Mýty, které investory stojí peníze

Povědomí a znalosti investorů o trzích a investování se v posledních letech zlepšují, ale většina drobných hráčů se přesto nedokáže zbavit zlozvyku spoléhat se na mýty, pravidla a předpoklady, které zkrátka nejsou správné a vedou v delším časovém horizontu ke ztrátám. Které to jsou?
Investování je o hledání nových příležitostí a výběru cenných papírů. Nové přístupy a aktivní výběr investic jsou přeceňovány. Hlavními faktory, které ovlivňují fungování portfolia, jsou řízení rizika a samotná stavba portfolia. Investor může přidávat sofistikovanější produkty a nové tituly, jak chce, ale pokud nedokáže řídit riziko a podle toho poskládat portfolio, je mu to k ničemu. Krátkodobé taktické rozhodování by se nemělo plést s dlouhodobou strategií.
200stránkové čtvrtletní zprávy jsou dobré. Charlie Munger jednou řekl: "Kdykoli vám někdo nabízí něco za velkou provizi a s 200stránkovým prospektem, nekupujte to." Dlouhé reporty sice vypadají důležitě, ale nikdo je nečte. Společnosti tím vlastně dávají najevo, že plýtvají časem na něco, co nemá smysl.
Na klienty je potřeba dělat dojem. Když někdo mluví jazykem, kterému nikdo neznalý poměrů nerozumí, na většinu lidí to dojem nedělá, spíše naopak. Lidé chtějí pochopit, o co jde, a když to odborník dokáže podat tak, že tomu každý rozumí, udělá určit větší dojem.
Lidé bazírují na výnosech zohledňujících riziko. Vztah mezi rizikem a výnosem a jeho pochopení jsou sice v investičním procesu jedním z nejdůležitějších faktorů, ale všeho moc škodí. Ve skutečnosti nejde ani tak o riziko a jeho měření, ale spíše o to, jak je investor schopen riziko své investice (respektive portfolia) dlouhodobě řídit. Když něco vypadá dobře na papíře, nemusí to splňovat požadavky každého investora, a naopak vyšší volatilita (jako ukazatel rizika) nemusí znamenat v dlouhém horizontu problém.
Inteligence je nejdůležitější. Na trzích se pohybuje mnoho inteligentních lidí, kteří nikdy nebudou dlouhodobě úspěšní, protože si nedokáží přiznat, že nejsou dokonalí. A k selskému rozumu člověk nepotřebuje IQ 160.
Je potřeba mít na všechno vlastní názor. Snažit se předpovědět všechny důležité události na trzích je spíše příznak velkého ega než chytrosti. Někdy si zkrátka každý musí přiznat, že neví vše o všem, co se bude dít.
Lidé potřebují jistotu. Mnoho investorů na trhu sice požaduje jistotu, ale nakonec si musí uvědomit, že na finančních trzích není nic jisté. Spíše jde o to, aby tito lidé dokázali reálně zhodnotit svou situaci a vyhlídky do budoucna a na základě toho se rozhodovat.
Složité trhy vyžadují komplexní řešení. Toto je jeden z největších nesmyslů rozšířených na trzích. Komplexnost a složitost nikdy nevedou k lepším výsledkům, spíše naopak. Zkušení investoři vědí, že v jednoduchosti je síla.
Na minulé výkonnosti záleží. Trhy se sice pohybují v cyklech a chování investorů se opakuje, ale výnosy z minulosti je potřeba dávat do kontextu. Investiční styl a tržní a ekonomické prostředí v minulosti a dnes, způsob výpočtu výnosů, podstoupené riziko, poplatky, schopnosti a znalosti investora, ale také štěstí - to vše je potřeba brát v úvahu.
Opakování je matkou moudrosti. Opakování je samozřejmě užitečné, ale když se týká chyb, tak to neplatí. Důležitější je disciplína, tedy dělat určitá rozhodnutí i tehdy, když krátkodobě nefungují. Právě to, že investor přestane dodržovat svou strategii kvůli několika nezdarům, vede k dlouhodobým ztrátám. Dlouhodobé investování funguje jen v případě, že se dělá poctivě a disciplinovaně; pak má opakování svůj smysl.
Zdroj: A Wealth of Common Sense
Aktuality

