US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

S ekonomickým zpomalováním Číny se to trochu přehání

Zpomalování čínské ekonomiky sice vyvolává strach mnoha investorů a ekonomů a propady na akciovém trhu a oslabování měny jen přilévají olej do ohně. Ve skutečnosti se ale možná nic tak strašného neděje. Pokud tedy věříme oficiálním datům z Číny.

Redakce IW
Redakce IW
30. 1. 2016 | 12:00
Čína

Většina nervozity vyplývá z obav z toho, jak může zpomalování růstu čínského HDP ovlivnit globální ekonomiku. Podle Juliana Jessopa ze společnosti Capital Economics jsou však podobné obavy přehnané. Ve své poznámce klientům zmiňuje několik věcí, které naznačují, že jde spíše o šíření poplašných zpráv.

  1. Nikdo asi nepředpokládal, že Čína může dosahovat dvouciferného procentuálního růstu donekonečna, zejména když se příjmy v zemi začaly srovnávat s těmi v západních ekonomikách. Určité zpomalování bylo nevyhnutelné kvůli dozrávání ekonomiky a žádoucí v době přechodu od přehnaných investic ke spotřebě.
  2. Ekonomický růst Číny zpomaluje již několik let. Vrcholu dosáhl v roce 2007 a v sestupném trendu se nachází od roku 2011. Rozvinuté ekonomiky to však nevyužily ve svůj prospěch a globální růst se nestabilizoval.
  3. Zvětšování čínské ekonomiky vede i přes pomalejší růst ke zvětšování světové poptávky a globálnímu ekonomickému růstu. Na základě oficiálních dat lze nicméně říci, že i když meziroční tempo růstu kleslo na polovinu, růst HDP Číny byl v roce 2015 prakticky stejný jako v roce 2007.

Z grafu níže je patrné, co Jessop myslel posledními dvěma body. Linka zobrazuje meziroční procentuální růst HDP (pravá osa) a sloupce pak ukazují na roční změny HDP (levá osa). Jak je vidět, samotná absolutní změna HDP byla v roce 2015 prakticky stejná jako v roce 2007.

Sám Jessop však přiznává, že v Číně existuje několik nezanedbatelných rizik ve střednědobém horizontu, jako jsou vysoká a stále rostoucí úroveň zadlužení nebo ztráta důvěryhodnosti kvůli ovlivňování akciového trhu. "Ani přes tato velká rizika se čínská ekonomika nehroutí. A také není důvod přeceňovat obavy, že výkyvy na akciových trzích a oslabování měny by mohly výrazněji ovlivnit globální ekonomiku," míní Jessop.

Na závěr lze snad pouze dodat, že Jessop vychází především z oficiálních čínských dat. A právě zmiňovaná ztráta důvěryhodnosti vede mnohé ekonomy k tomu, že těmto údajům přestávají věřit.

Zdroj: Capital Economics

BRICSČínaEmerging marketsHDPHospodářský růst
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná