Burzovní kalendář (1. 12. - 5. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (1. 12. - 5. 12. 2014)

Indexy nákupních manažerů z celého světa, data z amerického trhu práce a Béžová kniha Fedu. Vyhodnocení Černého pátku (svátku všech milovníků slev), reakce ECB na obnovené zpomalení inflace v eurozóně, které nepřidává rychlý propad cen ropy, a její aktualizovaný ekonomický výhled. Reakce na výsledek nedělního švýcarského referenda o povinnosti tamní národní banky držet větší podíl rezerv ve zlatě. Rozhodování o úrokových sazbách nejen v eurozóně a Británii, ale také v Kanadě, Mexiku, Brazílii a Austrálii. Začátek prosince naznačí, zda má smysl očekávat do konce roku takzvanou Santa Claus rally.

Investiční a ekonomický výhled

Ropa

Pozornost investorů se na konci měsíce soustředila na zasedání OPEC ve Vídni 27. listopadu. Omezení produkce ropy oznámeno nebylo, na což ceny černého zlata reagovaly ve čtvrtek a v pátek dalším poklesem. Mluví se o cenové válce mezi tradičními producenty a například těžaři z amerických břidlicových ložisek. Výrazný propad ceny ropy zprostředkovaně dopadá i na inflační očekávání, tak důležitá pro politiku centrálních bank v čele s ECB.

Akciový trh reaguje zatím i proto relativně klidně - trpí sice akcie producentů ropy, daří se ale cenným papírům firem zaměřených na spotřebitele (on-line tržby v USA během Černého pátku vzrostly meziročně o 22 %, především díky meziročně lepší situaci na trhu práce a rostoucí důvěře v americkou ekonomiku). Spekulace na další možné uvolnění politiky ECB akciím obecně pomáhají, těží z nich i americký dolar.

USA

Americké akciové trhy mají za sebou úspěšný měsíc zakončený zkráceným obchodním týdnem s dalším, byť mírným, posunem historických rekordů. V novém týdnu se od akcií čeká možná opatrné vyčkávání na čtvrteční rozhodnutí ECB a páteční data z trhu práce, pro výraznější pokles aktuálně ale chybějí důvody. Růst vstříc dalším maximům by ale měl být spíše pozvolný.

Americké akcie v pátek převážně stagnovaly, energetické tituly ale krvácely. Za celý měsíc indexy přidaly přes dvě procenta
Americké akcie zahájily zkrácenou páteční obchodní seanci mírně v plusu. Poté se ale tři nejsledovanější akciové indexy rozdělily - Dow a Nasdaq zisky navyšovaly, zatímco S&P 500 klesl pod nulu. Aktivita na trzích ale byla poměrně slabá. Ve čtvrtek totiž burzy zůstaly kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřené a v pátek obchodování končilo o tři hodiny dříve.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Další série maxim prodloužila býčí závod
Za zkrácený obchodní týden si index S&P 500 připsal zisk 0,25 %, za celý listopad posílil o 2,45 %. Růst HDP za třetí čtvrtletí byl vyšší, než se čekalo, což na začátku týdne povzbudilo chuť nakupovat. Další dny se obchodovalo v úzkém rozpětí a objemy obchodů byly podprůměrné. Páteční obchodování ovlivnil propad cen ropy, energetický sektor ztratil 6 %. Celkově týden zahrnující Den díkůvzdání nevybočil ze statistického průměru – akcie posílily za nízké aktivity na trhu.

Na začátku prosince budou náladu na trhu vedle zmíněné ropy ovlivňovat mimo jiné důležitá makrodata. Úvod týdne bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, kde se čeká mírné zpomalení růstu. V úterý budou oznámeny prodeje aut, kde se čeká za listopad stagnace na anualizovaných 16,5 milionu prodaných vozů. Mírně meziměsíčně vyšší by měly být stavební výdaje za říjen.

Středa bude patřit počtům žádostí o hypotéku, statistice tvorby pracovních míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP (odhad listopad: 225 tisíc, říjen: 230 tisíc), indexům nákupních manažerů ve službách (čeká se mírné zlepšení indexu ISM na 57,3 bodu ze říjnových 57,1 bodu). Ve středu budou oznámeny také náklady a produktivita práce za třetí kvartál, odpoledne pak vyjde takzvaná Béžová kniha Fedu, která pravidelně monitoruje situaci v jednotlivých regionech USA. Od té po překvapivě silnějším růstu HDP ve třetím kvartálu lze očekávat spíše pozitivní hodnocení stavu ekonomiky.

Ve čtvrtek budou oznámeny listopadové tržby maloobchodních řetězců a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí týden: 313 tisíc nových). V pátek se pak investoři budou chystat na data z trhu práce za listopad (odhady: 230 tisíc nových míst mimo zemědělství, 225 tisíc nových míst v soukromém sektoru, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, míra nezaměstnanosti 5,8 %, říjen: 214 tisíc, 209 tisíc, 5,8 %, +0,1 %). Vedle toho budou oznámeny podnikové objednávky (za říjen očekáván meziměsíční pokles o 0,3 % po předchozích -0,6 %), růst spotřebitelských úvěrů za říjen (odhad: +16,8 miliardy USD, září: +15,9 miliardy USD) a obchodní bilance USA za říjen (odhad: -41 miliard USD, září: -43 miliard USD).

Americká ekonomika podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí expandovala více, než se čekalo
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý údaj počítal s růstem HDP o 3,5 % meziročně, trh očekával jeho revizi níže na 3,3 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 4,6 %. Zpřesněné údaje rovněž ukázaly, že podnikatelské i spotřebitelské výdaje v USA byly ve třetím čtvrtletí vyšší, než se předpokládalo. Tempo růstu exportu nicméně ministerstvo opravilo směrem dolů.

S blížícím se koncem roku narůstá počet analytických a strategických výhledů na rok 2015. Pro akcie by podle většiny trhu měl být spíše pozitivní. Podobný názor mají experti i na závěr roku 2014. Americké akcie by měly být podporovány zatím stále rekordně nízkými úrokovými sazbami při současném solidním růstu ekonomiky (v týdnu má naplánováno veřejná vystoupení řada členů Fedu, jejich slova trh jako vždy budou velice zajímat), který by se měl pozitivně projevovat v ziskovosti společností.

Evropa

Evropské akcie mají za sebou velice úspěšný měsíc. Zakončily ho smíšeně, když britský akciový index FTSE 100 klesl za týden o 0,33 % na 6 722,62 bodu, německý DAX vzrostl o 2,55 % na 9 980,85 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,93 % na 4 390,18 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 přidal za pět obchodních dní 1,78 %. Za listopad FTSE 100 přidal 2,78 %, DAX posílil o 7,01 %, CAC 40 vzrostl o 3,65 % a DJ EuroStoxx 50 zpevnil o 4,42 %.

Německý DAX se dostal na dohled hladině 10 000 bodů. Útok na historické rekordy je tedy opět živým tématem.

Neděle 30. listopadu je ve Švýcarsku ve znamení tří referend - vedle toho o povinnosti centrální banky držet ve zlatě minimálně 20 % rezerv jde o daně pro bohaté cizince a o imigraci. V pondělí budou investory nejvíce zajímat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v jednotlivých zemích i za celou měnovou unii, o pozornost si řekne také italský HDP za třetí kvartál. V úterý eurozóna přidá statistiky výrobních cen. Středa pak bude na makrodata bohatá, když vedle indexů nákupních manažerů ve službách vycházejí také údaje o vývoji HDP a maloobchodních tržeb v eurozóně.

Čtvrtek se ponese ve znamení zasedání ECB a Bank of England. Od britské měnové autority se změna politiky zatím stále nečeká, guvernér Mark Carney se nedávno nechal slyšet, že britská ekonomika navzdory oživení zatím stále potřebuje podporu národní banky.

Od ECB toho investoři čekají výrazně více. Vedle aktualizace (velice pravděpodobně zhoršení) ekonomické prognózy část trhu spekuluje také o možnosti oznámení dalších opatření na podporu evropské ekonomiky a inflace. Nákupy státních dluhopisů ale zatím nejspíše oznámeny nebudou - banka teprve nedávno spustila odkupy balíků úvěrů a krytých dluhopisů, sazby drží rekordně nízko a bankám nabízí výhodné několikaleté půjčky. Trh se státními dluhopisy zemí eurozóny ale jednoznačně spekuluje na budoucí spuštění kvantitativního uvolňování zahrnujícího i vládní bondy. I částečná zdrženlivost ECB, pokud jde o výhled dalších opatření směrem k uvolnění měnové politiky, by mohla v závěru týdne podpořit euro v páru s americkým dolarem.

Vedle Evropské centrální banky budou na globální úrovni podstatná rozhodnutí měnových autorit v Austrálii (úterý), Kanadě, Brazílii, Polsku (všechny ve středu) a Mexiku (pátek).

V pondělí by měl o politice NATO vůči Rusku promluvit generální tajemník aliance Jens Stoltenberg (ministři zahraničí členských států se sejdou v úterý, vedle Ukrajiny budou řešit také dění v Afghánistánu a postup vůči Islámskému státu). Na úvod týdne ruský prezident Vladimir Putin navštíví Turecko, státní návštěvu Francie má naplánovanou španělský premiér Mariano Rajoy.

Ve středu britský ministr financí George Osborne promluví v parlamentu a oznámí rozpočtové plány. Do voleb zbývá pět měsíců. Ve čtvrtek pouze ve stínu zasedání centrálních bank vyjde údaj o nezaměstnanosti ve Francii ve třetím kvartálu.

V pátek nevycházejí významná makrodata v západní Evropě, bez zajímavosti ale jistě nebude například inflace na Ukrajině a statistika devizových rezerv tamní centrální banky. Ve Frankfurtu vystoupí veřejně největší "opozičník" v radě ECB, šéf Bundesbank Jens Weidmann. Budou aktualizovány kreditní ratingy zemí jako Kypr, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Švédsko nebo Turecko.

Dění na pražské burze a přehledné tabulky dat očekávaných v prvním prosincovém týdnu najdete na další straně.

Česká republika

Za poslední listopadový týden akcie na pražské burze posílily o 2,75 %. Největší růst vykázaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, největší ztrátu naopak cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna.

O2 C.R. na trhu přidala 10,8 % na 253 Kč. Akcie telekomunikační firmy již devět seancí v řadě nezažily pokles. "Reakce na oznámený omezený odkup cenných papírů pro minority a nákup akcií ze strany šéfa dozorčí rady O2 přinesly až poměrně překvapivě intenzivní nákupní vlnu," uvedla společnost BH Securities.

O2 Czech Republic rozeslala pozvánku na valnou hromadu konanou 17. prosince. Na ní se má mimo jiné schvalovat poskytnutí finanční pomoci majoritnímu vlastníkovi, firmě PPF. "Očekáváme schválení. Zajímaly nás především podrobnosti ohledně formy úvěrů, a to jak toho, který poskytne O2, tak především toho, který si bude muset sama O2 vzít. Ten, který si bude muset vzít O2, bude mít splatnost šest let s možností předčasného i částečného splacení. Sama společnost uvedla, že její prioritou bude splacení tohoto úvěru. Celkově z uvedeného nadále vnímáme možnost rizikového scénáře, kdy se O2 zaměří především na splácení dluhu na úkor vyplácení dividend," upozorňuje Milan Vaníček z J&T Banky.

Silný týden mají za sebou také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Ten v týdnu zakončil výsledkovou sezónu na pražské burze. Čísla za 3Q2014 byla nad očekávání dobrá, provozní zisk EBITDA dosáhl 11,9 milionu EUR (+35,9 %) vs. očekávaných 10,4 milionu EUR, mimo jiné díky začlenění nové egyptské linky. Čistý zisk byl dle očekávání výrazně pozitivně ovlivněn vývojem směnných kurzů. Titul zakončil v pátek na 648 Kč (za týden +4,2 %).

Naopak nejhorší výkonnost měly akcie Fortuny, které ztratily půl procenta na 123 korun. Firma jako jediná zakončila týden se ztrátou. Za absencí kupců může podle Vaníčka stát především to, že se v nejbližší době neočekává příchod žádných kurzotvorných zpráv ani jiných růstových impulzů. Výraznější kurzotvorné zprávy lze podle analytika očekávat až s výsledky za celý rok v březnu příštího roku.

Z akcií lze očekávat poměrně živý vývoj u zmíněné O2 C.R., kde vedle blížící se valné hromady hraje roli především odkup od minoritních akcionářů za více než 275 Kč za akcii. Erste Group Bank pak byla v aktuálním výhledu Goldman Sachs zařazena mezi 32 perspektivních akciových sázek v Evropě pro rok 2015.

I v České republice vychází v pondělí index průmyslové aktivity. V pátek budou oznámeny maloobchodní tržby.

Zajímavá statistika vychází ve čtvrtek. Průměrná mzda v letošním třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků meziročně stoupla v průměru o 2,5 %. Po odečtení inflace, která je letos nízká, by růst měl činit 1,9 %. Průměrná mzda v Česku před rokem činila 24 836 korun, obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

25 let svobody: Jak se změnila ekonomika za poslední čtvrtstoletí a na co se má Česko soustředit v dalších dekádách?
Na konci listopadu 1989 se komunistická strana vzdala vlády a tehdejší Československo se stalo další zemí, která se vydala cestou tržního hospodářství. Prospěla revoluce nám i celému světu? To byla otázka Romana Chlupatého na hosta pořadu Investice ZET Martina Kupku, hlavního ekonoma ČSOB.

Výhled

Co od prvního prosincového obchodního týdne očekává makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?

Burzovní kalendář na týden od 1. prosince 2014 Burzovní kalendář na týden od 1. prosince 2014
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna