US MARKETOtevírá za: 5 h 0 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Čtvrtý kolaps cen ropy za posledních 30 let: Historie se opakuje, řešení ale nepřichází

Za poslední tři dekády se ceny ropy výrazně propadly čtyřikrát. Současný pokles cen suroviny tak rozhodně není něčím, co by svět neznal. Ale zatímco dříve trvala cenám ropy cesta zpět nahoru pár měsíců, maximálně několik málo let, tentokrát zřejmě budou investoři čekat mnohem déle.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
8. 4. 2016 | 7:00
Komodity

První výrazný propad cen ropy za poslední tři desetiletí přišel v polovině 80. let, kdy se prudce zvýšila těžba suroviny na Aljašce a v dalších na ropu bohatých oblastech Spojených států. Saúdská Arábie tehdy na růst těžby v USA zareagovala roztočením vlastních ropných kohoutů, což srazilo ceny černého zlata o více než 60 % na zhruba 10 dolarů za barel. Američtí těžaři prudký propad cen neustáli a Saúdská Arábie nad trhem brzy opět získala kontrolu, ropa se ale na úroveň z doby před propadem vrátila až za čtyři roky.

O deset let později přišlo výrazné zvýšení produkce suroviny ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) jako reakce na rostoucí poptávku rychle se rozvíjejících asijských zemí. Načasování ale nemohlo být horší, finanční krize v regionu poptávku po surovině rychle srazila a její ceny se vrátily k 10 dolarům za barel. OPEC nicméně na nastalou situaci rychle zareagoval opětovným snížením svých těžebních limitů, díky čemuž ceny černého zlata v následujícím roce vyskočily na více než dvojnásobek.

Nejvýraznější propad cen ropy v historii přišel v roce 2008, kdy prakticky celý svět tvrdě zasáhla finanční krize. V důsledku snížení poptávky po ropě kvůli pádu světové ekonomiky do recese se její ceny po poklesu o téměř 80 % zastavily až na 30 dolarech za barel. Také tehdy ale do hry vstoupil OPEC, který opět neváhal výrazně snížit produkci. K plnému oživení cen ropy stačil rok.

Za současným propadem cen suroviny (z předchozího maxima na dosavadní minimum o více než 70 %) stojí takřka zdvojnásobení americké produkce v důsledku rozvoje těžby ropy z břidlic. Surovina uložená v zásobnících a tankerech by aktuálně stačila k pokrytí asi dvouměsíční poptávky celého rozvinutého světa. OPEC se však tentokrát k reakci nemá. Z 12letých minim kolem 26 USD za barel, kam se ropa dostala na začátku letošního roku, již sice ceny ožily zhruba o 50 %, nad 100 dolarů se ale mohou vracet i několik let, protože nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou přetrvává. A podle některých analytiků se již dokonce ceny nad 100 dolarů nevrátí nikdy, protože energetická revoluce urychlí odklon světa od fosilních paliv, a poptávka po ropě tak zůstane pod silným tlakem.

Zdroj: Bloomberg

KomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžbaTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika