Burzovní kalendář 19. - 23. 3. 2012

Akciové trhy ve Spojených státech překonaly několikaletá maxima a analytici vyhlížejí hlubší korekci. Přijde v novém týdnu? Do vývoje mohou promluvit čísla z amerického nemovitostního trhu, která budou v týdnu dominovat americkému makrokalendáři. Sledovaná bude také cena ropy a indexy nákupních manažerů v Evropě. Pražská burza toho z "domácí kuchyně" mnoho nenabídne,a tak bude její vývoj nejspíše záviset na náladě na vyspělých evropských trzích.
Wall Street
Americké akcie dokázaly díky úternímu optimismu z výsledků zátěžových testů a oznámených vyšších dividend některých bank v čele s JPMorgan prodloužit svou růstovou sérii a stanovit nová letošní maxima (S&P 500 +2,43 %, Dow +2,40 %, Nasdaq +2,24 %). Kromě Nasdaqu si hlavní indexy připsaly největší týdenní růsty v letošním roce.
"Nejbližší supporty jsou na 1 400 a 1 370 bodech. Zde byla minulý týden rezistence, která se nyní změnila v support. 20denní klouzavý průměr je také v blízkosti 1 370. Následuje silný support v oblasti 1 340 a na rostoucí trendové čáře," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Volatilita (index VIX) se krátce propadla na pětiletá minima pod 14 body.
Technologický index Nasdaq mírně zaostal za svými "kolegy" možná i proto, že se akciím Applu nepodařilo udržet nové rekordní úrovně nad 600 USD. Po zahájení prodeje iPadu 3 si jeho akcie za týden nakonec připsaly "jen" 7,4 %.
Korekce je podle některých odborníků na spadnutí. "Objemy obchodů totiž stále nepodporují růst akcií, aktivita na trhu fúzí a akvizic klesla na úroveň roku 2008 a manažeři firem - insideři - prodávají akcie svých společností 13krát více, než nakupují," upozornil na konci týdne například David Rosenberg, tradiční "medvěd".
V příštím týdnu budou investory zajímat kromě pravidelné statistiky z trhu práce především údaje z nemovitostního sektoru. Ten je podle většiny analytiků jednou z hlavních překážek silnějšího oživení americké ekonomiky.
Tou největší by ovšem v případě konfliktu Izraele s Íránem nepochybně byly rostoucí ceny ropy. Izraelský premiér Netanjahu má od víkendu ve vládě většinovou podporu pro případný útok na Írán, válka proto nemusí přijít až v závěru roku - po amerických prezidentských volbách -, jak se původně víceméně shodovali političtí analytici.
Aktuální stav amerických zásob ropy a paliv se investoři dozví ve středu. Benzín je v USA sezónně nejdražší v historii. Barack Obama s Davidem Cameronem ve čtvrtek popřeli možnost, že by USA a Británie uvolnily své zásoby ropy podobně jako loni v době libyjského konfliktu. Cena americké ropy WTI proto po poklesu pod 104 USD znovu konsoliduje mezi 105 a 110 USD za barel.
Americké ekonomice se ve svých projevech budou nepochybně věnovat také šéfové poboček centrální banky Fed i její guvernér Ben Bernanke.
Spíše do obchodování s jednotlivými tituly a v rámci příslušných sektorů mohou promluvit hospodářská čísla některých opozdilců výsledkové sezóny, například Oraclu nebo Nike. O americké ekonomice jako celku tak své řeknou snad jedině čísla největší doručovatelské společnosti FedEx.
Ze zahraničních událostí budou trhy sledovat to, zda plnění řeckých CDS, které je na pořadu dne v pondělí, bude probíhat v pořádku. Tradičně velkou váhu může mít vývoj čínské ekonomiky, ve čtvrtek ráno dorazí na trh čerstvá hodnota tamního indexu nákupních manažerů ve výrobě.
19-23/3 Výsledková sezóna (Adobe Systems, Tiffany, Oracle, FedEx, Nike)
20/3 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení
21/3 Prodeje stávajících domů
21/3 Zásoby benzínu a ropy
22/3 Index cen domů
22/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
22/3 Index předstihových ukazatelů
23/3 Prodeje nových domů
Evropa
Evropské akciové trhy vedle dobrých zpráv z amerického bankovního sektoru těžily i z toho, že dluhová krize na čas ustoupila do pozadí, a rostly proto rychleji než Wall Street (DJ Eurostoxx 50 +3,67 %).
Příští týden nebude tak nabitý ekonomickými událostmi jako ty předchozí. V pondělí by mělo dojít k plnění CDS (tedy pojištění proti nesplacení dluhopisů) u řeckého dluhu. "Neočekáváme v této souvislosti významná rizika, protože čisté pohledávky bankovního sektoru nepřesahují 3 miliardy eur," napsal v týdenním komentáři dění na trzích analytik J&T Banky Milan Lávička.
Do pátku se pak mohou přihlašovat k výměně řeckých dluhopisů věřitelé pod zahraniční jurisdikcí. Zde by se mohla obnovit určitá nejistota, pokud by se významný věřitel rozhodl k výměně nepřipojit.
Z makrokalendáře vyčnívají snad jen spotřebitelská důvěra a indexy nákupních manažerů za celou eurozónu. Ani výsledková sezóna na vyspělých trzích nenabídne mnoho zásadních čísel. Akciové trhy v Evropě tak pravděpodobně budou nejvíce reagovat na dění na druhé straně Atlantiku.
19-23/3 Výsledková sezóna (Metro, Generali)
19/3 Plnění řeckých CDS
20/3 Německo - index cen výrobců
20/3 Británie - index spotřebitelských cen
22/3 Eurozóna - indexy nákupních manažerů
22/3 Eurozóna - nové průmyslové objednávky
22/3 Eurozóna - spotřebitelská důvěra
Pražská burza
Akcie na pražské burze nedokázaly kopírovat vývoj na vyspělých evropských trzích a zakončily týden ve ztrátě (PX -0,37 %).
Nejvíce v rámci segmentu SPAD pražské burzy ztratily akcie NWR (6,6 %) v reakci na doporučení ze strany Citigroup, která snížila cílovou cenu z 225 na 147 Kč. Doporučení na titul snížila také Erste Group. Firma se v nejbližších letech nespojí s konkurenční polskou JSW, o čemž se dříve spekulovalo.
Naopak hvězdou týdne se staly díky lepší náladě v sektoru akcie pojišťovny VIG (+6,5 %). Růst ovšem nebyl podpořen žádnými konkrétními zprávami o společnosti.
V rámci výsledkové sezóny svá čísla představily Pegas Nonwovens a KIT Digital. Pegas na úrovni provozního zisku (10 milionů eur) naplnil očekávání trhu, nepříjemně ovšem překvapila vyšší čistá ztráta (2,3 milionu vs. odhad zisku 700 tisíc eur) způsobená zaúčtováním odložených daní. Akcie za týden ztratily 2,2 %.
KIT Digital ve čtvrtek odpoledne zveřejnila tržby v souladu s předchozí guidance, provozní i čistý zisk byly dokonce lepší (16,5 milionu, respektive 0,37 USD na akcii), ale zklamal výhled na volné cash flow v prvním kvartálu. Firma totiž bude dále investovat, a tak se investoři stabilnějšího hospodaření dočkají později, než se čekalo. Akcie KITD za týden ztratily přes 6 %.
Analytici Citigroup snížili doporučení pro Erste Group na "neutrální" z "koupit", ale zároveň zvýšili cílovou cenu z 20 na 21 eur. V pátek analytici Goldman Sachs zařadili akcii na seznam "conviction buy". Titul za týden ztratil 1,51 % a bude i v příštím týdnu nepochybně jedním z nejsledovanějších na pražské burze.
Nic na tom nezmění ani nové váhy titulů v indexu PX, které začnou platit s "úvodním pondělním zazvoněním" na parketu v Rybné ulici. Velcí hráči se ovšem na novou bázi indexu již připravili, a tak se dá předpokládat, že budou české akcie především reagovat na vývoj na okolních evropských burzách.
19/3 Nová báze indexu PX