US MARKETOtevírá za: 0 h 41 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Nízké sazby připravily investory o půl bilionu dolarů

Honba za bezpečnými výnosy a prakticky neomezené množství peněz na trhu již letos stály investory 500 miliard dolarů. Nejhůře jsou na tom ti, kteří jsou na pevném výnosu závislí, například penzijní fondy nebo pojišťovny.

"Ve srovnání s výnosy, které byly k dispozici v roce 2011, se letos globální investoři vzdají více než 500 miliard dolarů v ročních příjmech z 38 bilionů v nesplacených dluhopisech, a to kvůli kolapsu výnosů státních dluhopisů," píše agentura Fitch Ratings ve svém reportu z minulého týdne.

Účinky rekordních výnosů dnes ještě nemusejí být tak citelné, protože ceny dluhopisů jsou díky nákupům centrálních bank hodně vysoko. Například ohodnocení 10letých dluhopisů je podle společnosti BlackRock na historických maximech, ale poptávka po nich přesto neustává.

"Mnoho investorů ve svých portfoliích realizovalo velké zisky, ale pro investory, kteří jsou závislí na pravidelných příjmech z dluhopisů, jako jsou penzijní fondy nebo pojišťovny, jsou následky zničující," píše Fitch. Propad výnosů u dluhopisů s ratingem na investičním stupni mezi lety 2011 a 2016 činí u nesplacených dluhopisů kolem 50 miliard dolarů. Medián výnosu u 10letých státních dluhopisů klesl podle společnosti z 3,87 % v červenci 2011 na současných 1,17 %. Celkově to tedy v nesplacených dluhopisech, jejichž objem je kolem 38 bilionů dolarů, čítá ušlý zisk zmiňovaných 500 miliard dolarů.

Největší ztráty se týkají japonských státních dluhopisů, u nichž ztráty kvůli poklesu výnosů pod nulu činí kolem 95 miliard dolarů, u amerických státních dluhopisů je to 36 miliard dolarů.

Dopad na investory bude podle Fitch různý, a nepřijde navíc ve stejnou dobu. "Mnoho investorů se strategií 'kup a drž' orientovaných na pravidelný příjem musí rolovat splatné dluhopisy a nakupovat nové, ale s mnohem nižším kuponem, za uvolněnou hotovost. Pokud by měly zůstat sazby na nízkých úrovních po delší dobu, na ziskovost velkých institucionálních investorů to s velkou pravděpodobností bude mít negativní vliv," upozorňuje Fitch.

Agentura samozřejmě není první ani jediná, kdo upozorňuje na riziko nízkých sazeb a problémy, které to přinese investorům po celém světě. Hlasitým kritikem je třeba Bill Gross, který na centrální banky a jejich politiku nulových úrokových sazeb útočí prakticky každý měsíc ve svém pravidelném reportu.

Změny situace, tedy zvýšení výnosů, se navíc podle Fitch hned tak nedočkáme. Centrální banky svými nákupy vlastně omezují nabídku kvalitních dluhopisů. "Nedostatek na straně nabídky vede k tomu, že si vlády mohou půjčovat mnohem levněji," připomíná agentura s tím, že nové dluhopisy budou nadále emitovány s výnosy kolem nuly. To povede ke stále vyšším úrovním státního dluhu a růstu pákového efektu, zejména když růst globální ekonomiky zůstane pomalý a pochybnosti o účinnosti monetárních stimulů budou stále větší.

Zdroj: Fitch Ratings

Dluhopisový trhStátní dluhopisyÚrokové sazbyVýnosová křivkaVýnosy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika