US MARKETZavírá za: 4 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bublina jako desítky předchozích? Technologie už jednou zklamaly svět

Apple nebude společností s největší tržní kapitalizací navždy. Žádná firma (dokonce ani Apple) se neudrží v čele dlouhodobě. Fanoušci nakousnutého jablíčka by proto měli zbystřit. Firma, která vystoupá na vrchol žebříčku tržní kapitalizace, následně většinou zaostává za trhem.

Větší nemusí být vždy lepší

Mark Hulbert, zakladatel Hulbert Financial Digest, blíže zkoumá akcie z S&P 500, které měly k začátku každého roku největší tržní kapitalizaci (data sahají až do roku 1980). Pro každou takovou akcii byl následně propočítán dividendově očištěný výnos v následujících 12 měsících a porovnán s celkovým výnosem celého indexu.

Tyto akcie zaostaly za indexem průměrně o 5 procentních bodů (!) za rok. Číslo navíc nevystihuje skutečnou míru jejich podprůměrného výkonu, protože akcie s největší tržní kapitalizací mají disproporčně větší dopad na výkonnost celého indexu.

Mark Hulbert pohledem do historie zjistil, že se průměrná firma na vrcholu pořadí podle tržní kapitalizace neudrží déle než dva roky. Další důvod, který by měl investory před velkými nákupy akcií Applu zarazit.

Vzpomínáte na Cisco Systems? Tato společnost vyrostla na špičku žebříčku tržní kapitalizace na začátku roku 2000, tedy na vrcholu internetové bubliny. Zůstala tam však jen krátce. Její akcie jsou dnes obchodované za čtvrtinu svého maxima z března 2000.

Společnosti s největší tržní kapitalizací jsou zpravidla ty, které se vezou na vlně popularity mezi investory. A sentiment investorů bývá vrtkavý - proto tak velká pravděpodobnost, že mohou být nadhodnocené.

Pravdu odhalí fundamentální indexy

Poznatek to není nový. Naopak je to myšlenka, která vedla tržní experty k sestavení takzvaných fundamentálních indexů (tržních benchmarků, které neváží akcie podle tržní kapitalizace, nýbrž podle vybraných fundamentálních kritérií, jako jsou tržby, zisky, účetní hodnota atd.). Fundamentální indexy pravidelně překonávají indexy vážené tržní kapitalizací, jakým je právě S&P 500.

Zda je Apple nadhodnocený, zjistíme z pohledu na to, kde by se firma umístila podle fundamentálních kritérií. Odpověď přichází z FTSE RAFI All-Caps US 1000: ke konci července byl Apple až 23. největší společností indexu. Od té doby sice jeho akcie vystoupaly na nová maxima, fundamentální charakteristiky jsou ovšem stejné. Uvidíme, co bude pro tržby znamenat nový iPhone, ovšem je pravděpodobné, že pouze odsune konec nadvlády Applu nad ostatními veřejně obchodovanými firmami.

Miláček investorů na novém rekordu: Apple se může stát nejhodnotnější firmou všech dob

Miláček investorů na novém rekordu: Apple se může stát nejhodnotnější firmou všech dob

Steve Jobs se v hrobě obrací. Apple si koleduje o pořádný průšvih

Steve Jobs se v hrobě obrací. Apple si koleduje o pořádný průšvih

Zdroj: MarketWatch

AppleFundamentyInvestiční bublinyTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa