíží okamžik, kdy se dluhopisový trh otřese v základech. I těm nejsilnějším býkům může srazit vaz opětovné zvyšování úrokových sazeb, kterého si dříve nebo později dočkáme."

Hrozbou pro dluhopisy je kromě konce extrémně nízkých úrokových sazeb i možný přesun některých investorů z bondů do akcií. Výnosy akciových trhů jsou totiž v porovnání s dluhopisy velice atraktivní. Zda k tomu opravdu dojde a dluhopisy zažijí velký výprodej, bude záležet nejen na dalších krocích Fedu, ale i na tom, zda bude pokračovat akciová rally, nebo se na trh dostaví hlubší korekce, o níž analytici delší dobu spekulují.

Bublina roku 2013: Ruce pryč od dluhopisů, smysl budou mít zlato a stříbro!
Gerald Celente, populární předpovídač trendů ve světové ekonomice z Trends Research, varuje investory před dalšími investicemi do dluhopisů. "Celá ta hra je zmanipulovaná," tvrdí. Trh s americkými dluhopisy je podle něj jednou velkou bublinou, která může prasknout již v roce 2013. Finanční kolaps, který to způsobí, bude bezprecedentní.
Ziskový recept od dluhopisového mága Billa Grosse
Pimco Total Return Fund, největší dluhopisový fond na světě, svým investorům v roce 2012 vynesl 10,4 %. Co si jeho manažer Bill Gross myslí o dalším vývoji ekonomiky a dluhopisového trhu a jaké jsou podle něj aktuální příležitosti a rizika? Odpovědi nabízí Gross v rozhovoru s Jackem Otterem z finančního magazínu Barron's.
Zdroj: Bloomberg