Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát
|

Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát

Slovníček krizových oblastí by měl patřit ke standardní výbavě každého investora. Vývoj v posledních letech totiž ukazuje, že "mávnutí motýlích křídel" na jedné straně světa stále více ovlivňuje finanční trhy na té druhé. Proto jsme se na začátku roku rozhodli sestavit seznam míst, která stojí za pozornost. V některých případech jde o staré známé, v jiných jsme se snažili ukázat na méně diskutované, ale přitom podobně zajímavé a závažné události a trendy.

Geopolitická rizika Světová ekonomika Výhled na rok 2014

Afghánistán

Spojenecké jednotky mají letos zemi opustit. Otázkou je, zda a do jaké míry dokáže fungovat bez nich. Jistou (de)stabilizační roli sehrají regionální mocnosti, které mají o Afghánistán zájem kvůli nerostnému bohatství a strategické poloze. V případě, že dojde k implozi, může země rozbouřit už tak volatilní region. Do světa pak Afghánistán může začít posílat zase o něco více tvrdých drog a ještě tvrdších fanatiků.

Británie

Skotské referendum s největší pravděpodobností skončí neúspěchem separatistů. Už samotný plebiscit by nicméně mohl povzbudit choutky fanoušků osamostatnění dalších evropských regionů. V Británii jde o Walesany, na kontinentu například o Katalánce nebo ligu severoitalských států. Navíc může jít o lakmusový papírek, který napoví, jak se Británie nakonec postaví k EU.

Čína

Prezident Si Ťin-pching se snaží za pochodu redefinovat ekonomický a sociální model druhé největší ekonomiky světa. To lze přirovnat k chůzi po laně, z něhož může zemi do propasti chaosu shodit i ten nejmenší poryv větru. Pod ním si lze představit mimo jiné výraznější ochlazení ekonomiky, růst sociální nerovnosti, kriticky vysokou míru znečištění životního prostředí, kostlivce ukryté v šedé bankovní zóně nebo bující korupci.

Džibuti

Tento africký státeček střeží vstup do Rudého moře. V porovnání se svými sousedy – Etiopií, Eritreou, Somálskem a Jemenem (přes moře) – je na pohled stabilní. Snahy vlády angažovat se v domácích záležitostech okolních zemí to ale mohou změnit. Nervozita po útocích na obchodní dům Westgate v keňském hlavním městě Nairobi proto i v Džibuti roste, což přispívá k tomu, že žádný kapitán lodi proplouvající touto oblastí nespí klidně.

Egypt

Nejlidnatější země arabského světa nadále hledá stabilní základ, na kterém by stála. Probíhající volby, které Muslimské bratrstvo, jedna ze dvou klíčových skupin v zemi, bojkotuje, na tom takřka jistě nic nezmění. Z toho vyplývající nestabilita podbarvená náboženským pnutím může opět o něco zvýšit tlak v papiňáku zvaném Blízký východ. Samotná hrozba exploze může přiškrtit Suezský průplav.

Filipíny

Donedávna miláček investorů jako by se zprotivil bohům. Minulý rok zemi postihl tajfun, na začátku letošního roku ji zasáhly ničivé povodně. Filipínce navíc letos šokoval útok granátem na školu na jihu země, který připomněl potenciálně destabilizující spodní proud tvořený islamisty a komunisty. Sečteno a podtrženo, Filipíny jsou další nestabilní zemí v Jihočínském moři, které je samo o sobě místem stále ostřejších střetů.

Grónsko

Globální oteplování postupně odkrývá bohatství dlouho skryté pod ledem (nebo tomu alespoň mnohé mocnosti a korporace věří). Dlouho zapomenutý ostrov, který si na Dánsku vydobývá stále více svobody, se toho snaží využít. Ekologické iniciativy varují, že v chatrném prostředí může dojít ke katastrofě. Nejen ony ale vidí Grónsko (a vody kolem něj) jako novodobý Klondike. Ti, kteří si na něj brousí zuby, vítězí.

Honduras

Středoamerická země na konci roku zažila další pochybné volby, v jejichž průběhu přišli o život mimo jiné čtyři kandidáti strany Libre bojující proti pořádkům po vojenském převratu v roce 2009. I proto to v Hondurasu vře. Pod kotel přikládají ozbrojené gangy, které nad regionem připomínajícím dálnici, po níž do Spojených států sviští tuny drog, získávají kontrolu. Středoamerické vlády úměrně tomu ztrácejí půdu pod nohama.

Írán

Oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem budí naděje, ale také velké emoce v Izraeli a mezi tradičními arabskými spojenci USA. Očividných i skrytých snah o vykolejení procesu přibývá. Pokud záškodníci uspějí, může svět ztratit Írán, a tím i šanci na stabilnější region a levnější ropu. Prozatím ale vítězí opatrný optimismus – Írán se rozhodl omezit obohacování uranu a umožnit každodenní kontroly svého jaderného programu.

Japonsko

Přetahovaná s Čínou o geopoliticky a symbolicky důležité kusy skály v Jihočínském moři pokračuje a obě strany opakovaně řinčí zbraněmi. I když střet nikdo nečeká, emoce mohou vést k nehodě s těžko odhadnutelnými následky. To navíc není jediná noční můra, která premiéra Abeho budí ze sna. Předlužená třetí největší ekonomika světa se pod jeho taktovkou díky umělé výživě sice rozjíždí, zda ji však uzdraví, je otázka.

(Demokratická republika) Kongo

Země bohatá na minerály, bez kterých se neobejde žádný mobil nebo laptop, existuje jen na papíře. Fakticky jde o černou díru, které vládnou znásilňování, vraždy a loupení. Jen občas a jen některé části jsou ovládány vládními jednotkami, ale výsledek není z pohledu obyčejných lidí o moc lepší. Jejich nadějí je strašák globálního technologického sektoru – přerušení vývozu vzácných minerálů by donutilo svět zasáhnout.

Lotyšsko

Z toho, že od 1. ledna platí eurem, nebyla většina obyvatel této pobaltské země příliš nadšená. Obecně se ale očekává, že tradiční odhodlanost místních a postupný vzestup eurozóny ode dna nespokojenost otupí. V opačném případě to nabije ostrými kritikům měnové unie, kteří zbrojí před volbami do Evropského parlamentu. Vítr z plachet jim bere Irsko, které své problémy zvládlo, a přestože je ozdravná kůra bolela, Irové na euro nezanevřeli.

Myanmar

Boj o získání vlivu nad nedávno probuzenou zemí pokračuje. Vojenská junta se poctivě snaží vyvážit vliv, který sousední Čína z podstaty věci má, lepšími vztahy se Západem. O slovo se hlásí i donedávna zdrženlivá Indie. Všichni mají zájem jak o obrovská nerostná bohatství, tak o možnost rozmístit své špehy (a možná nejen je) na území země strategicky kontrolující část Bengálského zálivu.

Nikaragua

Na pořadu dne je další smělý plán vybudovat konkurenci Panamskému průplavu. Projekt financovaný a stavěný Číňany by ulehčil přetěžované Panamě a výrazně by překreslil obchodní a mocenské mapy. Těm nyní vládnou Američané, kteří mají jedinou zkratku mezi Atlantikem a Pacifikem de facto pod kontrolou. Co by s námořním světem i mocenským soupeřením udělala konkurence, zatím nikdo neví.

Omán

Komentátor agentury Platts zemi za rok 2013 zvolil za vzor států Blízkého východu. Jde o tichou sílu, která chce přispět ke stabilitě regionu. Zároveň se snaží rozvíjet moderní techniky těžby ropy a plynu. I díky tomu se jí loni povedlo zvrátit několik let trvající propad produkce. Hrozba? Je mnohem jednodušší se lajdat, pokud na obzoru není žádný "vzorňák". Pokud Omán škobrtne, může to mít demoralizující důsledky pro celý region.

Polsko

V Polsku se blíží volby, což znamená konec (současné) vlády premiéra Tuska. Ten zemi společně s ministrem zahraničních věcí Sikorskim výrazně vylepšil mezinárodní renomé pošramocené eskapádami dvojčat Kaczyńských. O to větším paradoxem je, že by se Jarosłav Kaczyński mohl opět stát nejmocnějším mužem ve Varšavě. Nakolik by to ovlivnilo pohled západních diplomatů a globálních investorů na Polsko a celý region, je zatím předmětem spekulací.

Rusko

Nedávné teroristické útoky ve Volgogradu připomněly rizika spojená s furiantským pořádáním olympiády ve volatilní oblasti Kavkazu. Ani po Soči si ale země nebude moci oddechnout. Vedle islámských separatistů se totiž bude muset nadále potýkat s rozštěpením společnosti na zapřisáhlé zastánce a odpůrce autoritativního prezidenta Putina. K tomu je potřeba přičíst dýchavičnou ekonomiku, do značné míry závislou na globálním růstu.

Saúdská Arábie

Druhý největší nákupčí zbraní na světě jako kdyby se stále více obával toho, že ho opustí Spojené státy, dosud tradiční spojenec. To by zřejmě vedlo k externí i interní erozi kredibility Saúdů. Pokud by se Washington skutečně stáhl, nastala by zajímavá "škatulata". Vakuum by chtěla zaplnit Čína, která je na energiích ze Zálivu ve stále větší míře závislá, své by ale nejspíše chtěla říci i nedaleká Indie.

Turecko

Premiér Erdogan, dlouho miláček západních politiků i investorů, ztrácí glanc. Na jednu stranu je proto země díky dění v regionu stále významným hráčem, na stranu druhou hrozí imploze stávajícího režimu. Společnost se polarizuje na premiérovy bezmezné fanoušky a ostré kritiky. Zástupci obou táborů se shodují na tom, že blížící se volby napoví, který tábor je početnější (a také to, zda v případě prohry poražený dokáže výsledek uznat).

Ukrajina

Život s ruskou půjčkou nevěstí nic dobrého. Země se dostala na pomyslnou křižovatku, v zákulisí i v ulicích se bojuje možná finální bitva, která určí, zda se země vydá ruskou, nebo naopak evropskou cestou. Propast mezi oběma tábory – obecně vzato proevropským západem a proruským východem země – je tak výrazná, že někteří experti spekulují o možném rozdělení Ukrajiny. Blížící se volby snad napoví více.

Vanuatu

Jeden z mnoha potápějících se ostrůvků v Pacifiku se stal symbolem zmaru, který přichází se změnou klimatu a s ní souvisejícím zvyšováním hladiny moří. Loni se ukázalo, že se ostrov kvůli tektonickému pohybu navíc propadá, což proces urychluje. Vanuatu, kde se kvůli vodě stěhují celé vesnice, je považován za vztyčený prst; za ukázku toho, co hrozí mimo jiné i rozsáhlým oblastem Indie, Číny nebo Vietnamu.

(Nový) Zéland

Jistě, mohli bychom mluvit třeba o Zimbabwe. Ale Zéland, to je krásná příroda, kterou takřka každý zná, třeba z Hobita. Čeká se solidní růst ekonomiky, lidé jsou tu pohodoví. Pokud vás vystresovaly předchozí hrozby, nabízíme na závěr místo, kam se před nimi lze schovat.

Autory článku jsou Roman Chlupatý a Michael Romancov

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před 42 minutami

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
před hodinou

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR