Akcie a finanční krize: Příští propad cen prý bude jiný
|

Akcie a finanční krize: Příští propad cen prý bude jiný

Ceny amerických akcií rostou již bezmála devět let. Býci spřádají plány na další růst v roce 2018, podle Bank of America Merrill Lynch je ale potřeba vnímat také jistou křehkost a uvažovat o tom, jak může vypadat další akciový propad. Banka věří, že příští medvědí trend bude v mnohém podobný těm předchozím, na volatilitu z let 2008, 1998 nebo 1987 ale prý máme rovnou zapomenout.

Americké akcie Medvědí trh Volatilita Korekce na trzích

Býčí trendy nejsou nekonečné, takže investorům na prahu roku 2018 nemůže ublížit malé cvičení. Tím je alespoň připuštění si představy toho, jak mohou vypadat příští sešup cen akcií a škody jím napáchané. Bank of America Merrill Lynch se v rámci podobné úvahy soustředila na volatilitu provázející medvědí trhy, tedy poklesy o 20 % a více. Na základě fluktuací během současného býčího trendu banka předpokládá během příštího velkého poklesu cen akcií volatilitu na úrovni 18 %, tedy v souladu s klasickými historickými ztrátovými obdobími.

Zatímco Velká deprese v roce 1929 a finanční krize z roku 2008 byly vyvolány systémovými šoky, Černé pondělí v roce 1987 nebo kolaps hedgeového fondu Long-Term Capital Management v roce 1998 byly způsobeny problémy s likviditou. V současnosti podle Bank of America Merrill Lynch není namístě obava z další globální finanční krize. Důrazná odpověď regulátorů, přesun rizika na centrální banky a oddlužení bank zmírnily tlak ve finančním systému.

Volatilita je dle názoru banky v současnosti tak nízká, že zkrátka nemůže dojít k podobnému vývoji jako v letech 1987 a 1998. Inu, dovolte mi poznámku, podobné přesvědčení je bankovním analytikům a stratégům vlastní vždy přesně do chvíle, než se nenaplní. Nicméně podle dat z historie při podobně nízké volatilitě obdobně velký tržní šok zkrátka nenastal (připomeňme ale, že krocan také až do Dne díkůvzdání vesele pořádá nabízenou potravu a těší se čisté podestýlce; šok svému jménu dostává právě svou překvapivostí).

Ani Bank of America Merrill Lynch ale netvrdí, že příští medvědí trend nebude investory bolet. Jen údajně nemá být tak zničující. Obchodníkům a investorům na přelomu roku nedoporučuje nic jiného, než aby sledovali rizika, a to nejen ta politická. Například Morgan Stanley má navíc jasno v tržních faktorech, jež mohou vyvolat změnu trendu na akciovém trhu – nárůst zadlužení (finanční páky), nenasytnost a neohroženost a také přílišné zpřísnění měnové politiky.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch