Takhle si to rozdávají býci a medvědi. Dlouhodobě jsou optimisté ve výhodě
|

Takhle si to rozdávají býci a medvědi. Dlouhodobě jsou optimisté ve výhodě

Světové akciové trhy jsou opět pod silným tlakem, konsolidace z minulého týdne je minulostí. Co na to stratégové a analytici? Chrlí argumenty na všechny strany.

Medvědí trh Korekce na trzích Burzovní almanach Býčí trh Panika na trzích Americké akcie

Třeba Brian Belski z BMO Capital se s tím nemaže. Krátkodobé výkyvy alespoň zdánlivě neřeší a hlásí: "Akciový býk v USA má za sebou teprve šest z 15-20 let svého života. Trhy jsou v sekulárním (dlouhodobém) růstovém trendu a v příštích zhruba pěti letech akcie ročně v průměru nabídnou 8-10% zhodnocení. Korekce jsou normální, zdravé a prospěšné."

Argumenty pro toto tvrzení? Vedle očekávané síly americké ekonomiky především dlouhodobé grafy amerických indexů. Na nich se střídají fáze stagnace nebo poklesu s dlouhodobými býčími trendy. A po dekádě stagnace od roku 2000 (ano, i tak lze chápat dva obrovské propady z maxim a návraty na rekordy) by mělo přijít zhruba 15-20 let růstu. Ilustrujme si to poněkud starším grafem indexu Dow z doby, kdy sice probíhal aktuální býčí trh, ale akcie se stále teprve vyprošťovaly z desetileté stagnace.

Ztracené dekády na Dow Jones Industrial

Podobný optimismus je slyšet od dalších expertů z Wall Street. Za všechny jmenujme třeba Jonathana Goluba z RBC Capital, Adama Parkera z Morgan Stanley, Liz Ann Sondersovou z Charles Schwab nebo přesvědčeného optimistu posledních let Thomase Leeho z Fundstrat Global Advisors.

Poslední jmenovaný klienty zásobuje býčími poznámkami co týden. Minulý pátek (po odrazu akcií ode dna) vyjmenoval hned čtyři důvody, proč by si investoři neměli lámat hlavu s poklesy na akciových trzích v USA. "Posilování amerického dolaru se zastavilo, což bude pomáhat firmám s velkým podílem tržeb ze zahraničí, například z technologického sektoru. Ceny ropy zřejmě našly dno, což pomůže energetice. Realitní trh je nadále silný, poptávka po bydlení roste rychleji než nabídka nových domů. A navíc je býčí trend stále v plenkách, růst zisků na akcii v rámci S&P 500 o 29 % oproti předchozímu vrcholu je stále výrazně menší než ten 61% v roce 2007 (oproti roku 2000) a 275% v roce 2000 (oproti roku 1981)," napsal Lee.

Dlouhá řada odborníků připomíná, jak rychle a jak mocně akcie posilují po korekcích o 10 % a více. Za všechny uveďme Binkyho Chadhu z Deutsche Bank. "Oživení trhu po korekci o 10 % v době, kdy v USA nepanuje recese, bývají velice silná," tvrdí. Na 13 příkladech z historie (poklesy o 8,9 % až 31,5 %, medián 12,7 %) od roku 1966 ukazuje, že na dno akcie většinou dosedly zhruba 2,5 měsíce po spuštění výprodejů. "V současnosti, když se výprodej v USA zdá být spíše technického rázu a fundamenty podporují posilování akcií, je dobrý důvod se domnívat, že se trh dnu minimálně velice přiblížil. Oživení bývají silná, a to o 8 % za měsíc, o 10 % za 3 měsíce a o 19 % za půl roku," uvedl Chadha toto pondělí.

Co americké akcie dělají po korekci, když zároveň klesá míra nezaměstnanosti

Andrew Garthwaite z Credit Suisse si vzal do ruky kalendář a nalistoval letní výprodeje. Vyšel mu hezký graf, který na rozdíl od předchozích ještě nechává prostor pro další poklesy (jak chytré), v delší perspektivě ale trvá na zachování býčího trendu. "V srpnu, když je na trhu menší aktivita, umějí indexy předvádět psí kusy. Podíval jsem se na roky 1966, 1974, 1981, 1990, 1998, 2007 a 2011. Indexu S&P 500 trvá v průměru 53 dnů, než dosedne ze svých letních maxim na dno, v průměru se jedná o 17% pokles. Minulý týden jsme se dostali zhruba 12 % pod vrchol," říká Garthwaite. "V průměru trval návrat na předchozí letní vrchol osm měsíců, jen v letech 1981 a 2007 na to nestačil ani jeden celý rok."

Letní výprodeje (index S&P 500)

To už zní opatrněji. Server Zero Hedge, který dlouhodobě kritizuje tržní doping v podobě peněz od centrálních bank a zpochybňuje sílu býčího trendu, má teď doslova hody. V úterý si vzal k ruce takzvaný NYSE Arms Index (pojmenovaný podle Richarda W. Armse juniora). Detaily stranou, růst indexu nad 1 zkrátka znamená nedostatek důvěry traderů v růst cen. A grafy jsou celkem výmluvné, po uklidnění v minulém týdnu došlo k dalšímu krátkodobému zhoršení sentimentu. Kdo četl naše úterní shrnutí obchodování v USA, ví, o čem je řeč.

NYSE Arms index 3 NYSE Arms index 1 NYSE Arms index 2

A nakonec si pustíme dvě videa. Zástupy těch, kdo považují současné poklesy na trzích za jiné, a proto i možná horší než ty známé z historie, jsou také dlouhé. Stačí připomenout, že centrální banky v posledních letech vystřílely opravdu silnou munici. Nyní ve střelbě pokračují ECB a Bank of Japan, ale trhy jsou na jejich dávky hotovosti zvyklé a propady to zatím nezastavilo.

Čína se snaží připojit, zatím také ne příliš úspěšně, ale na hodnocení je samozřejmě brzy. Právě to, že se starosti ekonomů nyní týkají obrovské Číny, a ne třeba malého Řecka, dělá z letošních letních výprodejů možná opravdu "něco nového".

Louise Yamadaová upozorňuje na to, že se růstové momentum na amerických trzích vytrácelo již čtyři měsíce. To je podle ní, technické analytičky, celkem silný prodejní signál. "Dost možná zažíváme začátek medvědího trendu. Poslední dva případy podobného zhoršení momenta nastaly v letech 2000 a 2008," uvedla pro CNBC.

S&P 500 podle ní může otestovat spodní linii svého růstového trendu na 1 800 bodech. "Pod touto hladinou by další podpora byla až okolo 1 600 bodů, kde trh v roce 1 600 tvořil nová maxima. Z technického pohledu jde o běžný pullback na předchozí breakout, v tomto případě by ale šlo o 24% pokles, tedy medvědí trh." Prodeje přitom podle analytičky nemusejí přijít naráz, spíše by prý šlo o sérii postupných poklesů s menšími návraty na vyšší hladiny.

A nakonec několik statistik o září jako pro akcie nejhorším měsíci a také o naději, že výsledková sezóna za třetí kvartál podpoří trhy v závěru roku. Uvidíme.

Jedno historie ukazuje celkem jasně - dlouhodobě akcie posilují. Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, tedy alespoň několik let, současné divoké tržní výkyvy vás nemusejí strašit. Krátkodobějším obchodníkům lze jen popřát pevné nervy a hodně štěstí. Ti, kdo v současnosti dokáží vyděl(áv)at, o tom budou v dalších letech moct psát v různých diskuzních fórech a s drinkem v ruce nadávat na nudu na trhu. A ti, kdo prodělají, to nikomu neřeknou a příště to zkusí znovu.

Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
před 15 minutami

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
před hodinou

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky