US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Elektrické hranice České republiky

Polsko-německá zkušenost vede Čechy k přesvědčení, že jsou speciální transformátory jedinou možností.

Vztahy Čechů s Němci jsou podle některých hodnocení snad nejlepší v historii, jeden výrazný problém přesto vyčnívá. Dohady kolem náhlých přetoků elektřiny ze stále početnějších německých obnovitelných zdrojů, které ohrožují bezpečnost české přenosové soustavy, vyústily v rozhodnutí postavit na hranicích s Německem dva obří speciální transformátory (případně čtyři menší), které by měly tuzemskou síť ochránit před rizikem blackoutu.

Ať Němci ručí za rizika

Pro Německo to bude znamenat, že se momentální přebytek proudu "nerozptýlí" za hranice a s případným ohrožením soustavy se bude muset vypořádat samo. Tuzemský operátor ČEPS chystá výběrové řízení na vybudování takzvaných PST (phase shifter) transformátorů ještě v roce 2013.

Ačkoli je samo Česko exportérem elektřiny, ve větrných dnech čelí návalům proudu z větrníků na severu Německa. Rizikové jsou ovšem i dny, kdy je silná produkce solárních elektráren, jejichž instalovaný výkon v Německu už dosahuje hodnoty zhruba šestnácti "Temelínů", celkem 33 gigawattů, momentálně dokonce o necelé dva gigawatty více než veškeré větrníky.

Němci s Čechy dlouho vyjednávali o alternativní možnosti, označované jako "virtuální transformátor PST", konkrétně o dvoustranné dohodě, podle níž by provozovatelé sítí obou zemí v krizových situacích spolupracovali na mimořádných opatřeních typu změn rozložení toků, přepínání vedení, snižování výkonu některých elektráren a jejich nahrazování jinde. Ve hře byla varianta, podle níž by náklady na taková opatření nesli Němci.

Češi nicméně loni podmínili souhlas s dohodou tím, že východoněmecký operátor 50Hertz bude garantovat nepřekročení stanovené mezní hranice toků. A v případech, kdy by se to nepodařilo, by Němci zaplatili vícenáklady i citelnou sankci. Nebylo žádným překvapením, že německá strana na takové podmínky nepřistoupila. Z české strany koneckonců šlo spíše o vyslání signálu do Berlína, že "takto už to dále nejde".

Podívejte na Poláky

Zatímco dohoda o "virtuálním transformátoru PST" mezi Čechy a Němci ztroskotala, společnost 50Hertz se na konci roku 2012 dohodla na pilotním projektu, díky němuž podobná virtuální ochrana začala dočasně fungovat ve spolupráci s polským provozovatelem tamní sítě PSE Operator. Poláci čelí podobným problémům jako český ČEPS – za příznivého počasí se valí elektřina ze severoněmeckých obnovitelných zdrojů oklikou na jih Německa či do Rakouska, případně dále na Balkán, právě přes polské či české území (ale například i slovenské a maďarské). Důvodem je nedostatečná kapacita přenosových sítí mezi severem a jihem Německa.

Dalším nepříznivým faktorem je postupné odstavování německých jaderných elektráren, které zajišťují základní zatížení sítě. Německo se tak stále více spoléhá na nestabilní zdroje, které jsou navíc po celé republice nerovnoměrně rozmístěny.

Podle dostupných zdrojů ale několikaměsíční fungování virtuálního transformátoru na německo-polských hranicích nesplnilo očekávání – problém přetoků zůstal stejně palčivý jako dříve. Také Poláci se nyní o to více soustředí právě na již dříve plánovanou instalaci reálných transformátorů PST. A právě v čerstvé polské zkušenosti vidí Češi důkaz, že jejich postoj byl od počátku správný. Pokud tu není riziko citelných sankcí, jakákoli dohoda zůstává bezzubá.

Náměstek českého ministra průmyslu Pavel Šolc, který má zkušenosti z dřívějšího působení v tuzemském provozovateli sítě, potvrzuje, že jeho úřad hodlá jako zástupce akcionáře – tedy českého státu – schválit plán ČEPS na instalaci transformátorů, který by měl znamenat definitivní souhlas s vyhlášením výběrového řízení. "Z hlediska energetiky není důvod to neschválit. Žádné jiné rovnocenné řešení není k dispozici. Polsko-německá smlouva o virtuálním phase shifteru se ukázala jako nefunkční a Polsko již tendr na transformátor vyhlásilo."

Šolc připomíná, že ministerstvo schválilo desetiletý plán ČEPS, který obsahuje instalaci transformátorů, již loni. Následně ho schválil Energetický regulační úřad. A projekt je také součástí desetiletého plánu rozvoje evropských sítí.

Práce na tři roky

Obří transformátory – zařízení, která váží stovky tun – samozřejmě není možné postavit přes noc. Současný harmonogram počítá s dokončením instalačních prací v roce 2016. Ochrana proti německému proudu by tedy měla fungovat od roku 2017. Němci v této souvislosti argumentovali tím, že pak už transformátory ztrácejí smysl, protože Německo do té doby posílí přenosové sítě a riziko nadměrných přeshraničních přetoků elektřiny odpadne.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz

Zdroj: Českápozice.cz

Česká ekonomikaElektřinaNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná