US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ-0,66 %
KB-0,10 %
Erste+0,54 %

Pět důvodů, proč manažeři fondů obchodují až příliš

Poplatky za správu portfolia jsou jen jedním z důvodů, proč podílové fondy výkonem zaostávají za trhem. Dalším je podle Petera Hodsona, šéfa 5i Research, skutečnost, že přehnaně obchodují.

Redakce IW
Redakce IW
16. 6. 2014 | 12:00
Trading

U některých fondů přesahoval roční obrat v posledních letech třeba i 100 %, což matematicky vzato představovalo kompletní přeskupení portfolia během 12 měsíců. S častým obchodováním jsou spojeny náklady na bid/ask spready, vyšší daně a riziko špatného načasování trhu. Proč to ale portfoliomanažeři i přes značné dopady na výnosy stále s obchodováním přehánějí?

1. Musejí zdůvodnit své vysoké odměny

Portfoliomanažeři berou vskutku hodně. Pro odůvodnění vysokého ohodnocení a dalších bonusů mají proto potřebu aktivně obchodovat. Představte si, že by jen celé dny seděli s nohama na stole. Jak by pak mohli předstoupit před šéfa a říci si o miliony za správu fondu? Musejí předvést, jak jsou zaneprázdnění.

2. Tak jako tak jedou podle indexu

Až 90 % manažerů jednoduše (ná)sleduje tržní index. Největší rozhodnutí manažera bývá mnohdy takové, zda jít do 4%, nebo raději do 4,25% pozice. Manažer se fond snaží udržet v souladu se všemi úpravami, ke kterým v indexu dochází (rebalancování, přidávání a vyřazování titulů). To všechno může vést k nadměrnému obchodování, které ale nezajistí lepší výkon fondu. Mnozí manažeři nakupují například vybrané akcie jen kvůli tomu, že jsou nově zahrnuty do indexu, a ne proto, že jde o dobré společnosti.

3. Sledují příliš detailně své konkurenty

Pokud konkurenční fond vlastní akcii společnosti X, mají pocit, že ji také musejí nakoupit. Kdyby příliš zaostávali za svými konkurenty, byla by v ohrožení reputace fondu i jejich plat. Jak by k tomu přišli, kdyby konkurence vlastnila velkého vítěze, ale oni ne? Ve finále se všichni honí za stejnými akciemi.

4. Nakupují v nevhodný okamžik

Když jsou trhy silné, peníze do fondu tečou samy. Portfoliomanažeři si nemohou dovolit držet spravované peníze v hotovosti, klienti musejí mít nakoupeno, když zrovna trh roste a výkon fondu je skvělý.

Opačná situace nastává, když trh padá. Akcie jsou ukrutně levné, ale myslíte, že v takový okamžik portfoliomanažeři nakupují? Každý chce peníze dostat pryč z fondu, takže jsou nuceni akcie prodávat, aby měli na odkupy, i když by to za normálních okolností neudělali. U soukromého investování, kdy jste pány svých peněz, tento druh nuceného obchodování neexistuje.

5. Jsou neustále bombardováni novými nabídkami "skvělých" investic

Portfoliomanažer je denně bombardován investičními doporučeními, která mu prezentují experti, kteří jsou za to placení, nebo přímo manažeři firem. A ti vědí, jak přesvědčovat - úchvatné prezentace, pracovní obědy, exkurze do firem, a to vše jen proto, aby fond ve velkém nakoupil akcie jejich společnosti. Tlak může být velmi intenzivní, a když mu podlehnou, je potřeba pro novou "skvělou" investici udělat v portfoliu místo. To znamená něco prodat. A rázem tu máme zase nějaké ty nadbytečné obchody. Ne všechny nápady, které skvěle znějí, jsou úžasné i ve skutečnosti.

Proto se vždy, když narazíte na fond s obratem přes 50 %, ptejte: Je všechen ten trading nutný? Věřte, že není.

Zdroj: Financial Post

Investiční fondyInvestiční portfolioPonaučení pro investoryTrading
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby