Marc Faber: Experimenty s QE nedopadnou dobře, nevěřte ekonomice a kupujte zlato

Kvantitativní uvolňování není nic jiného než obří Ponziho schéma a všem zemím, které se do něj zapojily, se dříve nebo později ošklivě vymstí. V nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg to prohlásil známý investor a ekonom Marc Faber. Zcela neúčinné podle něj kvantitativní uvolňování bylo i ve Spojených státech, o čemž svědčí fakt, že se americké ekonomice daří pouze navenek.
V rámci své kritiky kvantitativního uvolňování Faber upozornil, že počet Američanů, kteří si v USA poprvé kupují vlastní bydlení, je nejnižší za posledních třicet let. "Velké množství lidí si vlastní dům či byt vůbec nemůže dovolit, protože náklady na bydlení rostou rychleji než mzdy," řekl.
Podle poslední statistiky z amerického trhu práce se v USA v říjnu průměrná hodinová mzda meziměsíčně zvýšila jen o 0,1 % a v meziročním srovnání vzrostla o dvě procenta. To dle Fabera vzhledem k tomu, že by letos hrubý domácí produkt Spojených států měl podle očekávání za celý rok vzrůst o tři procenta, naznačuje, že s americkou ekonomikou není vše v pořádku.
Kromě toho věčný pesimista poznamenal, že nelze stav ekonomiky hodnotit jen podle několika izolovaných makroekonomických ukazatelů. Zdůraznil, že například inflaci nelze v rámci celé ekonomiky vyjádřit jediným číslem. "Zatímco v některých sektorech ceny rostou, v jiných klesají," řekl a dodal, že podobné je to i s ostatními oficiálními statistikami, které mají dokazovat, že silné oživování americké ekonomiky pokračuje a situace na trhu práce se nadále zlepšuje.
Značně znepokojující je podle Fabera v současnosti také pokles cen ropy. Zatímco pro spotřebitele a jejich peněženky je zlevňující ropa jednoznačně pozitivní, velké americké ropné společnosti, které si v nedávné době půjčily na další rozvoj svých aktivit, se velmi brzy mohou dostat do existenčních problémů, poznamenal.
Pokles cen ropy ale není problémem jen pro americké těžaře. Saúdské Arábii, která je po Rusku druhým největším producentem ropy na světě, by při dlouhodobém poklesu cen této strategické suroviny pod 70 dolarů za barel například hrozilo, že nebude mít z čeho financovat svůj sociální systém.
Zlaté zajištění proti finančnímu systému
Všem, kteří americké ani světové ekonomice nedůvěřují, Faber doporučuje jediné - kupovat zlato. "Nejsem žádný prorok, otevřeně ale říkám, že nevěřím v budoucnost světového finančního systému. A právě nákup zlata je de facto jedinou možností, jak se proti pádu finančního systému pojistit," uvedl. "Za poslední tři roky byla výkonnost zlata mizerná, podíváme-li se však na období začínající v 90. letech minulého století, je na tom žlutý kov hodně dobře. Zlato si v tomto horizontu vedlo dokonce lépe než akcie," upozornil.
Faberova nedůvěra v americkou ekonomiku je dokonce tak velká, že investorům radí, aby své zlato v žádném případě neuschovávali na území Spojených států. Nejlepší volbou je podle něj Singapur, který je údajně spolu se Švýcarskem a Hongkongem nejbezpečnějším místem pro uložení zlatých slitků či mincí. Hospodářství Singapuru je označováno za čtvrtou nejméně zkorumpovanou ekonomiku na světě, v Asii v této kategorii dokonce vítězí. Kromě toho se o Singapuru dlouhodobě hovoří jako o vůbec nejtransparentnějším státě na světě a v hodnocení zemí podle jejich ekonomického potenciálu pro následujících 15 let stojí s velkým náskokem na vrcholu pomyslných stupňů vítězů.
Zdroj: goldcore.com