US MARKETOtevírá za: 8 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tyto komodity se vyplatí do konce roku sledovat

Komodity stále směřují k celoročnímu zisku, což nepamatujeme od roku 2010. Určité obavy ale zůstávají. Zejména surová ropa a zlato čelí rizikovým událostem, které by mohly před začátkem roku 2017 poslat jejich ceny níže.

Ole S. Hansen
Ole S. Hansen
13. 10. 2016 | 10:30
Komodity

Komodity stále směřují k tomu, že poprvé od roku 2010 vykáží celoroční kladné výnosy. Na začátku čtvrtého kvartálu index cen komodit od agentury Bloomberg ukazoval na asi 10% posílení trhu, do konce roku se ale může vše změnit. Odvětví energetiky se sice po dvouletém výprodeji dále stabilizuje, ale byly to převážně drahé kovy s růstem o čtvrtinu, které pomohly zvrátit vývoj cen komodit jako celku.

Globální poptávka po komoditách se dosud zcela nezotavila a stále se objevují otazníky ohledně ekonomického růstu. U většiny zvýšených cen (kromě cen drahých kovů) nastala korekce kvůli okolnostem na straně nabídky, ať už to bylo omezování výroby (ropa a průmyslové kovy), nebo nechtěné narušení produkce způsobené počasím (takzvané soft komodity).

Ropa níže po delší dobu

Na začátku roku 2016 panovalo všeobecné očekávání, že poslední čtvrtletí roku přinese pevné oživení cen ropy. Prodloužené období slabých cen mělo pomoci nastartovat silný růst poptávky, přičemž se měla snížit vysokonákladová výroba tak, aby se trh stabilizoval. Místo toho zůstává cena barelu zhruba mezi 45 a 50 USD.

Rostoucí nabídka zemí OPEC společně s rekordní produkcí Ruska v posledních měsících opět způsobila zpoždění procesu vyrovnání trhu. V uplynulém čtvrtletí byla patrná odolnost amerických producentů, kteří opět přidávali plošiny v prostředí stabilizace odbytu ropy.

Očekáváme, že se ropa během čtvrtého čtvrtletí 2016 udrží v pásmu mezi 45 a něco přes 50 dolary za barel. Dohoda mezi producenty z OPEC o omezení produkce pravděpodobně nebude mít v této fázi výrazný pozitivní dopad na ceny. Omezí však čas nutný k tomu, aby se snížil globální převis nabídky.

Přetrvávající vliv takové akce pravděpodobně pocítíme až v roce 2017 za předpokladu, že globální poptávka nadále poroste. Mezinárodní energetická agentura uvedla ve své nedávné zprávě, že růst poptávky po ropě z Číny a Indie zpomaluje rychleji, než se původně předpovídalo, neboť základní makroekonomické podmínky jsou stále nejisté.

Cenné kovy a čtvrtletí volatility

Americké prezidentské volby, prosincové zvýšení úrokových sazeb, vývoj dolaru, globální dluhopisy a rostoucí obavy z experimentů s negativní úrokovou sazbou ze strany několika centrálních bank. To je jen několik z témat, která budou muset řešit obchodníci se zlatem během nadcházejících měsíců.

Zlato bylo po většinu třetího čtvrtletí uzamčeno v pásmu nastaveném po hlasování o brexitu 23. června. A protože se nadále obchodovalo v zužujícím se pásmu (zpočátku mezi 1 300 a 1 375 dolary za unci), poptávka od investorů začala slábnout. Celkové držby produktů obchodovaných na burze vzrostly během první poloviny roku o 38 %, ale od té doby byla křivka téměř rovná. Hedgeové fondy držely neměnnou, ale přesto zvýšenou býčí sázku za uplynulé tři měsíce.

Mezi hlavními faktory, které se staly hybnou silou rally zlata a stříbra, zřetelně vystupuje do popředí pokračující pokles výnosů z globálních dluhopisů. Ten snížil nebo v některých případech odstranil náklady ušlé příležitosti držení zlata ve srovnání s bezpečnými státními dluhopisy s nízkým nebo záporným výnosem. Dalšími hnacími silami, které nadále přitahují pozornost, jsou posedlost trhu vývojem krátkodobých úrokových sazeb v USA, kurz dolaru a všeobecné cenové trendy pro sektor komodit jako celek.

Domnívám se, že dlouhodobě směřuje zlato vzhůru, ale chování trhu během několika uplynulých měsíců by mohlo naznačovat, že možná bude potřebovat delší období konsolidace pod klíčovou hladinou 1 300 USD za trojskou unci.

Dolar by mohl během příštích měsíců mírně posílit. Je proto potřebovat si hlídat ceny zlata v jiných měnách, aby nám neuniklo momentum pro pohyb vzhůru. Podle naší prognózy vývoje na forexu by těmito měnami mohly být euro, novozélandský dolar a japonský jen.

KomodityRopaRopa BrentRopa WTIZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa