US MARKETOtevírá za: 13 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

10 důvodů, proč vyzkoušet investiční certifikáty

Máte volné peníze, které právě nepotřebujete, a zdají se vám úroky z vkladů nebo výnosy dluhopisů hodně vzdálené vaší představě o zhodnocení investice? Chcete vyzkoušet investici do komodit nebo na akciovém trhu, ale nechcete hned budovat sklady nebo spravovat rozsáhlé portfolio? Pokud jste to ještě neudělali, stojí za to vyzkoušet investiční certifikáty. Mají totiž řadu zajímavých vlastností.

Transparentnost

Investiční certifikát je zvláštním typem dlužního úpisu, který vydávají nejčastěji velké banky. Z pohledu výnosů pro investora patří certifikáty k jednoduchým investičním instrumentům. Co všechno můžete od certifikátu očekávat, najdete v jeho podrobném prospektu. Tady najdete popis toho, jak certifikát funguje a s jakými riziky je potřeba počítat. Jedním z rizik certifikátu je i kreditní riziko emitenta.

Trvalá likvidita

Investoři certifikát kupují a prodávají jako cenný papír. Je důležité, že emitent certifikátu je povinen průběžně kótovat na burze cenu pro prodej i nákup. Za tuto cenu můžete certifikát kdykoli koupit nebo prodat. Zisk tak lze realizovat prodejem, nebo až k datu splatnosti. Rozhodnutí o volbě vhodného okamžiku závisí plně na vás.

Snadné investování na jakémkoli trhu

Příjemnou vlastností certifikátů je to, že jsou navázány na nejrůznější aktiva. Vedle akcií jsou to i hlavní komodity jako ropa, zlato, stříbro a další. Chcete-li diverzifikovat, vyberete si certifikát s výnosem odvozeným od vývoje akciového indexu na trhu, který vás zajímá. Máte tak široký prostor pro své investiční rozhodování.

Dostupná investice

Ceny certifikátů se zpravidla kótují ve stovkách korun. Obchodují se podobně jako akcie za poplatek, který se u investic již asi od 25 tisíc pohybuje jen kolem 0,4 %. Lze tedy investovat i v malých částkách. Některé emise bonusových certifikátů lze nakoupit také v upisovacím období.

Krátká doba do splatnosti

Většina certifikátů na českém trhu má na rozdíl od uzavřených podílových fondů splatnost kolem jednoho roku. Turbo certifikáty jsou dokonce nastaveny tak, aby bylo možné realizovat výnos i během velice krátké doby.

Až dvouciferné procentuální výnosy

Na certifikátech je nejzajímavější potenciál až dvouciferných výnosů, který se v současnosti zdá být až neuvěřitelný. O výnos se přitom nemusíte dělit s žádným manažerem – portfolio si vybudujete sami podle struktury certifikátů, které nakoupíte. Podmínkou dosažení výnosu je volba správného investičního nástroje.

Možnost uplatnit vlastní názor na vývoj trhu

Očekáváte-li růst, můžete investovat do indexových certifikátů, u nichž se váš výnos rovná výnosu podkladového aktiva. Jestliže naopak usoudíte, že trh je ve fázi poklesu, vyberete certifikát, který zrcadlově vydělává na snižování ceny. A pokud jste přesvědčeni, že trh již vyčerpal potenciál rychlého růstu, ale neočekáváte ani výrazný pokles, zvolíte bonusový certifikát. Ten přinese zajímavý výnos, i když cena podkladového aktiva nevykazuje žádný zřetelný trend.

Bonusové certifikáty s prémií

Bonusový certifikát vyplatí k datu splatnosti spolu se jmenovitou hodnotou i bonus, a to i tehdy, když cena podkladového aktiva v průběhu doby existence certifikátu neklesne více než k jeho spodní bariéře. Reverzní bonusový certifikát vyplatí naopak bonus, pokud se cena podkladového aktiva nedotkne stanovené horní bariéry. Bariéra se při 10% bonusu pohybuje zhruba 25 % pod nebo nad emisní cenou. Dotkne-li se cena podkladového aktiva bariéry, o bonus přijdete. Váš konečný výnos bude odpovídat výnosu indexového certifikátu, ale nebude vyšší, než jaké by bylo zhodnocení s bonusem. Většina certifikátů dnes stanoví bonus současně i jako maximálně dosažitelný výnos. Jestliže se tedy jeho cena přiblíží k hranici maximální hodnoty s bonusem již před datem splatnosti, je efektivní certifikát prodat, realizovat výnos a volné prostředky investovat jinam.

Turbo certifikáty pro znásobení výnosu

Cena turbo certifikátu se snadno odvodí z rozdílu ceny podkladového aktiva a pevné ceny strike. Zpravidla tak lze nakoupit jednotku podkladového aktiva za zlomek jeho ceny. Takto vytvořená finanční páka znamená i násobek zisku proti skutečnému zhodnocení aktiva. Pro investice na růst se využívají certifikáty long, pro investice na pokles certifikáty short. Nezapomeňme však na to, že stejný vztah pro znásobení výnosu platí i pro znásobení ztráty. Při dotyku bariéry (takzvaný knock-out) certifikát ihned skončí a vyplatí rozdíl mezi zůstatkovou cenou certifikátu a cenou strike.

Průběžné informace na podporu vašeho rozhodování

Na internetových stránkách najdete nejen informace o jednotlivých certifikátech a jejich vlastnostech, ale i řadu důležitých průběžných informací, jako jsou aktuální cena a výnos certifikátu, vzdálenost podkladového aktiva od bariéry nebo páka, se kterou je možné právě teď investovat. Můžete tak sami zvolit okamžik investice, který je podle vašeho názoru pro zhodnocení investice nejvhodnější.

Chcete se dozvědět více o aktuální nabídce investičních certifikátů? Najdete ji ZDE.

CertifikátyPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika