Jak teď investovat čtvrt milionu? 5 expertů jde s kůží na trh
|

Jak teď investovat čtvrt milionu? 5 expertů jde s kůží na trh

Trhy se neustále vyvíjejí, ale dlouhodobý a individuální přístup s jasnou strategií se již dostatečně osvědčil, protože v dlouhodobém horizontu nabízí výnosy. Ani individuální přístup ale nevylučuje možnost nechat se inspirovat těmi, kdo se na finančních trzích úspěšně pohybují po mnoho let. Jak by nyní investovalo deset tisíc dolarů pět úspěšných správců aktiv?

Emerging Markets Investiční guru Mark Mobius Investiční strategie Investiční tipy

Redaktoři z Bloombergu se již potřetí ptali pěti investorů a správců aktiv na jejich investiční myšlenky pro nové čtvrtletí. A přestože investiční horizont tři měsíce není vhodný, čtenáři si alespoň mohou udělat představu o tom, jak se za tři měsíce změnil pohled elit na finanční trhy.

Barry Ritholtz (Ritholtz Wealth Management)

Ritholtz loni v létě doporučoval levné nástroje umožňující expozici na rozvíjející se trhy (EM), které považoval za podhodnocené oproti americkým trhům, které byly drahé (drahá se mu však zdála také Evropa). Platí to jak o výkonnosti za posledních pár let, tak i v porovnání cyklicky očištěného P/E obou regionů. Před třemi měsíci byla situace prakticky stejná, přičemž ve prospěch EM hrála podle Ritholtze možnost posílení na trhu s komoditami a oslabení dolaru.

Na prahu roku 2017 vidí Ritholtz opět největší přínos pro investory v mezinárodní diverzifikaci. Sám přiznává, že rozumí investorům, kteří investují primárně na svém domovském trhu (Američané v USA, Britové ve Spojeném království a tak dále). Investoři tím ale podle něj přicházejí o výhodu spojenou se širokou diverzifikací. Připomíná, že americké akcie jsou díky posílení z uplynulých let předražené, přičemž jejich prémie vůči akciím Evropy, Asie nebo EM činí více než 60 %. Snižuje to tak jejich očekávané výnosy, ale neznamená to, že by se jich investoři měli úplně zbavit, protože americká ekonomika zůstává silná. Snížení expozice v amerických akciích na úkor mezinárodních trhů však může portfoliu udělat dobrou službu, zejména dlouhodobě. "Vaše vnoučata vám za to poděkují," uzavírá Ritholtz.

Sarah Kettererová (Causeway Capital Management)

V polovině minulého roku Kettererová upírala pozornost na akcie japonských firem, které měly za sebou roční propad z dlouhodobých vrcholů, ale zároveň dostatek hotovosti na dividendy s potenciálem růst společně s cenami akcií. Před třemi měsíci byla největší starostí Kettererové skutečnost, že centrální banky ztrácejí možnost pomáhat ekonomice. V takovém prostředí se podle ní mohlo dařit společnostem, které mají silné rozvahy, malé dluhy a schopný management a které se snaží o udržitelný růst pomocí snižování nákladů a růstu efektivity.

Na začátku letošního roku sází společnost Causeway na Indii a její rostoucí počet mladých spotřebitelů, kteří si "chtějí kupovat nové chytré telefony, auta a bydlení, přičemž jejich kupní síla každoročně stoupá". Růst HDP dosáhl v roce 2016 7,3 %, čímž Indie zanechala všechny velké země včetně Číny za sebou. Omezení hotovosti na úkor elektronických peněz by rovněž mohlo pomoci růstu a výběru daní, které budou podpořeny fiskálními výdaji na infrastrukturu. Špatně implementovaná reforma sice poškodila řadu lidí bez bankovního účtu, ale z dlouhodobého hlediska to může být dobré i pro bankovní systém, jelikož si stovky milionů lidí budou muset otevřít účty.

Mark Mobius (Templeton Emerging Markets Group)

Mark Mobius dlouhodobě fandí rozvíjejícím se trhům, hlavně Číně. Jeho doporučení se od loňského léta prakticky nemění, což sice může být pro někoho nuda, ale na druhé straně jde o známku dlouhodobého uvažování, které může slavit úspěch. Jak připomněl před půl rokem, "to, že investoři poněkud zapomínají na rozvíjející se trhy (EM), může být investičně zajímavé, protože to z dlouhodobého hlediska vytváří lepší růstové příležitosti**. Kromě Číny, kde byl zajímavý sektor infrastruktury, zmínil před půl rokem například Brazílii, která by mohla být zajímavá v případě, že stát vyřeší problémy s korupcí. Na konci roku pak Mobius vyzdvihoval především Čínu a odvětví spotřebního zboží a technologií, případně zpracování a prodeje ropy.

Dnes Mobius připomíná, že mnoho rozvíjejících se trhů má za sebou období poklesů, ale v řadě zemí dosáhl růst HDP již svého dna. Konkrétně u velkých ekonomik, jako jsou Rusko nebo Brazílie, jsou vidět známky zlepšování, což při pokračování pozitivního trendu (společně se stabilním růstem v Číně) může pomoci celému regionu. Dalšími výhodami EM jako celku jsou přebytek běžného účtu, zejména u výrobních ekonomik (ale i ty závislé na komoditách se v tomto směru začínají zlepšovat), nízká zadluženost a úrokový diferenciál, který ponechává centrálním bankám v mladých ekonomikách větší manévrovací prostor pro případ krize. Zajímavou příležitost podle Mobia představují malé společnosti, jimž pomáhá jak růstový potenciál celého regionu, tak i větší zaměření na domácí trhy.

Rob Arnott (Research Affiliates)

Rob Arnott loni preferoval hodnotové akcie. Ty sice za sebou měly špatné období a investoři se jich báli, to však podle Arnotta vytváří investiční příležitosti se zajímavým výnosovým potenciálem. "Mnoho investorů dává přednost pohodlí a hledá to, co je populární a oblíbené, namísto toho, aby se zabývali tím, co je nechtěné. Trhy neodměňují komfort," tvrdí Arnott. Jak v létě, tak na podzim Arnott zmiňoval zejména hodnotové akcie na rozvíjejících se trzích, před třemi měsíci však zmínil také evropské tituly. Vedle akcií pak podle něj investory mohly zaujmout také státní dluhopisy mladých ekonomik v lokálních měnách, a to kvůli cenám i slabým měnám.

Na začátku roku 2017 Arnott doporučuje pokračovat v kontrariánském přístupu a zkoušet vydělat na přehnaných reakcích investorů na dluhopisovém trhu. Po zvolení Trumpa prezidentem se všichni vrhli do akcií a výnosy dluhopisů vystřelily výše. Ekonomický zázrak slibovaný Trumpem napovídá, že sazby porostou, a podle toho se všichni chovají. Růst sazeb u státních dluhopisů o jeden procentní bod za tak krátkou dobu je však podle Arnotta příliš. Implementace novinek může trvat delší dobu a možnosti nového prezidenta nejsou neomezené. Proti rychlému růstu hraje jak stárnutí pracovní síly, tak silný dolar. Skokový nárůst výnosů dluhopisů se tak může obrátit v pokles a ceny dluhopisů mohou umazat alespoň část ztrát. Je ale potřeba si uvědomit, že je to sázka na přehnanou reakci trhu, takže jde o poměrně rizikovou investici.

Francis Kinniry (Vanguard Investment Strategy Group)

Kinniry nespekuluje nad konkrétními tipy, spíše mu jde o přístup. Před půl rokem doporučoval takzvané target-date fondy, které kombinují výhody široké diverzifikace do různých tříd aktiv a poměrně nízkých nákladů. Po třech měsících přistoupil k rebalancování portfolia tak, aby dosáhl původního složení. "Rebalancování portfolia je extrémně důležité, protože pomáhá udržovat kýženou alokaci aktiv. Investoři se tak mohou vyvarovat nahromadění prostředků na jednu stranu a snížit možnost vystavení se přílišnému riziku," říká Kinniry.

Začátkem roku upozorňuje na to, že očekávané výnosy u akcií a dluhopisů, které jsou mnohem nižší, než na jaké si investoři zvykli v posledních letech, mohou svádět k většímu riskování. A to by byla chyba. Základem úspěchu jsou podle Kinniryho široce diverzifikovaná, balancovaná portfolia s co možná nejnižšími náklady. Právě náklady mohou dělat v konečném vyúčtování, zejména při nižších očekávaných výnosech, v dlouhodobém horizontu velký rozdíl.


Stejně jako v předešlých čtvrtletích se ukazuje, že profesionální investoři mají tendenci řídit se vlastním rozumem a nechtějí se podílet na nafukování bubliny na trzích, které mají nejlepší léta za sebou. Dobrým přístupem je investice do nástrojů, které většina ignoruje, což je možná psychicky a časově náročnější, ale umožňuje to nadprůměrné výnosy i v delším horizontu.

Zdroj: Bloomberg
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko