Deutsche Bank: Bubliny se staly součástí systému, přestaly být chybou

Bublina je slovo, o kterém se na finančních trzích již dlouho diskutuje. Řada lidí se jí děsí, další na ní chtějí vydělat, stala se součástí katastrofických předpovědí i investičních strategií. Bubliny tady byly vždy a podle analytiků z Deutsche Bank je to v pořádku. Jenže kde očekávat tu další?
"Během posledních dekád se světová ekonomika pohybuje od bubliny k bublině, které nejdou nikdy zcela vyléčit. Agresivní politiky, jež jim mají zamezit, místo toho vedou ke vzniku dalších bublin. To udržuje moderní finanční systém v chodu. V průběhu historie se vždy objevovaly bubliny, ale nastalo už období jako posledních 20 let, kdy splasknutí jedné bubliny vede k formování nové?" ptá se stratég z Deutsche Bank Jim Reid.
To je velmi zajímavý postřeh. Reid vlastně říká, že finanční systém bubliny potřebuje. Jsou součástí, nikoli chybou systému.
Další bublina se podle Reida formuje na trhu s dluhopisy, jejichž výnosy padají po celém světě (hlavně v Evropě) na historická minima. "Zjistili jsme, že bublina se přesunula do dluhopisů. To ani zdaleka neznamená, že brzy splaskne, od toho jsme ještě daleko. Bublina je ale důležitou podmínkou pro udržení fungování předluženého finančního systému, který je vedlejším produktem krizového managementu posledních dvou dekád," píše Reid.
"Existují obavy, že se tato bublina již nemá kam nafukovat, již nyní je v rukou věřitelů poslední instance (vlád a centrálních bank). Přesto si myslíme, že tato bublina je nutná k udržení solventnosti finančního systému. Nejlepším scénářem je, že se časem pomalu vypaří skrz negativní reálnou návratnost pro držitele dluhopisů. Nejhorším případem je možná restrukturalizace dluhů," dodává stratég.
Takto vypadá vývoj výnosů dluhopisů ve světě:
Nízké výnosy ještě nejsou důkazem toho, že jde o bublinu. Důležité je také sledovat inflaci, protože nízká strukturální inflace po delší dobu může nízké výnosy zcela odůvodnit.
Při pohledu do historie Reid zkoumá vývoj inflace od roku 1210 a od roku 1800. Podle něj je moderní peněžní systém svázán s inflací, protože je méně navázán na ceny drahých kovů. "Dlouhodobý investor má důkaz, že žijeme v inflačním světě, a proto by měl přistupovat k současným nízkým výnosům z dluhopisů s obezřetností," píše Reid.
To, zda si budete myslet, že dluhopisy jsou "v bublině", záleží také na tom, jaký očekáváte vývoj světové ekonomiky. Podle Reida by dlouhodobá stagnace, tedy období nízkého růstu a nízké inflace, nízké výnosy do jisté míry ospravedlňovala.
Jenže ani dlouhodobá stagnace neznamená, že jejími důsledky nakonec nebudou inflace a restrukturalizace dluhu. "Čím déle žijeme ve světě slabého ekonomického růstu, tím více roste pravděpodobnost nárůstu dluhu, protože vlády se snaží podpořit růst fiskální expanzí," upozorňuje Reid. Takže ačkoli Deutsche Bank očekává období pomalého růstu, nepovažuje dluhopisy na současných cenách za atraktivní.
Zdroj: Deutsche Bank