Největší výzvy pro čínskou ekonomiku

Čínská průmyslová produkce rostla v srpnu nejnižším tempem za poslední tři roky. Oficiální čínský PMI klesl v srpnu na 49,2 z červencových 50,1. Čínská makrodata se zhoršují, nemovitostní trh válčí se splaskávající bublinou a objem špatných úvěrů roste. Někteří ekonomové se stále utěšují, že jde o součást vládního plánu rebalancování čínské ekonomiky a úmyslné "ochlazování" růstu.
Po třiceti letech rapidního růstu se Čína začíná restrukturalizovat. Země musí najít řešení 9 hlavních problémů:
1. Zpomalení ekonomického růstu
Čína zpomaluje. Není to jen přechodný jev, nýbrž trend. Firmy budou čelit ztrátám, některé to neustojí a bude následovat vlna bankrotů. Tlak na nezaměstnanost bude vysoký.
2. Dlouhodobá inflace
Ceny rostly v srpnu o 2 % oproti minulému roku. Inflace je pro Čínu střednědobým až dlouhodobým problémem. Současné nízké hodnoty ovšem vládě umožňují zavádět nové stimulační balíčky.
3. Nafukování ekonomických bublin
Léta rychlého růstu vedla k nafouknutí mnoha bublin. Nyní se hromadí obavy, že bubliny začnou praskat. Pokud by se vládě podařilo dostat makroekonomický vývoj pod kontrolu, mohla by nechat splasknout bubliny postupně bez vyvolání ekonomické krize či sociálních nepokojů. Získala by čas na vybudování základů pro nový ekonomický růst. Podniky by se restrukturalizovaly a inovovaly, takže by země získala nové konkurenční výhody. Tak by mělo vypadat "měkké přistání", bubliny by nepraskaly naráz. Rok 2013 bude vyžadovat zvýšenou pozornost.
4. Hledání nové rovnováhy
Čínu čeká přechod:
ze zahraniční poptávky na domácí;
z investičně taženého růstu na spotřebně tažený růst;
z vládního financování na soukromé;
z využití tradičních zdrojů konkurenceschopnosti na rozvinutou produkci.
Aby udržela tempo růstu, bude muset vláda ekonomiku ve změnách podpořit. Jinak dopadne jako Latinská Amerika nebo Japonsko, které sice určitou transformací prošly, ale upadly do středně-, respektive vysoko-příjmové pasti (situace, kdy ekonomický růst ustane na určité úrovni rozvoje - pozn. red.).
5. Strukturální změny
Čína se potřebuje zbavit nadbytečné produkce, inovovat technologie, zlepšit management a zaměstnávat kvalifikovanější pracovníky. Firmy doufají, že podpora přijde z Pekingu, ale tomu docházejí finanční prostředky. Nicméně aktuálně oznámené infrastrukturní projekty mohou tento bod o několik měsíců nebo let odsunout.
6. Nedostatek surovin a zhoršující se životní prostředí
Je potřeba řešit energetické otázky, zejména v rychle rostoucích regionech centrální a západní Číny. Poptávka po energiích a surovinách je v Číně masivní. Rozvoj průmyslu si vybírá daň na životním prostředí, tlaky na redukci emisí vzrůstají a vláda ekologické aspekty nechce podceňovat.
7. Rostoucí sociální výdaje vs. snižující se vládní příjmy
Sociální rozvoj zvyšuje výdaje státního rozpočtu: rostou náklady na penze, zdravotní péči, vzdělání, bydlení a podobně. Naproti tomu vládní příjmy zažívají pokles od doby, kdy začalo ubývat vybraných daní od malých a středních podniků. Snižuje se i objem příjmů z daní z nemovitostí, jak padají ceny na trhu bydlení.
8. Nepříznivé mezinárodní ekonomické podmínky
Globální zpomalení ekonomického růstu pravděpodobně přetrvá další dva až tři roky. Pro čínský export to bude rána. Zhoršují se také ekonomické podmínky pro čínské zámořské investice. Země Číně nedůvěřují, protože mají podezření, že krade technologie nebo se snaží získat vliv nad zdroji. Západní země už dlouhou dobu volají po apreciaci čínské měny, která podrývá konkurenceschopnost vyspělých ekonomik.
9. Zvyšující se odpor k reformám
Zájmové skupiny jsou zásadně proti reformám v čínské ekonomice. Neznalost vede k představě, že disparity mezi bohatými a chudými přinesly tržně orientované reformy.
Zdroj: Business Insider