Nízká volatilita je neudržitelná. Takto ji lze ustát

Richard Turnill, hlavní stratég společnosti BlackRock, sdílí se svými klienty graf na téma, které je podle něj na současných trzích nejpalčivější.
Graf z dílny BlackRock pomáhá nastínit, proč aktuální nízká akciová volatilita působí neudržitelně a proč je nejvyšší čas připravit se na hrbolatější vývoj akciového trhu.
Kvantitativní uvolňování Fedu a podpůrné akce ostatních centrálních bank snížily mezi lety 2012 a 2014 volatilitu na mimořádně nízké úrovně. Toto období skončilo loni, kdy Fed završil nákupy dluhopisů a začal zvyšovat sazby.
Jak je patrné z grafu, trhy jsou v poslední době opět velice klidné. Volatilita amerického akciového trhu měřená indexem VIX se pohybuje poblíž nejnižší úrovně od srpna 2015 a je hluboko pod dlouhodobým průměrem. Tento nezvyklý klid následuje po uvolnění obav ohledně klesajících cen ropy, zdraví evropských bank a kondice ekonomiky Číny. "Nemyslím si, že toto období klidu vydrží. Předpokládám návrat vyšší volatility, která byla normálem před kvantitativním uvolňováním," říká stratég.
Proč?
Budoucí vývoj měnové politiky zůstává nejistý a rizika černých labutí přetrvávají, vysvětluje své úvahy Turnill. Velká devalvace čínského jüanu není sice základním scénářem BlackRock, ani tuto hrozbu ale nelze opomíjet.
Geopolitická rizika, zejména terorismus a migrační krize v Evropě, by také mohla zvýšit volatilitu. Stejně tak by mohla začít růst inflační očekávání v USA a světové ekonomice. A pokud vzroste volatilita vlivem rostoucích očekávání ohledně americké inflace, může být efektivním zajištěním zlato, vyplývá z analýzy BlackRock. Další možností jsou inflačně zajištěné cenné papíry (takzvané TIPS) americké vlády.
Zdroj: BlackRock
Aktuality
