Jak teď investovat čtvrt milionu? 5 expertů jde s kůží na trh
|

Jak teď investovat čtvrt milionu? 5 expertů jde s kůží na trh

Trhy se neustále vyvíjejí, ale dlouhodobý a individuální přístup s jasnou strategií se již dostatečně osvědčil, protože v dlouhodobém horizontu nabízí výnosy. Ani individuální přístup ale nevylučuje možnost nechat se inspirovat těmi, kdo se na finančních trzích úspěšně pohybují po mnoho let. Jak by nyní investovalo deset tisíc dolarů pět úspěšných správců aktiv?

Emerging Markets Investiční guru Mark Mobius Investiční strategie Investiční tipy

Redaktoři z Bloombergu se již potřetí ptali pěti investorů a správců aktiv na jejich investiční myšlenky pro nové čtvrtletí. A přestože investiční horizont tři měsíce není vhodný, čtenáři si alespoň mohou udělat představu o tom, jak se za tři měsíce změnil pohled elit na finanční trhy.

Barry Ritholtz (Ritholtz Wealth Management)

Ritholtz loni v létě doporučoval levné nástroje umožňující expozici na rozvíjející se trhy (EM), které považoval za podhodnocené oproti americkým trhům, které byly drahé (drahá se mu však zdála také Evropa). Platí to jak o výkonnosti za posledních pár let, tak i v porovnání cyklicky očištěného P/E obou regionů. Před třemi měsíci byla situace prakticky stejná, přičemž ve prospěch EM hrála podle Ritholtze možnost posílení na trhu s komoditami a oslabení dolaru.

Na prahu roku 2017 vidí Ritholtz opět největší přínos pro investory v mezinárodní diverzifikaci. Sám přiznává, že rozumí investorům, kteří investují primárně na svém domovském trhu (Američané v USA, Britové ve Spojeném království a tak dále). Investoři tím ale podle něj přicházejí o výhodu spojenou se širokou diverzifikací. Připomíná, že americké akcie jsou díky posílení z uplynulých let předražené, přičemž jejich prémie vůči akciím Evropy, Asie nebo EM činí více než 60 %. Snižuje to tak jejich očekávané výnosy, ale neznamená to, že by se jich investoři měli úplně zbavit, protože americká ekonomika zůstává silná. Snížení expozice v amerických akciích na úkor mezinárodních trhů však může portfoliu udělat dobrou službu, zejména dlouhodobě. "Vaše vnoučata vám za to poděkují," uzavírá Ritholtz.

Sarah Kettererová (Causeway Capital Management)

V polovině minulého roku Kettererová upírala pozornost na akcie japonských firem, které měly za sebou roční propad z dlouhodobých vrcholů, ale zároveň dostatek hotovosti na dividendy s potenciálem růst společně s cenami akcií. Před třemi měsíci byla největší starostí Kettererové skutečnost, že centrální banky ztrácejí možnost pomáhat ekonomice. V takovém prostředí se podle ní mohlo dařit společnostem, které mají silné rozvahy, malé dluhy a schopný management a které se snaží o udržitelný růst pomocí snižování nákladů a růstu efektivity.

Na začátku letošního roku sází společnost Causeway na Indii a její rostoucí počet mladých spotřebitelů, kteří si "chtějí kupovat nové chytré telefony, auta a bydlení, přičemž jejich kupní síla každoročně stoupá". Růst HDP dosáhl v roce 2016 7,3 %, čímž Indie zanechala všechny velké země včetně Číny za sebou. Omezení hotovosti na úkor elektronických peněz by rovněž mohlo pomoci růstu a výběru daní, které budou podpořeny fiskálními výdaji na infrastrukturu. Špatně implementovaná reforma sice poškodila řadu lidí bez bankovního účtu, ale z dlouhodobého hlediska to může být dobré i pro bankovní systém, jelikož si stovky milionů lidí budou muset otevřít účty.

Mark Mobius (Templeton Emerging Markets Group)

Mark Mobius dlouhodobě fandí rozvíjejícím se trhům, hlavně Číně. Jeho doporučení se od loňského léta prakticky nemění, což sice může být pro někoho nuda, ale na druhé straně jde o známku dlouhodobého uvažování, které může slavit úspěch. Jak připomněl před půl rokem, "to, že investoři poněkud zapomínají na rozvíjející se trhy (EM), může být investičně zajímavé, protože to z dlouhodobého hlediska vytváří lepší růstové příležitosti**. Kromě Číny, kde byl zajímavý sektor infrastruktury, zmínil před půl rokem například Brazílii, která by mohla být zajímavá v případě, že stát vyřeší problémy s korupcí. Na konci roku pak Mobius vyzdvihoval především Čínu a odvětví spotřebního zboží a technologií, případně zpracování a prodeje ropy.

Dnes Mobius připomíná, že mnoho rozvíjejících se trhů má za sebou období poklesů, ale v řadě zemí dosáhl růst HDP již svého dna. Konkrétně u velkých ekonomik, jako jsou Rusko nebo Brazílie, jsou vidět známky zlepšování, což při pokračování pozitivního trendu (společně se stabilním růstem v Číně) může pomoci celému regionu. Dalšími výhodami EM jako celku jsou přebytek běžného účtu, zejména u výrobních ekonomik (ale i ty závislé na komoditách se v tomto směru začínají zlepšovat), nízká zadluženost a úrokový diferenciál, který ponechává centrálním bankám v mladých ekonomikách větší manévrovací prostor pro případ krize. Zajímavou příležitost podle Mobia představují malé společnosti, jimž pomáhá jak růstový potenciál celého regionu, tak i větší zaměření na domácí trhy.

Rob Arnott (Research Affiliates)

Rob Arnott loni preferoval hodnotové akcie. Ty sice za sebou měly špatné období a investoři se jich báli, to však podle Arnotta vytváří investiční příležitosti se zajímavým výnosovým potenciálem. "Mnoho investorů dává přednost pohodlí a hledá to, co je populární a oblíbené, namísto toho, aby se zabývali tím, co je nechtěné. Trhy neodměňují komfort," tvrdí Arnott. Jak v létě, tak na podzim Arnott zmiňoval zejména hodnotové akcie na rozvíjejících se trzích, před třemi měsíci však zmínil také evropské tituly. Vedle akcií pak podle něj investory mohly zaujmout také státní dluhopisy mladých ekonomik v lokálních měnách, a to kvůli cenám i slabým měnám.

Na začátku roku 2017 Arnott doporučuje pokračovat v kontrariánském přístupu a zkoušet vydělat na přehnaných reakcích investorů na dluhopisovém trhu. Po zvolení Trumpa prezidentem se všichni vrhli do akcií a výnosy dluhopisů vystřelily výše. Ekonomický zázrak slibovaný Trumpem napovídá, že sazby porostou, a podle toho se všichni chovají. Růst sazeb u státních dluhopisů o jeden procentní bod za tak krátkou dobu je však podle Arnotta příliš. Implementace novinek může trvat delší dobu a možnosti nového prezidenta nejsou neomezené. Proti rychlému růstu hraje jak stárnutí pracovní síly, tak silný dolar. Skokový nárůst výnosů dluhopisů se tak může obrátit v pokles a ceny dluhopisů mohou umazat alespoň část ztrát. Je ale potřeba si uvědomit, že je to sázka na přehnanou reakci trhu, takže jde o poměrně rizikovou investici.

Francis Kinniry (Vanguard Investment Strategy Group)

Kinniry nespekuluje nad konkrétními tipy, spíše mu jde o přístup. Před půl rokem doporučoval takzvané target-date fondy, které kombinují výhody široké diverzifikace do různých tříd aktiv a poměrně nízkých nákladů. Po třech měsících přistoupil k rebalancování portfolia tak, aby dosáhl původního složení. "Rebalancování portfolia je extrémně důležité, protože pomáhá udržovat kýženou alokaci aktiv. Investoři se tak mohou vyvarovat nahromadění prostředků na jednu stranu a snížit možnost vystavení se přílišnému riziku," říká Kinniry.

Začátkem roku upozorňuje na to, že očekávané výnosy u akcií a dluhopisů, které jsou mnohem nižší, než na jaké si investoři zvykli v posledních letech, mohou svádět k většímu riskování. A to by byla chyba. Základem úspěchu jsou podle Kinniryho široce diverzifikovaná, balancovaná portfolia s co možná nejnižšími náklady. Právě náklady mohou dělat v konečném vyúčtování, zejména při nižších očekávaných výnosech, v dlouhodobém horizontu velký rozdíl.


Stejně jako v předešlých čtvrtletích se ukazuje, že profesionální investoři mají tendenci řídit se vlastním rozumem a nechtějí se podílet na nafukování bubliny na trzích, které mají nejlepší léta za sebou. Dobrým přístupem je investice do nástrojů, které většina ignoruje, což je možná psychicky a časově náročnější, ale umožňuje to nadprůměrné výnosy i v delším horizontu.

Zdroj: Bloomberg
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před hodinou

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
17:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika