4 cesty, jak čelit obavám z investování

Podle portfoliomanažerů nervozita investorů roste, ať děním na trzích zrovna hýbou úrokové sazby, zprávy o Řecku, obavy o budoucnost eura, možnost tvrdého přistání Číny, nebo třeba stárnoucí býčí trh. Investoři jsou zkrátka taková nervózní partička. Vždy si najdou důvod k obavám, a to nejen v současnosti, kdy jsou vyspělé trhy na historických nebo mnohaletých maximech.
Někdy k tomu všemu přibudou ještě soukromé starosti investorů, například potřeba konzervativnější skladby investic před důchodem, obavy ze ztráty práce nebo hrozba předčasného důchodu. Ať už jde o obavy jakéhokoli druhu, investiční řešení je stále stejné- hlavně neopouštět trh! Je ale těžké jednat rozumně, když máte nervy na pochodu.
Vždy tu bude někdo, kdo vsadil na rychlé vyklizení pozic na trhu a trefil perfektní načasování. Takový investor bude oslavován v médiích a označován za tržního gurua (alespoň do doby, než ho štěstí opustí a příští sázka mu nevyjde).
Je potřeba se hlavně zamyslet nad tím, jak jsou vnímány riziko a volatilita. Lidé jsou zvyklí na vše nahlížet negativně. Když trh spadne o 300 bodů, strachují se z volatility, vůbec je ale neznepokojí, když si trh připíše 300 bodů (přitom jde o stejný pohyb). Riziko znamená jak pravděpodobnost ztráty, tak výhry. "Riziko," píše specialista na behaviorální finance Meir Statman ze Santa Clara University, "je daní za šanci dosáhnout cílů."
Každá investice je riziková
Dluhopisy nabízejí bezpečí a stabilitu, ale neposkytují dostatečnou ochranu proti ztrátě kupní síly. Naproti tomu rizikovější akcie znamenají nejlepší příležitost k dosažení cílů, zároveň však investice do nich zahrnuje vysokou pravděpodobnost, že jejich držitelé z trhu odejdou s menší sumou, než s jakou počítali.
Dejte na selský rozum a najděte kompromis. Akceptujte přiměřená rizika, abyste zbytečně nepřišli o příliš velkou sumu peněz.
Lidé se příliš často zdráhají podstupovat rizika, když je trh nízko a působí jako špatná sázka. Zároveň nechtějí naskakovat do rally poblíž vrcholu. Statistiky toků peněz v podílových fondech nicméně dokazují, že dělají pravý opak. Mnozí investoři se neupnou k akcii, dokud se neujistí o jejích slibných vyhlídkách (na základě dobrých zpráv v médiích). Teprve tak nabudou pocitu, že jsou jejich zisky jisté. Přesně to je však recept na drahé nákupy a prodeje pod cenou.
Jak mohou investoři na obavy vyzrát?
1. Diverzifikace
Máte strach z akcií? Tak si pořiďte dluhopisy. Obáváte se vývoje úrokových sazeb? Pak se držte akcií. Nelíbí se vám situace v Evropě? Zamiřte do Ameriky nebo na rozvíjející se trhy (pokud vás neznepokoje zpomalení růstu HDP Číny).
Přesně takto se budují portfolia. Nezaměřujte se jen na to, co je pro vás pohodlné. Diverzifikujte, abyste vyřešili obavy a rizika. Vždy čelíte nějakému riziku - tržnímu a politickému, inflaci (riziku ztráty kupní síly), riziku úrokových sazeb nebo tomu, že své penzijní úspory "přežijete" a nebude už z čeho dále čerpat.
2. Rebalancujte (prodávejte draze a nakupujte levně)
Nechte svému diverzifikovanému portfoliu prostor v rámci předem stanovených mantinelů. Nenechte ho příliš uhnout od plánu.
Rebalancování portfolia spočívá v návratu k plánu. Pokud očekáváte, že by mělo být portfolio rozloženo poměrem 60 % akcií a 40 % dluhopisů, ale rostoucí trh změnil mix na 70 % vůči 30 %, pak některé vítěze prodejte. Pokud reinvestujete peníze během procesu rebalancování, znamená to, že lijete prostředky do segmentů portfolia, které jsou relativně levné.
3. Hlídejte si náklady
Výnosy nejsou garantovány, náklady ano. Investoři jsou mnohdy tak zaměřeni na výnosy, že zapomenou řešit náklady. Skončí pak s produktem, který se svým výkonem příliš neliší od akciového indexového fondu, zato v poplatcích je rozdíl citelný. Pokud neexistuje racionální důvod připlácet si za aktivní management - kde by musely být dodatečné náklady odměňovány dodatečnými výnosy -, pak to nedělejte.
4. Odlaďte šum a zaměřte se jen na své cíle
Novinové titulky přitahují pozornost, ale mívají negativní vliv na emoce a investiční rozhodování. Přizpůsobte finanční plány svým potřebám, cílům, měnícímu se časovému horizontu a rizikové toleranci. Ignorujte to, co čtete, vidíte v televizi nebo slyšíte od přátel. Pokud se nestanete otroky tržního cyklu a krátkozrakosti, budete mít větší šanci dosáhnout vytyčených dlouhodobých cílů, nehledě na to, jaké obavy se nakonec ukáží jako opodstatněné.
Aktuality
