Opce: Perfect hedge aneb Je bezrizikové portfolio pouhý sen?

Investování je jen pro lidi, kteří si v nejhorším případě ztrátu peněz mohou dovolit. Na burzovním parketu se ale pohybují i tací, kteří si sice ztrátu dovolit nemohou, ale jsou si svými očekáváními tak jistí, že riziko bez velkého přemýšlení podstupují. Existuje možnost, jak investovat všechny své peníze a nemuset se bát jejich ztráty? Pomocí moderních finančních instrumentů lze ztrátu omezit i zcela obejít. "Perfect hedge" se nazývá stav portfolia, které je bezrizikové. Jak jej dosáhnout? A je to vůbec možné?
Investování je zajímavá možnost, jak nechat rozrůstat svůj majetek. Když máte úspěch, je investování dokonce zábava. Obava, že investované peníze už nikdy neuvidíte, je ale vždy přítomná, a právě ta od investování řadu lidí odrazuje. Přitom existuje možnost, jak riziko ztráty obejít, nebo alespoň omezit, a to jak při nákupu LONG (spekulaci na růst ceny), tak při prodeji SHORT (spekulaci na pokles).
Představte si pojištění auta, které stálo milion korun. Pojistka vám zaručuje, že při krádeži nebo zničení vozu dostanete zpět celou částku za nákup vozidla. Za takovou pojistku ale musíte zaplatit přiměřenou částku, v tomto případě třeba 100 tisíc korun. Drahá pojistka, ale vysoká garance.
A podobně to funguje s opcemi na trzích. Jde o moderní finanční instrumenty, které vám sice nevrátí peníze ztracené při investování, ale zmírní riziko ztráty při současném růstu případného zisku.
Put opce
Řekněme, že si pořídíte tisíc kusů akcií CME po 60 korunách, dohromady tedy zaplatíte 60 tisíc korun. Máte ale obavy z možného poklesu ceny, a tak přichází v úvahu protective put opce, která vám zajistí, že za 60 korun budete moci akcie po určitou dobu kdykoli prodat. Při pořízení takového instrumentu máte právo (ne povinnost) až do vypršení opce akcie CME prodat za předem určenou cenu (v tomto příkladu třeba za uvedených 60 korun). Cenu za nákup tohoto práva musíte zaplatit vždy, v případě pozitivního vývoje ceny akcie jde ale prakticky o cenu za jistotu, že "neproděláte".
Uvedená opce tak snižuje případný zisk, ale zajišťuje vás proti případné ztrátě. Spekulant, který takovou protective put opci prodává, doufá ve stagnující nebo rostoucí cenu podkladového aktiva. Pak se totiž jeho "protihráči" v obchodu nevyplatí realizace opce.
Call opce
Další možností, jak (částečně) obejít riziko, je nákup takzvané call opce. Ta opravňuje k nákupu určitého počtu akcií za předem stanovenou cenu. Když zrovna nemáte dost peněz, ale věříte, že cena dané akcie poroste, tak si touto opcí můžete akcie za aktuální cenu zajistit a nakoupit později. Opět vás to vždy stojí poplatek, v tomto případě ale doufáte, že kurz titulu půjde nahoru.
Opět si uveďme příklad. Aktuálně se vám líbí akcie Philip Morris ČR, která stojí 10 720 korun. Chtěli byste koupit co nejvíce kusů, ale nemáte peníze po ruce, a tak se rozhodnete si tuto kupní cenu zajistit nákupem call opce. Při nepříznivém vývoji ceny akcie ji nemusíte využít a přijdete jen o poplatek za nákup opce. Při přímé investici do akcií byste ale v takovém případě ztratili mnohem více. Když se naopak cena akcií PM ČR zvýší, můžete opci zrealizovat, koupit akcie za předem dohodnutou cenu a prodat je za aktuální vyšší cenu.
Prodejce opce v tomto případě doufá v propad ceny akcií, aby se "protihráči" v obchodu nevyplatila realizace opce. Za (výrazně) vyšší cenu, než je aktuální tržní kurz, by žádný drobný investor akcii nekoupil, a tak prodejce opce vydělá.
Závěr a doplnění
Investování nikdy není bez rizika, opce ale mohou poskytnout alespoň částečnou ochranu za relativně zajímavou cenu. Na opcích se dokonce dá vydělávat, ale není to nic jednoduchého, jakkoli se to tak mnozí brokeři snaží svým klientům prezentovat. Základem jsou jako při jakémkoli jiném obchodování strategie a disciplína.
Aktuality
