Sestavte si portfolio z ETF. Vyděláte
|

Sestavte si portfolio z ETF. Vyděláte

V úvodu roku 2010 jsme představili tři modelová portfolia sestavená pouze z burzovně obchodovaných fondů. Nejvýkonnější fond v minulém roce vynesl více než 25 %. Zklamáním byly investice do krátkodobých dluhopisů a komodit. Kolik vydělala navržená portfolia od svého založení?

ETF Investiční fondy
ETF - ilustrační obrázek

Soukromí investoři se nemusejí spoléhat na manažery klasických podílových fondů ani profesionální správce aktiv. Z ETF si může vytvořit vlastní portfolio každý zkušenější investor. Pro sestavení tří modelových portfolií jsme na začátku roku 2010 vybrali 8 fondů. Ačkoli by bývalo bylo v některých případech výhodnější opustit zpočátku nastolenou strategii "kup a drž", rozhodli jsme se vybrané fondy neprodávat. Náš cíl je stále stejný – ukázat, jak se jednotlivé nástroje chovají v reálných tržních situacích.

Všechna tři portfolia zůstávají v plusu

Celkově lze uplynulý rok zhodnotit jako dobrý. Žádné z modelových portfolií se nedostalo do červených čísel. Od svého založení si připsalo nejvyšší zhodnocení vyvážené portfolio. Mix dluhopisů, akcií a komodit vydělal více než 12 %. V těsném závěsu s necelými 12 % zůstalo nejrizikovější dynamické portfolio. Konzervativní portfolio doplatilo na expozici v krátkodobých dluhopisech, i přesto si připsalo více než 7 %.

Možná namítnete, že 12 % za téměř 3 roky není nic moc výsledek. Nutno připomenout, že vytvořená portfolia obsahují pouze pasivně řízené fondy (fondy kopírují vývoj konkrétního indexu). Žádný správce ETF se tedy nesnaží vybírat nástroje, u nichž vidí potenciál zajímavého růstu. Pasivita je dodržena i v případě správy navržených portfolií – nic nenakupujeme ani neprodáváme.

Dařilo se akciím, nezklamaly ani dluhopisy

Od roku 2010 nejvíce vydělal burzovně obchodovaný fond investující do akcií evropských nemovitostních firem. Prvenství s výsledkem 25,4 % si iShares DJ STOXX Europe 600 Real Estate udržel i v roce 2012. Z výnosů tohoto fondu těžilo pouze vyvážené portfolio.

Druhý nejvýkonnější fond (od roku 2010) investuje do akcií firem z rozvíjejících se zemí. Hodnota iShares MSCI Emerging Markets stoupla o 22,5 %. Uvedený ETF je zařazen pouze v dynamickém portfoliu. Za minulý rok si však uvedený fond připsal necelých 10 %, což byl nejhorší výsledek ze všech použitých akciových ETF.

Burzovně obchodovaný fond kopírující vývoj širokého akciového indexu MSCI World vydělal od roku 2010 mírně přes 20 %. Tento fond je zařazen ve všech třech portfoliích, v každém má ovšem odlišnou váhu. V minulém roce přinesl iShares MSCI World druhý nejnižší výnos ze všech držených akciových ETF. Lépe se vedlo fondům investujícím do akcií evropských firem.

Peněžní trh zklamal

Na samém konci žebříčku výkonnosti zůstal burzovně obchodovaný fond investující do krátkodobých německých státních dluhopisů. Za minulý rok klesla hodnota ETF iShares eb.rexx Money Market o necelých 1,3 %.

Více se o investování do ETF dozvíte na serveru ETFs.cz:

Jsou minulé výnosy fondů důležité? Záleží na úhlu pohledu

Akcie zdravotnických firem do portfolií rozhodně patří

Které akcie najdete v burzovně obchodovaných fondech?

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 2. díl (globální zaměření, ETF a mladé trhy)
Ve 21. století lze jen těžko spoléhat na to, že nám vhodné rozdělení peněz mezi akcie, dluhopisy a hotovost zajistí zajímavé zisky. Může se zdát, že evropská dluhová krize či arabské jaro výrazně omezily prostor k investování. Vnímaví investoři a jejich poradci však vědí, že lze výhodně investovat za každé situace. Globální ekonomika nabízí nepřeberné množství příležitostí. Nechte si tedy poradit, jak své portfolio adekvátně upravit.

Zdroj: ETFs.cz