Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i Spojených státech, jak je na tom nezaměstnanost v Řecku a kolik žen měl zakladatel mormonské církve? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek obnovily mírný růst a opět přepisovaly historii

Americké akciové trhy ve čtvrtek po jednodenní pauze obnovily mírný růst a jejich hlavní indexy vystoupily na nová maxima. Wall Street posílily firemní zprávy v čele s výsledky maloobchodního gigantu Wal-Mart, které překonaly odhady analytiků. Výraznějšímu růstu trhů však bránil další propad cen ropy a zlevňování na tuto surovinu navázaných cenných papírů. Dow během dne vystoupil na historické maximum 17 705,48 bodu a nakonec posílil o 0,23 % na 17 652,79 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 046,18 bodu a seanci uzavřel se ziskem 0,05 % na 2 039,33 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,11 % na 4 680,14 bodu. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, telekomunikačního odvětví a technologického sektoru. Klesly naopak energetický sektor, odvětví základních materiálů či sektor služeb. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 13,64 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,34 %.

Marc Faber: Experimenty s QE nedopadnou dobře, nevěřte ekonomice a kupujte zlato

Kdy jindy nakupovat akcie?! Tato sezónnost funguje od 60. let

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, růst trhů však limitoval další pokles cen ropy

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Silnějšímu růstu akciových indexů nicméně bránil další pokles cen ropy, který se negativně projevil na cenách akcií energetických a těžařských firem. Britský FTSE 100 posílil o 0,37 %, německý DAX vzrostl o 0,41 % a francouzský CAC 40 přidal 0,19 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,31 % na 3 056,80 bodu. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru spotřebního zboží, cenné papíry ze sektoru zdravotní péče a tituly z potravinářského odvětví. Nedařilo se naopak akcím ze sektoru ropy a zemního plynu, cenným papírům stavebních firem a titulům ze sektoru služeb. Z jednotlivých titulů se pokles cen ropy podepsal například na akciích britského gigantu BP, britsko-nizozemského koncernu Royal Dutch Shell či francouzského Totalu. V plusu naopak skončily akcie belgické bankovní skupiny KBC, která ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 591 milionů eur z 272 milionů eur před rokem.

3 ekonomické scénáře pro Evropu aneb Co (ne)pěkného čeká starý kontinent

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela, akcie Philip Morris ČR díky hospodářským výsledkům připsaly 2,5 %

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,64 % na 958,86 bodu. Burzu dolů stáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 0,84 %, Komerční banky (-1,03 %) a O2 Czech Republic (-4,53 %). Zbývající tituly, kromě pojišťovny VIG, která odepsala zhruba půl procenta, se držely na nule nebo v plusu.

Akcie společnosti NWR prakticky nereagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí a devět měsíců od začátku roku. Ve třetím čtvrtletí NWR hospodařila s čistou ztrátou 71,2 milionu EUR a tržbami 157,7 milionu EUR. Letos celkově očekává těžbu a prodej uhlí mezi 8,75 a 9 miliony tun uhlí. V roce 2015 pak neočekává velké změny v cenách uhlí, produkce by měla dosáhnout 7,5-8 milionů tun.

Naproti tomu cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR připsaly 2,5 % v reakci na vydané výsledky. Firma ve 3Q2014 zvýšila objem dodávek o 17,7 %. Motorem růstu byl export, který narostl o 23,1 %. Tržby firmy se meziročně zvýšily o 17,6 % na 3,8 miliardy Kč.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní údaje o maloobchodních tržbách (odhad říjen: +0,2 % meziměsíčně, září: -0,3 %), index dovozních cen (odhad říjen: -1,8 % meziměsíčně, září: -0,5 %), index vývozních cen (odhad říjen: -0,2 % meziměsíčně, září: -0,2 %), podnikové zásoby (odhad září: +0,3 %, srpen: +0,2 %) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad listopad: 87,5 bodu, říjen: 86,9 bodu). Eurozóna vydá finální zprávu o inflaci za říjen (odhad: +0,4 % meziročně, září: +0,4 %) a předběžný údaj o HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: +0,6 % meziročně a +0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: +0,7 % meziročně a 0,0 % mezičtvrtletně), stejně tak Německo (odhad: +1,0 % meziročně a +0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: +0,8 % meziročně a -0,2 % mezičtvrtletně), Itálie (odhad: -0,4 % meziročně a -0,1 % mezičtvrtletně, 2Q: -0,2 % meziročně i mezičtvrtletně) a Česká republika (odhad: +0,4 % mezičtvrtletně a +2,5 % meziročně, 2Q: +0,3 % a +2,5 %). Spojené království přidá stavební výrobu (odhad září: +4,5 % meziročně a +3,8 % meziměsíčně, srpen: -0,3 % a -3,9 %).

Pokračuje výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Vivendi, Manchester United nebo Airbus.

Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu druhého listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Řecku klesla na dvouleté minimum 25,9 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na dvouleté minimum 25,9 % z červencových 26,1 %. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Situace na řeckém trhu práce se zlepšuje díky polevující hospodářské recesi.

6. Berkshire Hathaway koupí od Procter & Gamble divizi Duracell

Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme od společnosti Procter & Gamble (P&G) divizi výroby baterií Duracell. P&G v rámci dohody získá své akcie v hodnotě kolem 4,7 miliardy dolarů, které nyní vlastní Berkshire. Ta uvedla, že před uskutečněním transakce přispěje částkou zhruba 1,8 miliardy dolarů na rekapitalizaci divize.

7. Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala tempem 0,7 %, čekalo se jen 0,3 %

Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí dál mírně zpomalilo na 0,7 % z 0,8 % ve druhém čtvrtletí a z úrovně 0,9 % na počátku roku. Ve čtvrtečních předběžných údajích to uvedl statistický úřad Ruské federace. Ruská ekonomika je pod tlakem sankcí, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ukrajinské krizi.

8. Dudley (Fed): Na zvyšování úrokových sazeb je ještě příliš brzy

Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley tvrdí, že na zvyšování sazeb je ještě příliš brzy, protože inflace je stále pod cílem Fedu. Naopak se domnívá, že by ekonomika mohla dokonce těžit z toho, když se bude chvíli "lehce přehřívat". Rizika plynoucí z toho, že by Fed sazby zvýšil příliš brzy, jsou podle něj mnohem větší než důsledky toho, co by mohlo nastat, kdyby je zvýšil příliš pozdě.

9. Singer: Ekonomika ČR vzrostla v letech 1993-2013 reálně o 67 %

Česká ekonomika vzrostla v letech 1993 až 2013 reálně o 67 %, zatímco polská o 133 %, slovenská o 129 % a maďarská o 48 %. Na konferenci na téma 25 let svobodného podnikání to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. K dohánění vyspělých zemí ale podle něj dochází v ČR a okolních státech rychleji, než uvádějí běžně používaná tempa růstu založená na reálném HDP. Singer totiž zpochybnil výpočty statistických úřadů, které podle něj růsty ekonomik podhodnocují. Neberou dostatečně v potaz zvyšování kvality výrobků. V ČR a na Slovensku jde o podhodnocení o 3,5 % ročně, v Maďarsku a na Slovensku o dvě procenta ročně.

10. Klimkin: Situace na východě Ukrajiny je napjatá, připravujeme se na útok

Ukrajinský ministr zahraničí Klimkin ve čtvrtek v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že situace na východě země zůstává napjatá. Vláda má údajně zprávy o tom, že se proruští separatisté znovu snaží zorganizovat a zaútočit, a proto je Ukrajina připravená i na opětovné rozpoutání bojů. Klimkin zdůraznil, že je zapotřebí vytvořit udržitelné příměří, které zajistí klid zbraní a zmírnění konfliktu, zároveň však dodal, že není možné s teroristy vyjednávat.

11. Twitter má zaděláno na pořádný problém, jeho rating spadl do spekulativního pásma

Americká ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek přidělila dluhopisům mikroblogovací sociální sítě Twitter hodnocení BB-, které je zařadilo do spekulativního pásma (junk). Agentura uvedla, že hodnocení odpovídá rizikovému profilu společnosti, výhled ovšem ponechala na stupni "stabilní", což znamená, že by se rating v nejbližší době neměl dále měnit. Pro Twitter je zpráva jednoznačně negativní. Znamená totiž, že si společnost v případě potřeby dalších financí bude muset na trhu půjčovat za výrazně vyšší úrok.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zakladatel mormonské církve měl 40 manželek

Lídři mormonské církve oficiálně potvrdili, že zakladatel Joseph Smith, který byl doposud vykreslován jako věrný druh své manželky Emmy, měl ve skutečnosti během života až 40 manželek. Některé z těchto žen byly už vdané za jiného muže a jedné bylo jen 14 let. Lídři církve nedávno začali publikovat on-line eseje, v nichž otevřeně přiznávají podrobnosti o její historii ve snaze být více transparentní a čestní. "Joseph Smith mi byl prezentován jako prakticky dokonalý prorok a pro mnoho lidí je to stále pravda," říká Emily Jensenová, bloggerka, která se zabývá tématem mormonské církve. Reakce členů církve na nová odhalení podle ní připomínají pět stádií smutku, z nichž první je popírání a druhé vztek. Internetem se nese nespokojenost mormonů a objevují se příspěvky jako: "Tohle není církev, v níž jsem vyrůstal. Tohle není Joseph Smith, kterého jsem miloval."

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před 29 minutami

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
před hodinou

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
20:30

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus