4 chyby při investování za hranicemi
|

4 chyby při investování za hranicemi

Investoři se často ostýchají pustit se do mezinárodního investování. Mají strach, že cizokrajné firmy neznají, stejně jako nemají povědomí o stavu ekonomiky a politiky zemí, v nichž tyto společnosti působí. Regionální diverzifikace také už dnes není tím, čím bývala před lety, když korelace mezi akciovými trhy celosvětově roste. I tak se ale stále vyplatí sebrat odvahu a se svým akciovým portfoliem za hranice zavítat. Stačí se vyvarovat čtyř hrubek.

Trhy Světové akcie Diverzifikace investic Regiony

Pokud se necítíte na investice přímo na zahraniční burze, můžete pro začátek zvolit mezinárodní expozici prostřednictvím investice do zavedené nadnárodní korporace, jejíž produkty jsou vám dobře známé. Další možností je vsadit na regionálně zaměřený fond, s nímž vám odpadne i výběr jednotlivých akcií. Například burzovně obchodované fondy (ETF) nabízejí způsob, jak snadno získat diverzifikovanou zahraniční expozici.

Investoři ale často dělají při mezinárodním investování školácké chyby. Jaké pasti na vaše portfolio mohou číhat za hranicemi rozvinutých trhů?

1. Ekonomika není akciový trh

Prosperující ekonomika negarantuje býčí trh s akciemi a růst cen akcií neznamená růst ekonomiky. Ekonomický růst může urychlit vzestup mezd, který na druhé straně tlačí na firemní marže. Nízké marže nejsou pro akcie dobré, čínský příklad mluví za vše.

Stabilní ekonomický růst je v pořádku, příliš rychlý růst ale může podnítit inflaci. Reakcí na ni může být rozhodnutí centrální banky zvýšit sazby, jejichž růst je negativní pro akcie.

Ekonomiky rostoucí rychlým tempem obvykle potřebují příliv kapitálu, aby tempo růstu udržely. Zředění trhu kvůli emisi nových akcií se může odrazit na výnosech z akciového investování.

Vládní reformy, které zlepšují dlouhodobý ekonomický výhled, mohou krátkodobě způsobit potíže velkým hráčům na akciovém trhu. Mexiko je toho dobrým příkladem - antimonopolní reformy prezidenta Enriqueho Peni Nieta by mohly dlouhodobě nastartovat investice a snížit ceny spotřebitelům. Pravděpodobně ale sníží zisky největším firmám, jejichž akcie jsou zastoupeny na mexickém trhu.

Sentiment a valuace hrají velkou roli. Slušné akciové výnosy mohou přinést i slabé ekonomiky, pokud začne být sentiment až příliš negativní. Řecko se mohlo pochlubit nejvyšším výnosem akcií v Evropě v roce 2012 navzdory skutečnosti, že bylo pátým rokem v recesi a přežívalo jen díky dvěma záchranným injekcím. Naproti tomu index emerging markets vykazoval vysoké valuace začátkem roku 2013, nakonec ale podal podprůměrný výkon, protože vysoká očekávání investorů nebyla naplněna.

2. Jaké firmy tvoří index?

Jak bylo zmíněno v úvodu, pro investory-nováčky je vhodným způsobem regionální diverzifikace ETF zaměřený na vybranou zemi. Ale pozor, možná s ETF nebo podílovým fondem vybrané země nezískáváte tolik diverzifikace, kolik byste čekali. Některé akciové trhy mohou mít příliš velkou váhu některého ze sektorů. Například přes 40 % titulů ze španělských a čínských akciových trhů pochází ze sektoru financí, švýcarský akciový trh má zase přes třetinu akcií v sektoru zdravotní péče.

Některé akciové trhy jsou malé, a proto jejich indexu dominuje jen jedna nebo několik velkých firem. Stane se vám pak, že máte radost z investice do indexového fondu, ale v reálu držíte jen hrstku společností.

Zejména v rozvíjejících se ekonomikách s méně vyspělými akciovými trhy mají zpravidla v indexech velkou váhu státní podniky. Takovéto firmy mohou být neefektivní nebo "honit politické body" a neohlížet se příliš na zájmy akcionářů. Státní podnik může podléhat regulacím cenové politiky, která drží uměle nízké ceny pro spotřebitele či omezuje korporátní zisky.

Některé akciové trhy jsou oceněny nízko plným právem. Například ruský trh býval nějakou dobu atraktivně ohodnocený, nicméně velká váha energetik ve spojení se slabým právním prostředím přispěla k dlouhodobému diskontu.

3. Kurzy měn hrají roli

Měnová expozice je součástí diverzifikačních výhod mezinárodního investování. Je ale potřeba zvážit několik faktorů:

  • Měnové otázky mohou mít velký dopad na výnosy. Například v roce 2013 Nikkei 225 nabídl v japonských jenech 54,9% výnos, dolarově ale jen 30,6% vzhledem k 17,6% znehodnocení jenu vůči dolaru.
  • Tam, kde lze výrazné změny v měnovém vývoji očekávat, je na místě zajištění. Vhodnou volbou jsou fondy s měnovým zajištěním, které dávají investorům možnost expozice na akciovém trhu a odstraňují vliv pohybu kurzu měny (redukují dopad měnových výkyvů na výnosy).

Slabá domácí měna je argumentem pro mezinárodní investování (za zahraniční výnosy inkasujete po převodu zpět do své měny více peněz). Zahraniční měnová expozice může působit jako diverzifikace, stejně tak ale může smazat výnosy portfolia přítomností investic, které se mohou vyvíjet odlišně v reakci na jiné tržní a geopolitické podmínky.

4. Americké nadnárodní korporace nejsou synonymem pro mezinárodní investice

Americké nadnárodní korporace mohou přinášet mnohé benefity, jako jsou transparentní daňový systém a harmonizované účetní standardy, konzistentnější dividendová politika nebo potenciálně vyšší ziskové marže díky vyspělému obchodnímu modelu. Přece jen je ale nelze jednoduše zaměňovat s expozicí na mezinárodních trzích.

Akcie nadnárodních korporací mají tendenci do velké míry kopírovat vývoj ostatních amerických akcií a i přes mezinárodní zaměření jim stále velký podíl zisku plyne ze Spojených států. Pokud tedy chcete diverzifikovat mimo americký trh, hledejte akciové indexy, které nejsou tak silně korelované s Amerikou.

Dalším problémem nadnárodních korporací je to, že jsou často zvyklé měnovou expozici zajišťovat, takže se s nimi připravíte o měnovou diverzifikaci.

Nadnárodním korporacím se také nemusí dařit na cílových trzích stejně dobře jako místním firmám vlivem kulturních a místních odlišností. Ne každý preferuje americké značky a některé globální firmy složitě přizpůsobují své produkty zahraničním trhům.

Americký podíl na světovém akciovém trhu klesá, takže investování do amerických multinacionálních firem znamená přehlížení příležitostí v jiných regionech. Když se podíváte na světový HDP, dominují neamerické země.

Pozicemi v akciích velkých globálních hráčů se navíc připravíte o small caps, které bývají mnohem více napojeny na podmínky místních trhů. Mezinárodní small caps mají ještě nižší korelaci s americkým akciovým trhem než jejich větší konkurenti.

Podíl USA na světovém akciovém trhu a HDP
Zdroj: Charles Schwab
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus