Americké akcie v pátek převážně stagnovaly, energetické tituly ale krvácely. Za celý měsíc indexy přidaly přes dvě procenta

Americké akcie zahájily zkrácenou páteční obchodní seanci mírně v plusu. Poté se ale tři nejsledovanější akciové indexy rozdělily - Dow a Nasdaq zisky navyšovaly, zatímco S&P 500 klesl pod nulu. Aktivita na trzích ale byla poměrně slabá. Ve čtvrtek totiž burzy zůstaly kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřené a v pátek obchodování končilo o tři hodiny dříve.
Dow uzavřel s minimálním ziskem 0,49 bodu na 17 828,24 bodu, širší S&P 500, který v úvodu obchodování posunul své historické maximum na 2 075,76 bodu, nakonec odepsal 0,25 % na 2 067,56 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,09 % na 4 791,63 bodu.
Nejvíce zdražily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, tituly z odvětví necyklického spotřebního zboží a cenné papíry ze sektoru zdravotní péče. Přes šest procent naopak odepsal energetický sektor a o více než tři procenta oslabil sektor základních materiálů. Ostatní klesající odvětví dopadla výrazně lépe. Index volatility VIX vyskočil o více než 10 % na 13,33 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o šest bazických bodů na 2,18 %.
"Akciové trhy jsou silnější, než na první pohled vypadají," řekl podle finanční televize CNBC Bill Stone, hlavní investiční stratég PNC Asset Management. "Pozitivní obraz nabourává pouze energetické odvětví, které dolů nadále táhnou klesající ceny ropy."
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Odhodlání investorů nakupovat rizikovější aktiva výměnou za potenciál vyššího zisku pomalu mizí. Z pravidelné ankety agentury Reuters mezi 47 profesionálními investory ze Spojených států, Evropy a Japonska vyplývá, že by akcie ve vyváženém portfoliu měly být zastoupeny 49,1 %. V říjnu investoři doporučovali 49,5% zastoupení akcií. Odklon od rizikových aktiv podle Reuters souvisí s rozdílnou výkonností ekonomik různých světových regionů a s tím spojenou roztříštěností světové monetární politiky.
- Konec listopadu je nejen ve Spojených státech amerických okamžikem, kdy do obchodů tradičně vyrážejí statisíce lidí. Chtějí využít začínající období výprodejů a nakoupit různé zboží za atraktivní ceny. Ani letos takzvaný Černý pátek, tedy první den období výprodejů, nezklamal. Lidé se v obchodech perou nejen o elektroniku, ale třeba i o boty.
- Internetové stránky amerického prodejce elektroniky Best Buy v pátek přestaly fungovat. Uživatelům se pouze zobrazuje oznámení, že je web dočasně nedostupný. Pro firmu je výpadek o to bolestivější, že k němu došlo během nákupního svátku Černý pátek. Společnost se k výpadku nevyjádřila.
Po čtvrtečním rozhodnutí ropného kartelu OPEC v čele se Saúdskou Arábií nesnížit objem těžby ropy se v pátek pod silný tlak dostaly akcie energetických a těžařských společností. Ztráty akcií firem ze sektoru ropy a zemního plynu mnohdy přesahovaly i deset procent. Zlevnily akcie Transocean (-9,71 %), Chesapeake Energy (-12,07 %), Anadarko Petroleum (-10,52 %), Devon Energy (-7,89 %), Halliburton (-10,86 %), ExxonMobil (-4,17 %) či Chevron (-5,42 %).
Čtvrteční rozhodnutí kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy se po zprávách z předběžných jednání už vesměs očekávalo. Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu sdružených v kartelu OPEC zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny ropy nechají spadnout pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru. Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel.
Slušně naopak v reakci na pokračující pokles cen ropy posílily akcie aerolinek, pro které je palivo jednou z hlavních položek na fakturách. Zdražily akcie Delta Air Lines (+5,49 %), Southwest Airlines (+6,47 %), JetBlue Airways (+7,57 %) nebo Virgin America (+7,6 %).
Z dalších titulů skončily v plusu například akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart (+3,01 %). Cenné papíry společnosti pozitivně reagovaly na probíhající nákupní svátek Černý pátek a také na zprávu, podle které byl pro Wal-Mart čtvrteční Den díkůvzdání z pohledu on.line prodejů historicky druhým nejúspěšnějším dnem.
O necelá dvě procenta posílily v euforii z Černého pátku také akcie internetového obchodu Amazon.com (+1,52 %) či světově největšího prodejce elektroniky Best Buy (+1,7 %). Společnost Best Buy nicméně v pátek musela čelit nečekanému výpadku svých webových stránek. Uživatelům, kteří na ně přišli, se pouze zobrazila zpráva, že je služba dočasně nedostupná.
Zelený týden i celý listopad
Za celý uplynulý týden, který měl tentokrát pouze čtyři obchodní dny - ve čtvrtek se na amerických trzích kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchodovalo - index Dow posílil o 0,17 %, širší S&P 500 vzrostl o 0,25 % a technologický Nasdaq přidal 1,68 %.
Od začátku listopadu pak Dow přidal 2,57 %, S&P 500 zpevnil o 2,48 % a Nasdaq přidal 3,48 %.
Dolar v pátek rostl k euru i jenu
Dolar v pátek díky propadu cen ropy všeobecně zpevňoval. Euro a japonský jen navíc stále podkopávají zesílené obavy ze sestupu eurozóny a Japonska do deflace, zatímco americkou měnu podporují očekávání, že levná ropa povzbudí spotřebitelské výdaje.
Dolar proti euru posílil na 1,243 EUR/USD. Vůči jenu americká měna zpevnila na 118,69 USD/JPY. Dolarový index, který vyjadřuje kurz dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, stoupl o 0,84 % a dostal se na 88,34 bodu.
Euro v pátek dopoledne oslabily údaje, podle nichž meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na 0,3 %, a vyrovnala tak zářijové pětileté minimum. Inflace v Japonsku se pak snížila třetí měsíc po sobě. Obě zprávy posilují očekávání pokračování uvolněné měnové politiky, případně příchod nových opatření na podporu růstu cen.
Od začátku listopadu dolar k euru posílil o 0,6 % a k jenu stoupl o pět procent. Dolar v posledních době táhnou vzhůru vyhlídky na to, že americká centrální banka začne příští rok zvyšovat úrokové sazby. Tato očekávání posiluje každý signál zesílení růstu americké ekonomiky.
Světové ceny ropy v pátek pokračovaly v prudkém propadu a cena severomořské ropy Brent se během dne propadla až na nové 4,5leté minimum 70,82 dolaru za barel. Trh tak reagoval na čtvrteční oznámení, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) navzdory letošnímu prudkému poklesu cen ropy neomezí její těžbu.
Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se již ve čtvrtek poprvé po více než čtyřech letech dostala pod hranici 70 dolarů za barel a v pátek odevzdala další téměř dva dolary. Krátce po sedmé hodině se v pátek barel ropy WTI prodával za 67,37 dolaru.
Od začátku listopadu se cena severomořské ropy Brent propadla bezmála o 17 % a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila přibližně o 16 %. Za propadem cen stojí vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech, a obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.
Cena zlata se v pátek sesunula o 15 dolarů na 1 179,25 USD za trojskou unci. Za celý listopad ale zhruba o procento vzrostla.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký ministr obrany Chuck Hagel v pondělí oznámil, že odstupuje z funkce.
- Index aktivity chicagského Fedu za říjen: +0,14 bodu (odhad: +0,33 bodu, září: +0,47 bodu, revidováno na +0,29 bodu).
- Po celosvětové finanční krizi dochází k postupné stabilizaci světového hospodářství a reálný růst globální ekonomiky bude do roku 2020 činit okolo tří až čtyř procent. Ve své studii to odhadla poradenská společnost A.T. Kearney. Největší vzestup podle ní zažijí především země jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. Mezi tyto nové ekonomické tygry se z Evropy zařadí pouze Polsko. Pokud jde o ostatní země Evropy, odhad již tak optimistický není.
- Česká spořitelna zvýšila doporučení na akcie mediální společnosti CME na "držet" z "redukovat". Zároveň snížila dvanáctiměsíční cílovou cenu na 2,9 dolaru z 5 dolarů.
- Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý údaj počítal s růstem HDP o 3,5 % meziročně, trh očekával jeho revizi směrem dolů na 3,3 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 4,6 %. Osobní spotřeba ve třetím kvartále vzrostla meziročně o 2,2 %, čekala se revize na 1,9% růst z prvního rychlého odhadu 1,8 %. Ve druhém čtvrtletí osobní spotřeba rostla tempem 2,3 % meziročně. Růst jádrové osobní spotřeby zpomalil na 1,4 % z 2 % ve druhém kvartále, jak se očekávalo.
- Světová ekonomika by měla v příštích letech postupně zrychlovat růst a jeho tempo by se z úrovně kolem tří procent v minulých dvou letech mělo do roku 2016 dostat takřka na čtyři procenta. Mezi jednotlivými velkými ekonomikami ale zůstanou značné rozdíly a růst budou nadále ohrožovat rizika. Předpověděla to v úterním globálním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
- Tržní hodnota americké technologické společnosti Apple se v úterý vyšplhala na rekordních 700 miliard dolarů. Akcie firmy za poslední rok posílily o zhruba 60 % a od srpna 2011, kdy se řízení firmy ujal Tim Cook, o více než 130 %. Z hlavního burzovního index S&P 500 je Apple teprve první firmou, která takové hodnoty dosáhla.
- Podle Jeffa Grossmana, prezidenta BRG Brokerage, je nemožné, aby cena ropy po čtvrtečním setkání zástupců členských zemí OPEC klesla pod 60 dolarů za barel. Pravděpodobnost toho, že by OPEC ohlásil snížení ceny, je malá, kartel podle Grossmana spíše oznámí snížení produkce, aby naopak pokles ceny zastavil a stanovil dno.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu nečekaně klesl na 88,7 bodu z 94,1 bodu v říjnu (revidováno z 94,5 bodu). Očekával se přitom růst na 96 bodů.
- Index aktivity richmondského Fedu v listopadu spadl na 4 body z 20 bodů v říjnu. Čekal se mírnější pokles indexu na 15 bodů.
- Index cen domů FHFA v září meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,4 %, srpen: +0,5 %).
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v září meziročně vzrostl o 4,8 % (odhad: +4,6 %).
- Americké banky a další finanční instituce ve třetím čtvrtletí zvýšily zisky meziročně o 7 % na 38,7 miliardy dolarů. Uvedla to v úterý Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Počet problémových bank v USA podle FDIC naopak klesl o 25 na 329. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí 2009.
- Americkému luxusnímu klenotnictví Tiffany & Co stouply srovnatelné tržby ve třetím čtvrtletí o 4 %, což je více, než se čekalo. Oznámila to v úterý firma, které k lepšímu výsledku pomohla především solidní poptávka v Severní a Jižní Americe. Akcie firmy po zveřejnění výsledkové zprávy rostly o více než dvě procenta.
- Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech v říjnu obnovily trend vzestupu, který přerušila zářijová stagnace. Mírným tempem pokračoval v USA růst příjmů, uvedlo ve středu tamní ministerstvo obchodu. Středeční údaje tak naznačují, že spotřebitelské nákupy budou podporovat růst největší světové ekonomiky i v závěru roku.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v říjnu klesly o 1,1 % meziměsíčně a vzrostly o 2,2 % meziročně. Očekával se 0,5% meziměsíční růst a 2,5% meziroční růst. Prodeje nových domů se meziměsíčně zvýšily o 0,7 % na 458 tisíc jednotek anualizovaně, trh počítal s 0,8% růstem na 471 tisíc jednotek.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle finálních údajů vzrostl na 88,8 bodu. Předběžná data počítala s růstem na 89,4 bodu z 86,9 bodu v říjnu.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu nečekaně vzrostly meziměsíčně o 0,4 %. Analytici počítali s 0,6% poklesem po 1,3% poklesu v září. Objednávky kapitálového zboží však již druhý měsíc za sebou klesají.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 22. listopadu vzrostl o 21 tisíc na 313 tisíc. Čekal se pokles na 288 tisíc z 291 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 292 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 15. listopadu na 2,316 milionu z 2,333 milionu (revidováno z 2,330 milionu). Očekávalo se 2,348 milionu pokračujících žádostí.
- Čínské úřady prý požadují, aby jim americká softwarová společnost Microsoft doplatila na daních zhruba 140 milionů dolarů. Informuje o tom list Financial Times (FT). Čínská státní agentura Nová Čína uvedla, že čínská součást podniku oficiálně vykazovala ztráty a své zisky účtovala v zahraničních daňových rájích.
- Senát zřejmě schválí zákon, který umožní výměnu informací o bankovních účtech s jinými státy pro účely správy daní. Podpořil to ve středu senátní ústavně-právní výbor. Smyslem novely je zlepšení boje proti daňovým únikům. Zákon souvisí s dohodou FATCA, kterou podepsaly ČR s USA letos v srpnu. Na jejím základě mají tuzemské finanční instituce poskytovat americké straně údaje o účtech, které vedou americkým daňovým rezidentům.
- Americký Kongres varuje před snahami evropských zákonodárců o rozdělení americké internetové společnosti Google. Informoval o tom server ekonomického listu Financial Times (FT). Evropský parlament hodlá podle něj ve čtvrtek hlasovat o návrhu rezoluce, která podporuje návrh oddělit vyhledávací služby Googlu od jeho ostatních aktivit.
- Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje finanční společnost HSBC Holdings kvůli obviněním, že vyzradila důvěrné informace o svém klientovi velkému americkému hedgeovému fondu. S odvoláním na informované zdroje to v noci na středu napsal list The Wall Street Journal. K údajnému úniku informací prý došlo v březnu 2010, když HSBC radila britské pojišťovně Prudential s velkou akvizicí.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK