Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 2. díl (globální zaměření, ETF a mladé trhy)

Ve 21. století lze jen těžko spoléhat na to, že nám vhodné rozdělení peněz mezi akcie, dluhopisy a hotovost zajistí zajímavé zisky. Může se zdát, že evropská dluhová krize či arabské jaro výrazně omezily prostor k investování. Vnímaví investoři a jejich poradci však vědí, že lze výhodně investovat za každé situace. Globální ekonomika nabízí nepřeberné množství příležitostí. Nechte si tedy poradit, jak své portfolio adekvátně upravit.
Myslete globálně, jednejte globálně
USA jsou klíčovým hráčem na mezinárodním trhu, rozhodně však nejsou osamělým jezdcem. Mnozí, především američtí investoři si to stále neumějí naplno přiznat. V posledních patnácti letech střídala jedna globální krize druhou, situace na jednotlivých trzích se změnila.
Thomas Dale ze společnosti Security Ballew říká, že by se investoři neměli bát investovat větší část peněz do rozvíjejících se trhů. Stojí za povšimnutí, že po většinu posledního desetiletí zahraniční akcie překonávaly ty americké. Během komoditního boomu posílila hodnota akciových trhů a měn v zemích bohatých na přírodní bohatství, tedy v Austrálii, Kanadě, Brazílii a Jihoafrické republice.
Investoři, kteří se chtějí vyhnout americkým a evropským dluhopisům, se začínají přiklánět k rozvíjejícím se trhům. "Co se týká dluhopisů, právě na nově se rozvíjejících trzích existují investiční příležitosti," vysvětluje Phil Cook, zakladatel kalifornské společnosti Cook & Associates, která se zabývá finančním plánováním.
Mladé trhy jako studnice příležitostí
Pokud se největší světové firmy snaží získat pozici na rozvíjejících se trzích, nebude od věci o ni usilovat také. Přístavy v Číně, Indii a Brazílii se hemží filiálkami evropských a amerických společností, obchodní bilance těchto zemí se vyvíjejí příznivě na úkor vyspělého světa.
Díky vysoké poptávce, silnému hospodářskému růstu a stabilnější a transparentnější ekonomice se rozvíjející se trhy stávají atraktivnějšími než kdykoli dříve. "Země BRIC vidím jako společnosti se skvělými produkty, levnou pracovní silou a přírodními zdroji. Příležitosti jako hrom," říká Cook.
Nejvíce kapitálu přitahují právě Brazílie, Rusko, Indie a Čína, ovšem jsou i jiné možnosti, kam v rámci Asie, Afriky, Středního východu a Latinské Ameriky investovat. "Tradičně využíváme rozvíjejících se trhů k diverzifikaci kapitálových investic a rozšiřujeme tak zahraniční expozici," říká Jason Romano, partner ve firmě Moss Adams Wealth Advisors. "My však věříme, že z hlediska investování spadají nově se rozvíjející trhy do stejné kategorie jako USA či další rozvinuté ekonomiky."
Zatímco se americký trh na přelomu let 2008 a 2009 propadal, akcie na rozvíjejících se trzích posilovaly. Je pravda, že například čínské akcie v posledních letech na rozdíl od těch amerických spíše ztrácely, mladé trhy však nabízejí investorům širokou škálu možností. Lze se zaměřit na jednotlivé země a regiony, nebo investovat globálně, a sice v podobě akcií, dluhopisů či měn.
Experti obecně radí vyhýbat se investicím zaměřeným na jedinou zemi, vše ale záleží na toleranci vůči riziku. "K obchodování s akciemi i dluhopisy využíváme ETF zaměřené regionálně i celosvětově," říká Mitch Schlesinger ze společnosti FBB Capital Partners. "Co se týká obchodování s akciemi, je jednodušší zaměřit se na jednotlivé regiony či jednotlivé země."
Další díl miniseriálu o investování v současných tržních podmínkách najdete na Investičním webu již ve čtvrtek 4. října v poledne.
Zdroj: CNBC