Takhle si to rozdávají býci a medvědi. Dlouhodobě jsou optimisté ve výhodě
|

Takhle si to rozdávají býci a medvědi. Dlouhodobě jsou optimisté ve výhodě

Světové akciové trhy jsou opět pod silným tlakem, konsolidace z minulého týdne je minulostí. Co na to stratégové a analytici? Chrlí argumenty na všechny strany.

Medvědí trh Korekce na trzích Burzovní almanach Býčí trh Panika na trzích Americké akcie

Třeba Brian Belski z BMO Capital se s tím nemaže. Krátkodobé výkyvy alespoň zdánlivě neřeší a hlásí: "Akciový býk v USA má za sebou teprve šest z 15-20 let svého života. Trhy jsou v sekulárním (dlouhodobém) růstovém trendu a v příštích zhruba pěti letech akcie ročně v průměru nabídnou 8-10% zhodnocení. Korekce jsou normální, zdravé a prospěšné."

Argumenty pro toto tvrzení? Vedle očekávané síly americké ekonomiky především dlouhodobé grafy amerických indexů. Na nich se střídají fáze stagnace nebo poklesu s dlouhodobými býčími trendy. A po dekádě stagnace od roku 2000 (ano, i tak lze chápat dva obrovské propady z maxim a návraty na rekordy) by mělo přijít zhruba 15-20 let růstu. Ilustrujme si to poněkud starším grafem indexu Dow z doby, kdy sice probíhal aktuální býčí trh, ale akcie se stále teprve vyprošťovaly z desetileté stagnace.

Ztracené dekády na Dow Jones Industrial

Podobný optimismus je slyšet od dalších expertů z Wall Street. Za všechny jmenujme třeba Jonathana Goluba z RBC Capital, Adama Parkera z Morgan Stanley, Liz Ann Sondersovou z Charles Schwab nebo přesvědčeného optimistu posledních let Thomase Leeho z Fundstrat Global Advisors.

Poslední jmenovaný klienty zásobuje býčími poznámkami co týden. Minulý pátek (po odrazu akcií ode dna) vyjmenoval hned čtyři důvody, proč by si investoři neměli lámat hlavu s poklesy na akciových trzích v USA. "Posilování amerického dolaru se zastavilo, což bude pomáhat firmám s velkým podílem tržeb ze zahraničí, například z technologického sektoru. Ceny ropy zřejmě našly dno, což pomůže energetice. Realitní trh je nadále silný, poptávka po bydlení roste rychleji než nabídka nových domů. A navíc je býčí trend stále v plenkách, růst zisků na akcii v rámci S&P 500 o 29 % oproti předchozímu vrcholu je stále výrazně menší než ten 61% v roce 2007 (oproti roku 2000) a 275% v roce 2000 (oproti roku 1981)," napsal Lee.

Dlouhá řada odborníků připomíná, jak rychle a jak mocně akcie posilují po korekcích o 10 % a více. Za všechny uveďme Binkyho Chadhu z Deutsche Bank. "Oživení trhu po korekci o 10 % v době, kdy v USA nepanuje recese, bývají velice silná," tvrdí. Na 13 příkladech z historie (poklesy o 8,9 % až 31,5 %, medián 12,7 %) od roku 1966 ukazuje, že na dno akcie většinou dosedly zhruba 2,5 měsíce po spuštění výprodejů. "V současnosti, když se výprodej v USA zdá být spíše technického rázu a fundamenty podporují posilování akcií, je dobrý důvod se domnívat, že se trh dnu minimálně velice přiblížil. Oživení bývají silná, a to o 8 % za měsíc, o 10 % za 3 měsíce a o 19 % za půl roku," uvedl Chadha toto pondělí.

Co americké akcie dělají po korekci, když zároveň klesá míra nezaměstnanosti

Andrew Garthwaite z Credit Suisse si vzal do ruky kalendář a nalistoval letní výprodeje. Vyšel mu hezký graf, který na rozdíl od předchozích ještě nechává prostor pro další poklesy (jak chytré), v delší perspektivě ale trvá na zachování býčího trendu. "V srpnu, když je na trhu menší aktivita, umějí indexy předvádět psí kusy. Podíval jsem se na roky 1966, 1974, 1981, 1990, 1998, 2007 a 2011. Indexu S&P 500 trvá v průměru 53 dnů, než dosedne ze svých letních maxim na dno, v průměru se jedná o 17% pokles. Minulý týden jsme se dostali zhruba 12 % pod vrchol," říká Garthwaite. "V průměru trval návrat na předchozí letní vrchol osm měsíců, jen v letech 1981 a 2007 na to nestačil ani jeden celý rok."

Letní výprodeje (index S&P 500)

To už zní opatrněji. Server Zero Hedge, který dlouhodobě kritizuje tržní doping v podobě peněz od centrálních bank a zpochybňuje sílu býčího trendu, má teď doslova hody. V úterý si vzal k ruce takzvaný NYSE Arms Index (pojmenovaný podle Richarda W. Armse juniora). Detaily stranou, růst indexu nad 1 zkrátka znamená nedostatek důvěry traderů v růst cen. A grafy jsou celkem výmluvné, po uklidnění v minulém týdnu došlo k dalšímu krátkodobému zhoršení sentimentu. Kdo četl naše úterní shrnutí obchodování v USA, ví, o čem je řeč.

NYSE Arms index 3 NYSE Arms index 1 NYSE Arms index 2

A nakonec si pustíme dvě videa. Zástupy těch, kdo považují současné poklesy na trzích za jiné, a proto i možná horší než ty známé z historie, jsou také dlouhé. Stačí připomenout, že centrální banky v posledních letech vystřílely opravdu silnou munici. Nyní ve střelbě pokračují ECB a Bank of Japan, ale trhy jsou na jejich dávky hotovosti zvyklé a propady to zatím nezastavilo.

Čína se snaží připojit, zatím také ne příliš úspěšně, ale na hodnocení je samozřejmě brzy. Právě to, že se starosti ekonomů nyní týkají obrovské Číny, a ne třeba malého Řecka, dělá z letošních letních výprodejů možná opravdu "něco nového".

Louise Yamadaová upozorňuje na to, že se růstové momentum na amerických trzích vytrácelo již čtyři měsíce. To je podle ní, technické analytičky, celkem silný prodejní signál. "Dost možná zažíváme začátek medvědího trendu. Poslední dva případy podobného zhoršení momenta nastaly v letech 2000 a 2008," uvedla pro CNBC.

S&P 500 podle ní může otestovat spodní linii svého růstového trendu na 1 800 bodech. "Pod touto hladinou by další podpora byla až okolo 1 600 bodů, kde trh v roce 1 600 tvořil nová maxima. Z technického pohledu jde o běžný pullback na předchozí breakout, v tomto případě by ale šlo o 24% pokles, tedy medvědí trh." Prodeje přitom podle analytičky nemusejí přijít naráz, spíše by prý šlo o sérii postupných poklesů s menšími návraty na vyšší hladiny.

A nakonec několik statistik o září jako pro akcie nejhorším měsíci a také o naději, že výsledková sezóna za třetí kvartál podpoří trhy v závěru roku. Uvidíme.

Jedno historie ukazuje celkem jasně - dlouhodobě akcie posilují. Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, tedy alespoň několik let, současné divoké tržní výkyvy vás nemusejí strašit. Krátkodobějším obchodníkům lze jen popřát pevné nervy a hodně štěstí. Ti, kdo v současnosti dokáží vyděl(áv)at, o tom budou v dalších letech moct psát v různých diskuzních fórech a s drinkem v ruce nadávat na nudu na trhu. A ti, kdo prodělají, to nikomu neřeknou a příště to zkusí znovu.

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
před 25 minutami

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
před hodinou

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus