Seznam plný švindlů, který vám pomůže bez obav investovat
|

Seznam plný švindlů, který vám pomůže bez obav investovat

V současnosti je možná nejtěžší období pro investování v celé historii kapitalismu. Firmy krachují, lidé přicházejí o práci a zprávám spíše než hamižnost vládne strach, který se snaží ovládnout možná i vaše myšlenky. Lidé se bojí a nejistota jen tak nezmizí, proto jsem se rozhodl dát dohromady tento seznam.

Investiční strategie Investiční tipy

V letech 2001 a 2002 jsem přišel o všechny peníze kvůli špatným investicím. Stalo se mi to pak ještě několikrát. Proč byste mě tedy měli poslouchat? Neposlouchejte. Neměli byste poslouchat nikoho, pokud jde o investice. Jsou to vaše peníze, nepromrhejte je zbytečně.

Nejdůležitější slovo v investování je "nevím". Pokud vám někdo říká cokoli jiného, lže.

Kdysi jsem spravoval hedgeový fond, který byl úspěšný. Spravoval jsem fond hedgeových fondů, což znamená, že jsem nahlédl do strategií asi tisícovky různých fondů. Naučil jsem se přitom jednu věc: Všichni na Wall Street jsou podvodníci. Bez výjimky.

Za posledních 15 let jsem vyzkoušel snad všechny myslitelné investiční strategie. Napsal jsem software pro automatické obchodování. Dařilo se mi, ale trhu teď dominují roboti. Napsal jsem také několik knih, včetně knihy o Warrenu Buffettovi.

Neřiďte se žádnou z mých rad! Ale jestli vás to zajímá, toto jsou rady a ponaučení, která platí a fungují pro mě osobně.

A. Mám se zabývat intradením obchodováním?

Jen pokud jste připraveni vzít všechny své peníze, rozcupovat je na kousky, upéct z nich koláčky a ty sníst. Pak vám bude špatně, všechny peníze budou snědené, ale bude to skvěle chutnat. A o tom je intradenní obchodování.

B. Nevěřím vám, mnoho lidí se intradenním obchodováním živí

Osobně znám maximálně dva nebo tři takové. Již 10 let pracují 24 hodin denně. Pokud nechcete strávit prací všechen svůj čas a riskovat při tom, že přijdete o všechny peníze, nedělejte to.

Je tu ještě jedna věc. Když proděláváte na obchodování, není to jako přijít o práci. Když pracujete, nikdy nepřicházíte o peníze; i když se dva týdny v práci neukážete a obviní vás ze sexuálního obtěžování, stejně dostanete zaplaceno. Akciový trh vám ale ve špatné dny peníze bere, to vám působí stres, načež investujete ještě hůře.

C. Dobře, kdo tedy na trhu vydělává?

Tři typy lidí:

 • Lidé, kteří drží akcie navždy. To jsou třeba Warren Buffett (od roku 1967 neprodal ani jednu akcii Berkshire Hathaway) nebo Bill Gates (v podstatě 20 let držel akcie Microsoftu téměř beze změny).
 • Lidé, kteří drží akcie milióntinu vteřiny. Možná je to dokonce ilegální, nedoporučuji to.
 • Lidé, kteří podvádějí.

Vídával jsem to dvacet let, viděl jsem každou špinavost, mohu psát historii podvodů posledních 20 let.

Jeden příklad za všechny: Potřeboval jsem peníze pro jeden ze svých fondů. Navštívil jsem šéfa svého souseda, který v posledních 20 letech dokázal zhodnotit investice o 12 % ročně. Velmi solidní výsledek. Každý chtěl vědět, jak to dělá. "Zjisti toho co nejvíce," prosil mě jeden z mých obchodních přátel, když se doslechl, že jdu toho muže navštívit.

Šéf mého souseda mi však řekl: "Je mi líto, Jamesi. Líbíš se nám a bylo by skvělé, kdybys u nás začal pracovat. Ale co se prostředků pro tvůj fond týče, neměli bychom žádnou záruku, že s našimi penězi neuděláš něco špatného. A tady u nás v Bernard Madoff Securities je dobrá pověst všechno." Takže jsem peníze u Bernieho Madoffa nakonec nezískal, přestože chtěl, abych pro něj pracoval.

O několik let později mi stejný přítel, který chtěl vědět, jak Madoff dociluje tak skvělých výsledků, řekl: "Celou dobu jsme věděli, že je to podvodník." To je další věc, která platí o Wall Street - každy zpětně všechno ví a nikdo nikdy neudělal chybu.

D. Jak tedy mohu na trhu vydělat?

Už jsem to říkal. Vyberte si nějaké akcie a držte je navždy. Jelikož ale platí pravidlo "nevím", je skoro nemožné vybrat ty správné.

E. Jaké akcie mám držet?

Warren Buffett má na tuto otázku dobrou odpověď (já to musím vědět, napsal jsem o něm knihu). Protože sám nic nevím, nechám mluvit jeho. Warren říká: "Pokud si myslíte, že firma, jejíž akcie chcete koupit, bude ještě za 20 let existovat, je to zřejmě dobrá koupě."

Podle toho, co vím o Buffettovi, má pět kritérií.

 1. Firma tu musí být ještě za 20 let.
 2. V určitém okamžiku ukázal její management, že to jsou dobří a poctiví lidé. Sbližte se s managementem.
 3. Akcie firmy z nějakého důvodu prudce zlevnily (jako AmEx v 60. letech, Washington Post v letech 70. a Coca-Cola v 80. letech).
 4. Jde o známou a silnou značku.
 5. Velkou roli hraje demografie. Buffett v případě Coca-Coly věděl, že každý na světě bude chtít pít "sladkou vodu". Kupoval také akcie výrobců nábytku před začátkem nemovitostního boomu. Chápal, že každý Američan bude potřebovat židli, na kterou si může sednout.

F. Co ještě?

Kdysi jsem omylem dostal e-mail určený jednomu populárnímu investorovi. Šlo o muže, který hodně píše o akciích. Nevím, jak se ke mně dostal, ale obsahoval jeho portoflio. Samozřejmě jsem ho otevřel. Bylo plné dluhopisů municipalit. Nevěděl jsem, jestli je to dobrá, nebo špatná investice, ale začal jsem se dívat na fondy, které investují do těchto dluhopisů. Jde o velmi bezpečnou investici, protože se zřídkakdy stává, že by město nebo místní samospráva nesplatily dluhy.

Povím vám příběh. V roce 2008 se propadla cena ropy a fondy, které investovaly do municipálních dluhopisů v Texasu, byly doslova smeteny. Lidé si prostě mysleli, že když klesne cena ropy, Texas "zmizí". Já jsem předpokládal, že se lidé ohledně Texasu mýlí. Udělal jsem si analýzu a našel dluhopisy měst, které zlevnily, přestože ona města neměla s ropou nic společného. Upozornil jsem na to velkého investora, který po mně chtěl nápad. Ta idea se mu líbila natolik, že neinvestoval přes mé fondy, ale o několik týdnů později mi oznámil: "Zainvestovali jsme 500 milionů do těch aktiv, která jsi nám doporučil."

Nevím, co si mám o tom myslet. Prostě Wall Street. Dluhopisy zdražily během šesti měsíců o 100 % a ten člověk vydělal obrovské množství peněz. Já na strategii nevydělal nic, ale můžu si za to sám. V investování vždy můžete obviňovat jen sami sebe.

G. Mám dát všechny peníze do akcií?

Ne, protože o firmě, jejíž akcie chcete koupit, nikdy nebudete vědět všechno a nikdy se nedostanete k obchodům, které dělá Warren Buffett.

Nikdy nemějte v jedné firmě více než 3 % portfolia. Pokud by ale vaše investice tento podíl překročila díky růstu ceny akcií, můžete si je nechat. A nikdy nemějte víc než 30 % peněz v akciích. O růstu cen ale platí totéž.

G. Část druhá: Co když je na trhu bublina?

David Einhorn tvrdí, že se utvořila další bublina na trhu s technologickými tituly. Vraťme se zpět k pravidlu číslo 1 - on to tvrdí, ale neví to.

Bubliny nic neznamenají. Měli jsme tu internetovou bublinu, potom nemovitostní bublinu, ale pokud jste je přečkali zainvestovaní, je hodnota vašeho akciového portfolia blízko rekordních maxim.

Nesledujte zprávy. Lidé, co je píší a vysílají, nemají o finančním světě ani ponětí. Investovat podle zpráv je jako zavázat si oči a nechat se slepcem dovést do práce.

H. Můj přítel má podnikatelský plán. Mám do jeho projektu investovat?

Spíše ne. Ale pokud si chcete být jistí, zjistěte si toto:

 • Založil a úspěšně prodal nový šéf firmy nějaký vlastní byznys?
 • Jde o podnikání v sektoru, který je podpořen demografickým trendem?
 • Má už firma nějaké tržby a/nebo zisky?
 • Jde o výhodný obchod? Je to subjektivní, ale můžete se podívat třeba ke konkurenci.

Když jsem se držel těchto pravidel, byl to úspěch, a když ne, byla to katastrofa. Žena mě proto nutí odpovědět si na všechny čtyři otázky kladně. Když to nejde, řeknu takovému příteli: "Tvůj nápad se mi líbí, ale žena mi nedovolí teď do něj investovat."

I. Co si myslíte o bitcoinu?

Bitcoin má pravděpodobnost přežití tak 1 ku 100, takže mám v bitcoinech 1 % portfolia. O bitcoinu jsem toho napsal hodně. Knihu Choose Yourself jsem prodával za bitcoiny. O bitcoinu vím všechno, ale neumím předpovídat budoucnost.

J. Jsou drahé kovy dobrým zajištěním proti inflaci?

Ne, s inflací mají drahé kovy nulovou korelaci. Pro Američana jsou nejlepším zajištěním proti inflaci americké akcie, protože 60 % tržeb firem z indexu S&P 500 pochází ze zahraničí.

K. Co zlato? Má vnitřní hodnotu?

Jedinou měnou, která kdy v historii lidstva měla nějakou hodnotu, byl směnný obchod ve starověké Mezopotámii. Od té doby jsme vyvinuli měny, které jsou založeny na víře. Když lidé začali ztrácet během občanské války víru v americký dolar, přidali se na bankovky slova "In God We Trust", aby se víra v dolar obnovila.

Pokud si přejete vlastnit drahý kov, počkejte na to, až bude co největší rozdíl mezi cenami zlata a stříbra a nakupte stříbro. Proč? Protože stříbro je jednak drahý kov jako zlato, a jednak je to průmyslový kov. V roce 2005 jsem nakoupil nějaké stříbrné cihly. Ale ztratil jsem je, když jsem se stěhoval. Proto mi, co se týče investování, nevěřte.

L. Co podílové fondy?

Ne. Podílové fondy a zástupci bank, které je prodávají, permanentně lžou o poplatcích. Vím to ze zkušenosti.

Jednou jsem pomáhal kamarádce, která měla nějaké peníze a chtěla je investovat. Byla to modelka, zrovna se jí dařilo. Požádala mě, abych s ní šel na schůzku s jejím bankéřem, který měl pár "nápadů". Protože byla krásná, šel jsem s ní do banky. Během schůzky jsme nepromluvil, ale rychle jsem si udělal poznámku, když bankéř zalhal. Lhal pětkrát. Potom jsem to kamarádce vysvětlil. Co se stalo? Investovala všechny peníze, jak chtěl ten chlap. "Je prakticky z rodiny," řekla. Ale on lhal. Lhal o poplatcích, o výkonnosti fondu i o dalších věcech. Napsal jsem o tom článek do Financial Times.

Faktem zůstává, že podílové fondy nepřekonávají trh. Raději investujte přímo na trhu, ušetříte na poplatcích.

M. Jaké jsou nejzajímavější současné demografické trendy?

 1. Internet. Ano, stále roste.
 2. Generace "baby boomers" jde do důchodu. Potřebují zařízení, kde budou žít. Potřebují léky, lepší diagnostické postupy a zacházení.
 3. Energie. Čím více lidí na světě je, tím více energie spotřebují. Sázejte na takové zdroje energie, které nejsou závislé na státních dotacích. Když jste závislí na vládě, vždycky se můžete dostat do potíží.
 4. Zaměstnávání na přechodnou dobu. Všechny firmy propouštějí stálé zaměstnance a najímají přechodné pracovníky.
 5. Baterie. Pokud víte, jak do baterií investovat, jděte do toho.
 6. A tucty dalších.

N. Je bydlení dobrá investice?

Nikdo se mnou nebude souhlasit, ale má odpověď zní: Ne! Dům má všechny znaky velmi špatné investice.

 • Daně a poplatky, kterých se nikdy nezbavíte.
 • Bydlení tvoří u většiny lidí příliš velkou část "portfolia".
 • Jen splátka hypotéky bývá často největší výdaj v životě.
 • Musíte se výrazně zadlužit.

Pokud se dokážete vyhnout všemu výše uvedenému a nevadí vám náklady ušlé příležitosti, které vám vzniknou při údržbě domu, tak si kupte nemovitost. Jinak jděte do pronájmu a ušetřené peníze využijte na něco méně stresujícího, co vydělává více.

O. Pokud mám mít jen 30 % portfolia v akcích a nemám investovat do bydlení, co mám dělat se zbytkem peněz?

Proč chcete, aby všechny vaše peníze za každou cenu pracovaly? Buďte v pohodě, nedělejte to. Rčení "hotovost je král" existuje z nějakého důvodu. Já bych dokonce řekl, že "hotovost je královna". V šachách je totiž král jen figurka, zatímco královna je nejdůležitější element ve hře.

Je skvělé mít hotovost. Umožňuje platit za všechny životní potřeby. Můžete v noci klidně spát, aniž byste se museli stresovat, co se stane s vaší investicí. S hotovostí také můžete investovat do sebe.

P. Co znamená investovat do sebe?

 1. Začít podnikat téměř nic nestojí. Najděte něco, o co lidé mají zájem, a pište o tom blog. Potom na něm začněte prodávat související služby. Nebo napište tisíc krátkých knih na různá témata a prodávejte je na Amazonu. To můžete dělat, zatímco se učíte a máte stálé zaměstnání. Tyto pasivní zdroje příjmů lze neustále rozšiřovat. Znám člověka, který tak vydělává 25 tisíc USD měsíčně. Vytvořit si pasivní příjem stojí spoustu námahy a času, ale vyplatí se to.
 2. Investujte raději do zkušeností než do věcí. Zkušenosti vyplácejí větší dividendu než nová televize nebo hezké auto.
 3. Knihy. Čtení je investice s nejvyšší návratností. Musíte prožít celý život, abyste jeden život poznali. Díky knihám však můžete prožít tisíc různých životů s minimálními náklady.

Q. Měl(a) bych si z každé výplaty pravidelně spořit?

Ne. Prostě zkuste vydělat více peněz. Je to jednodušší než spořit. Kdykoli se snažím spořit, nakonec více utratím. Nevím proč. Utrácím prostě příliš.

Lepší je mít více zdrojů příjmů a rozšiřovat je. Pak se vám nestane, že byste zkrachovali. "Spoření" přijde samo.

Nezapomeňte, že z běžné mzdy nikdy nezbohatnete. Po odečtení daní, kvůli vyčerpání, pocitům, že nenávidíte svou práci, a dalším výdajům (děti) nikdy pořádně spořit nebudete. Tím, že si odepřete dobrou kávu každý den, nikdy nezbohatnete.

R. Co bych měl(a) ještě dělat s penězi?

Zapomeňte na ně. Peníze jsou jen vedlejším produktem zdraví. Když jsem na tom byl nejhůře, začal jsme cvičit. A nepřestal jsem. Celé je to o tom cítit se dobře – spát dobře, jíst dobře a cvičit. Mějte kolem sebe lidi, kteří vás milují a respektují vás, a které vy milujete a respektujete. A buďte vděční za každý den. Každý den přemýšlejte o věcech, za které můžete být vděční. Vděk je totiž jen jiné slovo pro hojnost, protože věci, za které jste vděční, se budou ve vašem životě vyskytovat stále hojněji.

A nakonec, zapište si denně 10 až 20 nápadů. Je jedno, zda budou dobré. Potom, co jsem takto trénoval svůj mozek 6 měsíců, cítil jsem se jako stroj na nápady.

Peníze a hojnost jsou vedlejším efektem všech věcí popsaných v tomto článku. Mám to vyzkoušené na sobě.

S. Co z toho mám já?

Nevím. Psal jsem o financích, protože jsem chtěl přesvědčit investory, aby mi svěřili peníze, prodávat knihy nebo pořádat přednášky. Teď nechci nic z toho. Nenávidím psaní o financích.

O financích již nemůžu říct nic dalšího. Pokud má pro vás banka nějakou radu, řekněte: "Děkuji, to je v pořádku." I kdyby chtěli, abyste si otevřeli spořicí účet, řekněte ne. Nevím, proč to dělají, ale dobré pro vás to určitě nebude.

Investováním nezbohatnete, ale může se vám dařit dobře. A když to zkombinujete s investováním do sebe, budete žít v blahobytu. Ale jen pokud si budete pamatovat, že finanční bohatství je jen vedlejší efekt vašeho vnitřního bohatství. To je nejlepší investice. Peníze můžete vydělat, když o ně přijdete, ale nemůžete vzít zpátky ani jeden okamžik stresu a zloby.

Většina lidí si myslí, že musí děkovat světu. Ale je to svět, který vám neustále vzdává díky, za to že žijete, že vytváříte nové věci, nové energie, nové zkušenosti. Každý den dejte světu alespoň jeden důvod zašeptat: "Děkuji ti." Pokud ten šepot slyšíte, všechno ostatní ve vašem životě už je jednoduché. Zasloužíte si to.

Autorem textu je investor a spisovatel James Altucher.

Zdroj: Jamesaltucher.com
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika