122 věcí, které musíte vědět o trzích a ekonomice - 2. díl

Před rokem začal ekonomický komentátor a analytik Morgan Housel sbírat materiál na knihu, o které doufal, že se bude jmenovat 500 věcí, které potřebujete vědět o investování. Nakonec se sice dostal jen k číslu 122, ale i tak jde o úctyhodný seznam "zlatých" investičních a ekonomických pravidel. Podívejte se na druhou dvacítku.
21. Během recesí, voleb a zasedání centrální banky si lidé bývají neotřesitelně jistí věcmi, kterým vůbec nerozumějí.
22. "Strategie 'kup a drž' funguje, jen když děláte oboje, když trhy padají. Pokud trhy rostou, je kupovat a držet mnohem jednodušší," říká Ben Carlson.
23. Několik studií ukázalo, že lidé mají raději chytráky, kteří jsou sebejistí, než ty, kteří mají pravdu. Chytráci jsou za to vděční.
24. Podle JPMorgan potkaly od roku 1980 40 % akcií katastrofální ztráty. To znamená, že jejich ceny spadly o více než 70 % a cenné papíry se z toho ještě nevzpamatovaly.
25. John Reed napsal: "Když něco začínáte studovat, připadá vám, že se budete muset naučit miliardu věcí. Nemusíte. Stačí, když pochopíte základní principy - bývá jich tři až dvanáct -, na kterých obor stojí. Nespočet věcí, o nichž jste si mysleli, že se je musíte naučit, je jen kombinací těchto základních principů." To si připomeňte vždy, když stojíte před nějakou komplikovanou finanční formulací.
26. James Grant říká: "Úspěšné investování znamená, že s vámi lidé souhlasí. Ale později."
27. Scott Adams píše: "Člověk s flexibilním programem a průměrnými zdroji bude šťastnější než bohatý člověk, který má vše kromě volného času. První krok ke štěstí je udělat vše pro to, abyste měli pod kontrolou svůj denní rozvrh."
28. Podle Vanguard zaostalo v období od roku 1980 do roku 2010 za indexem S&P 500 72 % podílových fondů, které index sledují. "Profesionální investor" je prázdný pojem.
29. "Pokud je váš investiční horizont dostatečně dlouhý a pozice přiměřeně velká, nemusíte se dohadovat s idioty. Sázíte proti nim," píše Bruce Chadwick.
30. Spojení "recese s dvojitým dnem" bylo podle Googlu na internetu v letech 2010 a 2011 zmíněno 10,8milionkrát. Nikdy nepřišla (v USA). V letech 2006 a 2007 nebyla téměř žádná zmínka o "finančním kolapsu", ten ale přišel. Podobné příběhy se opakují.
31. 50 akcií z indexu S&P 500, které trh označil jako nejhorší na konci roku 2011, překonalo v následujícím roce výkon indexu o 7 procentních bodů.
32. "Velké peníze neznamenají nakupování nebo prodávání, ale vyčkávání," říká Jesse Livermore.
33. Investoři chtějí někomu věřit. Analytici si potřebují vydělat na živobytí. Jedna z těchto skupin bude zklamaná. Hádejte která.
34. V průzkumu mezi tisícovkou Američanů padla otázka: "Kolik milionů je v bilionu?" 79 % z nich odpovědělo špatně, případně nevědělo. Dobré vědět, než se začnete s někým bavit o velkých finančních tématech.
35. Warren Buffett prohlásil, že za svůj život vlastnil akcie 400 až 500 různých firem. Většinu peněz však vydělal jen na 10 z nich. To je běžné - velká část investičního úspěchu pochází z malé části vašich investic.
36. Wall Street vždy očekává, že zisky překonají odhady. Také miluje oxymórony.
37. V roce 2009 získal index S&P 500 27 %. Přesto si 66 % investorů v průzkumu vypracovaném pro Franklin Templeton myslelo, že v tom roce ceny akcií spadly. Vnímání a realita od sebe mohou být na míle vzdáleny.
38. Nate Silver píše: "Pokud o nějaké možnosti vůbec nevíme, těžko o ní budeme přemýšlet." Největším rizikem je vždy něco, o čem nikdo nemluví, nepřemýšlí o tom, ani se na to nikdo nepřipravuje. To dělá riziko rizikem.
39. Nová recese nikdy není stejná jako ta minulá.
40. Od roku 1871 trhy 40 % let buď klesly o 20 % a více, nebo stejně výrazně klesly. Výrazné poklesy a růsty jsou úplně normální.
Zdroj: fool.com