Burzovní kalendář (1. 12. - 5. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (1. 12. - 5. 12. 2014)

Indexy nákupních manažerů z celého světa, data z amerického trhu práce a Béžová kniha Fedu. Vyhodnocení Černého pátku (svátku všech milovníků slev), reakce ECB na obnovené zpomalení inflace v eurozóně, které nepřidává rychlý propad cen ropy, a její aktualizovaný ekonomický výhled. Reakce na výsledek nedělního švýcarského referenda o povinnosti tamní národní banky držet větší podíl rezerv ve zlatě. Rozhodování o úrokových sazbách nejen v eurozóně a Británii, ale také v Kanadě, Mexiku, Brazílii a Austrálii. Začátek prosince naznačí, zda má smysl očekávat do konce roku takzvanou Santa Claus rally.

Investiční a ekonomický výhled

Ropa

Pozornost investorů se na konci měsíce soustředila na zasedání OPEC ve Vídni 27. listopadu. Omezení produkce ropy oznámeno nebylo, na což ceny černého zlata reagovaly ve čtvrtek a v pátek dalším poklesem. Mluví se o cenové válce mezi tradičními producenty a například těžaři z amerických břidlicových ložisek. Výrazný propad ceny ropy zprostředkovaně dopadá i na inflační očekávání, tak důležitá pro politiku centrálních bank v čele s ECB.

Akciový trh reaguje zatím i proto relativně klidně - trpí sice akcie producentů ropy, daří se ale cenným papírům firem zaměřených na spotřebitele (on-line tržby v USA během Černého pátku vzrostly meziročně o 22 %, především díky meziročně lepší situaci na trhu práce a rostoucí důvěře v americkou ekonomiku). Spekulace na další možné uvolnění politiky ECB akciím obecně pomáhají, těží z nich i americký dolar.

USA

Americké akciové trhy mají za sebou úspěšný měsíc zakončený zkráceným obchodním týdnem s dalším, byť mírným, posunem historických rekordů. V novém týdnu se od akcií čeká možná opatrné vyčkávání na čtvrteční rozhodnutí ECB a páteční data z trhu práce, pro výraznější pokles aktuálně ale chybějí důvody. Růst vstříc dalším maximům by ale měl být spíše pozvolný.

Americké akcie v pátek převážně stagnovaly, energetické tituly ale krvácely. Za celý měsíc indexy přidaly přes dvě procenta
Americké akcie zahájily zkrácenou páteční obchodní seanci mírně v plusu. Poté se ale tři nejsledovanější akciové indexy rozdělily - Dow a Nasdaq zisky navyšovaly, zatímco S&P 500 klesl pod nulu. Aktivita na trzích ale byla poměrně slabá. Ve čtvrtek totiž burzy zůstaly kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřené a v pátek obchodování končilo o tři hodiny dříve.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Další série maxim prodloužila býčí závod
Za zkrácený obchodní týden si index S&P 500 připsal zisk 0,25 %, za celý listopad posílil o 2,45 %. Růst HDP za třetí čtvrtletí byl vyšší, než se čekalo, což na začátku týdne povzbudilo chuť nakupovat. Další dny se obchodovalo v úzkém rozpětí a objemy obchodů byly podprůměrné. Páteční obchodování ovlivnil propad cen ropy, energetický sektor ztratil 6 %. Celkově týden zahrnující Den díkůvzdání nevybočil ze statistického průměru – akcie posílily za nízké aktivity na trhu.

Na začátku prosince budou náladu na trhu vedle zmíněné ropy ovlivňovat mimo jiné důležitá makrodata. Úvod týdne bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, kde se čeká mírné zpomalení růstu. V úterý budou oznámeny prodeje aut, kde se čeká za listopad stagnace na anualizovaných 16,5 milionu prodaných vozů. Mírně meziměsíčně vyšší by měly být stavební výdaje za říjen.

Středa bude patřit počtům žádostí o hypotéku, statistice tvorby pracovních míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP (odhad listopad: 225 tisíc, říjen: 230 tisíc), indexům nákupních manažerů ve službách (čeká se mírné zlepšení indexu ISM na 57,3 bodu ze říjnových 57,1 bodu). Ve středu budou oznámeny také náklady a produktivita práce za třetí kvartál, odpoledne pak vyjde takzvaná Béžová kniha Fedu, která pravidelně monitoruje situaci v jednotlivých regionech USA. Od té po překvapivě silnějším růstu HDP ve třetím kvartálu lze očekávat spíše pozitivní hodnocení stavu ekonomiky.

Ve čtvrtek budou oznámeny listopadové tržby maloobchodních řetězců a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí týden: 313 tisíc nových). V pátek se pak investoři budou chystat na data z trhu práce za listopad (odhady: 230 tisíc nových míst mimo zemědělství, 225 tisíc nových míst v soukromém sektoru, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, míra nezaměstnanosti 5,8 %, říjen: 214 tisíc, 209 tisíc, 5,8 %, +0,1 %). Vedle toho budou oznámeny podnikové objednávky (za říjen očekáván meziměsíční pokles o 0,3 % po předchozích -0,6 %), růst spotřebitelských úvěrů za říjen (odhad: +16,8 miliardy USD, září: +15,9 miliardy USD) a obchodní bilance USA za říjen (odhad: -41 miliard USD, září: -43 miliard USD).

Americká ekonomika podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí expandovala více, než se čekalo
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý údaj počítal s růstem HDP o 3,5 % meziročně, trh očekával jeho revizi níže na 3,3 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 4,6 %. Zpřesněné údaje rovněž ukázaly, že podnikatelské i spotřebitelské výdaje v USA byly ve třetím čtvrtletí vyšší, než se předpokládalo. Tempo růstu exportu nicméně ministerstvo opravilo směrem dolů.

S blížícím se koncem roku narůstá počet analytických a strategických výhledů na rok 2015. Pro akcie by podle většiny trhu měl být spíše pozitivní. Podobný názor mají experti i na závěr roku 2014. Americké akcie by měly být podporovány zatím stále rekordně nízkými úrokovými sazbami při současném solidním růstu ekonomiky (v týdnu má naplánováno veřejná vystoupení řada členů Fedu, jejich slova trh jako vždy budou velice zajímat), který by se měl pozitivně projevovat v ziskovosti společností.

Evropa

Evropské akcie mají za sebou velice úspěšný měsíc. Zakončily ho smíšeně, když britský akciový index FTSE 100 klesl za týden o 0,33 % na 6 722,62 bodu, německý DAX vzrostl o 2,55 % na 9 980,85 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,93 % na 4 390,18 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 přidal za pět obchodních dní 1,78 %. Za listopad FTSE 100 přidal 2,78 %, DAX posílil o 7,01 %, CAC 40 vzrostl o 3,65 % a DJ EuroStoxx 50 zpevnil o 4,42 %.

Německý DAX se dostal na dohled hladině 10 000 bodů. Útok na historické rekordy je tedy opět živým tématem.

Neděle 30. listopadu je ve Švýcarsku ve znamení tří referend - vedle toho o povinnosti centrální banky držet ve zlatě minimálně 20 % rezerv jde o daně pro bohaté cizince a o imigraci. V pondělí budou investory nejvíce zajímat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v jednotlivých zemích i za celou měnovou unii, o pozornost si řekne také italský HDP za třetí kvartál. V úterý eurozóna přidá statistiky výrobních cen. Středa pak bude na makrodata bohatá, když vedle indexů nákupních manažerů ve službách vycházejí také údaje o vývoji HDP a maloobchodních tržeb v eurozóně.

Čtvrtek se ponese ve znamení zasedání ECB a Bank of England. Od britské měnové autority se změna politiky zatím stále nečeká, guvernér Mark Carney se nedávno nechal slyšet, že britská ekonomika navzdory oživení zatím stále potřebuje podporu národní banky.

Od ECB toho investoři čekají výrazně více. Vedle aktualizace (velice pravděpodobně zhoršení) ekonomické prognózy část trhu spekuluje také o možnosti oznámení dalších opatření na podporu evropské ekonomiky a inflace. Nákupy státních dluhopisů ale zatím nejspíše oznámeny nebudou - banka teprve nedávno spustila odkupy balíků úvěrů a krytých dluhopisů, sazby drží rekordně nízko a bankám nabízí výhodné několikaleté půjčky. Trh se státními dluhopisy zemí eurozóny ale jednoznačně spekuluje na budoucí spuštění kvantitativního uvolňování zahrnujícího i vládní bondy. I částečná zdrženlivost ECB, pokud jde o výhled dalších opatření směrem k uvolnění měnové politiky, by mohla v závěru týdne podpořit euro v páru s americkým dolarem.

Vedle Evropské centrální banky budou na globální úrovni podstatná rozhodnutí měnových autorit v Austrálii (úterý), Kanadě, Brazílii, Polsku (všechny ve středu) a Mexiku (pátek).

V pondělí by měl o politice NATO vůči Rusku promluvit generální tajemník aliance Jens Stoltenberg (ministři zahraničí členských států se sejdou v úterý, vedle Ukrajiny budou řešit také dění v Afghánistánu a postup vůči Islámskému státu). Na úvod týdne ruský prezident Vladimir Putin navštíví Turecko, státní návštěvu Francie má naplánovanou španělský premiér Mariano Rajoy.

Ve středu britský ministr financí George Osborne promluví v parlamentu a oznámí rozpočtové plány. Do voleb zbývá pět měsíců. Ve čtvrtek pouze ve stínu zasedání centrálních bank vyjde údaj o nezaměstnanosti ve Francii ve třetím kvartálu.

V pátek nevycházejí významná makrodata v západní Evropě, bez zajímavosti ale jistě nebude například inflace na Ukrajině a statistika devizových rezerv tamní centrální banky. Ve Frankfurtu vystoupí veřejně největší "opozičník" v radě ECB, šéf Bundesbank Jens Weidmann. Budou aktualizovány kreditní ratingy zemí jako Kypr, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Švédsko nebo Turecko.

Dění na pražské burze a přehledné tabulky dat očekávaných v prvním prosincovém týdnu najdete na další straně.

Česká republika

Za poslední listopadový týden akcie na pražské burze posílily o 2,75 %. Největší růst vykázaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, největší ztrátu naopak cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna.

O2 C.R. na trhu přidala 10,8 % na 253 Kč. Akcie telekomunikační firmy již devět seancí v řadě nezažily pokles. "Reakce na oznámený omezený odkup cenných papírů pro minority a nákup akcií ze strany šéfa dozorčí rady O2 přinesly až poměrně překvapivě intenzivní nákupní vlnu," uvedla společnost BH Securities.

O2 Czech Republic rozeslala pozvánku na valnou hromadu konanou 17. prosince. Na ní se má mimo jiné schvalovat poskytnutí finanční pomoci majoritnímu vlastníkovi, firmě PPF. "Očekáváme schválení. Zajímaly nás především podrobnosti ohledně formy úvěrů, a to jak toho, který poskytne O2, tak především toho, který si bude muset sama O2 vzít. Ten, který si bude muset vzít O2, bude mít splatnost šest let s možností předčasného i částečného splacení. Sama společnost uvedla, že její prioritou bude splacení tohoto úvěru. Celkově z uvedeného nadále vnímáme možnost rizikového scénáře, kdy se O2 zaměří především na splácení dluhu na úkor vyplácení dividend," upozorňuje Milan Vaníček z J&T Banky.

Silný týden mají za sebou také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Ten v týdnu zakončil výsledkovou sezónu na pražské burze. Čísla za 3Q2014 byla nad očekávání dobrá, provozní zisk EBITDA dosáhl 11,9 milionu EUR (+35,9 %) vs. očekávaných 10,4 milionu EUR, mimo jiné díky začlenění nové egyptské linky. Čistý zisk byl dle očekávání výrazně pozitivně ovlivněn vývojem směnných kurzů. Titul zakončil v pátek na 648 Kč (za týden +4,2 %).

Naopak nejhorší výkonnost měly akcie Fortuny, které ztratily půl procenta na 123 korun. Firma jako jediná zakončila týden se ztrátou. Za absencí kupců může podle Vaníčka stát především to, že se v nejbližší době neočekává příchod žádných kurzotvorných zpráv ani jiných růstových impulzů. Výraznější kurzotvorné zprávy lze podle analytika očekávat až s výsledky za celý rok v březnu příštího roku.

Z akcií lze očekávat poměrně živý vývoj u zmíněné O2 C.R., kde vedle blížící se valné hromady hraje roli především odkup od minoritních akcionářů za více než 275 Kč za akcii. Erste Group Bank pak byla v aktuálním výhledu Goldman Sachs zařazena mezi 32 perspektivních akciových sázek v Evropě pro rok 2015.

I v České republice vychází v pondělí index průmyslové aktivity. V pátek budou oznámeny maloobchodní tržby.

Zajímavá statistika vychází ve čtvrtek. Průměrná mzda v letošním třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků meziročně stoupla v průměru o 2,5 %. Po odečtení inflace, která je letos nízká, by růst měl činit 1,9 %. Průměrná mzda v Česku před rokem činila 24 836 korun, obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

25 let svobody: Jak se změnila ekonomika za poslední čtvrtstoletí a na co se má Česko soustředit v dalších dekádách?
Na konci listopadu 1989 se komunistická strana vzdala vlády a tehdejší Československo se stalo další zemí, která se vydala cestou tržního hospodářství. Prospěla revoluce nám i celému světu? To byla otázka Romana Chlupatého na hosta pořadu Investice ZET Martina Kupku, hlavního ekonoma ČSOB.

Výhled

Co od prvního prosincového obchodního týdne očekává makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?

Burzovní kalendář na týden od 1. prosince 2014 Burzovní kalendář na týden od 1. prosince 2014
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus