UBS: Amerika se recesi vyhne, eurozóna se z ní vyhrabe až za rok

Analytických předpovědí na příští rok bude ke konci roku přibývat. Se svou troškou do mlýna přispěchali i odborníci z banky UBS. Největší riziko pro další vývoj je nasnadě - prohloubení krize v eurozóně. UBS ovšem vidí hned tři zásadní témata, která budou určovat náladu na trzích v roce 2012.
1. Pokračující stres
Nejenže dluhové problémy v Evropě budou pokračovat, ale ani Spojené státy nebudou předvádět nějaký výjimečný růst. Podle odborníků se proto bude prohlubovat nespokojenost americké střední třídy, což může vyústit ve stávky a nepokoje. I zatím poklidní "okupanti" Wall Street by mohli přejít k agresivnějším akcím.
2. Nevyužitá kapacita
Svět se potýká s nadbytečnou kapacitou téměř ve všech regionech. Vidět to je hlavně na vysoké nezaměstnanosti v rozvinutých zemích. Výroba je ovšem zatím stále poměrně slabá, což je překážkou ekonomického růstu a vyšších výplat.
3. Rozvíjející se ekonomiky
Ze tří bodů asi ten nejdůležitější. Mladé trhy totiž zůstávají silné. K rozvíjejícím se zemím a jejich spotřebitelům se bude dále upírat pozornost velkých firem v USA i v Evropě.
Pokud chce Čína pomáhat Evropě, měla by to dělat zhruba takhle
Řečí čísel analytici UBS předpovídají pro rok 2012 toto:
Globální růst HDP bude +3,1 % a v roce 2013 +3,4%.
Eurozóna spadne do recese. V roce 2013 poroste evropský HDP pouze o 1 %.
USA se recesi vyhnou. HDP by mělo v příštím roce růst o 2,3 %, v roce 2013 o 2,7 %.
Rozvíjející se ekonomiky zapojí měnové a fiskální stimuly a budou udržovat trend růstu cen.
Fed zvýší základní úrokovou sazbu až ve druhém pololetí 2013.
Co se opravdu děje ve světové ekonomice?
Zdroj: UBS