5 důvodů, proč bude dolar posilovat

Slabý americký dolar je dobrý pro americkou ekonomiku i pro akcie amerických společností, které většinu své produkce vyvážejí za moře. Zdá se, že i centrální banka by si uměla představit měnu na nižších úrovních než v posledních týdnech. Proč ale oslabování dolaru v nejbližší době možná nebude až tak žhavým tématem?
Přestože je mnoho investorů a ekonomů přesvědčeno o tom, že hlavním tahounem možného posilování dolaru bude zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu, nemusí jít o hlavní faktor. Zejména proto, že nikdo – a asi ani samotná centrální banka – neví, co se bude dít v nejbližších dnech, natož měsících. Dolaru může například pomáhat zmatek na akciových trzích.
Velkou roli v posilování dolaru by sehrál případný brexit. S blížícím se termínem referenda by měl dolar posilovat. Kdyby se Britové nakonec rozhodli vystoupit z EU, dolar by posílil výrazně.
Dalším faktorem je problematická situace v Řecku a dalších jihoevropských zemích, jako jsou Španělsko nebo Itálie. Pozornost se upírá pomalý řecký hospodářský růst a starosti země se splácením dluhů, nejistá je ale také situace některých bank ve Španělsku a Itálii. Oslabení eura je jednou z možností, jak problémy alespoň odsunout. Výsledkem bude posílení dolaru, minimálně v páru s eurem.
Další měnou, která bude nadále oslabovat, bude čínské renminbi. Politici si sice stěžují na to, že je čínská měna příliš slabá, ale do koše měn SDR Mezinárodního měnového fondu se zatím nedostala (bude přijata na začátku října) kvůli tomu, že její fixní kurz byl příliš silný. Další devalvace je tedy pravděpodobná, už kvůli zpomalujícímu růstu čínské ekonomiky a rychlému růstu zadlužení v zemi.
Japonsko dělá, co může, aby jeho měna dále neposilovala. A i když se mu to dlouhodobě nedaří, ještě stále má k dispozici helikoptérové peníze.
Hedgeové fondy ve velkém sázejí na oslabení dolaru.. A jelikož zkušenost varuje, že manažeři hedgeových fondů většinou nemají pravdu (zeptejte se Warrena Buffetta), je pravděpodobné, že jim ani tato sázka nevyjde a short squeeze jejich stop-loss příkazů nakonec dolaru pomůže k dalšímu růstu.
Co hovoří proti posilování dolaru?
Největším nepřítelem prognózy silnější americké měny jsou dolaroví medvědi, kteří zkrátka dlouhodobě dolaru nevěří. Problémem je to, že mají stále mnoho následovníků. USA mají velké dluhy, s čímž souvisí i některé další problémy, ale síla měny je vyjádřena relativně k jiným měnám a největší "rivalové" (EU, Spojené království, Japonsko i Čína) jsou na tom ještě hůře. Je to sice poměrně bídný argument, ale je to tak – dolar je jednoduše jednookým králem mezi slepými a nezdá se, že by se situace v nejbližší době měla výrazně měnit.
Dolar nečeká jednoznačný a nerušený pohyb vzhůru. Domácí i světová ekonomika a s nimi Fed budou mít na krátkodobé pohyby nezanedbatelný vliv a investoři se mohou dočkat období zvýšené volatility. Dlouhodobě by na tom ale měla být americká měna lépe než v uplynulých měsících a letech. Dobrá zpráva pro americké spotřebitele, krátkodobě ale dvojsečná pro investory.
Zdroj: MarketWatch