US MARKETOtevírá za: 9 h 14 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Investice do budoucnosti lidstva aneb Dluhopisy, ze kterých zezelenáte

Ve financování ekologicky šetrných projektů hrají stále významnější roli takzvané zelené dluhopisy. Donedávna vysmívaná investice ukazuje, že je udržitelný rozvoj cesta správným směrem, na které lze i vydělat.

Redakce IW
Redakce IW
16. 9. 2015 | 18:00
Státní dluhopisy

Emitenty zelených bondů mohou být vlády, samosprávné celky nebo třeba jednotlivé společnosti, které se v rámci emise zaváží, že získané peníze využijí na projekty snižující dopady klimatických změn či jiné aktivity chránící životní prostředí a bojující proti dopadům klimatických změn.

Výhodou zelených dluhopisů z pohledu investora je ve srovnání s ostatními dluhopisy to, že výnosy z jejich držení není třeba danit. Dlužník si tak na trhu může půjčit za nižší úrok a věřitel získá zajímavější výnos.

Typickými projekty financovanými prostřednictvím zelených bondů jsou větrné či solární parky, stále častěji si však investoři půjčují i na činnosti související se zalesňováním krajiny nebo rozvojem ekologické a udržitelné rostlinné a živočišné výroby.

Za velkými emisemi zelených bondů posledních let stojí například Světová banka, Německo nebo společnost Unilever, která získané prostředky využila na realizaci opatření vedoucích ke snížení spotřeby vody a redukci produkce odpadů a skleníkových plynů.

Ekonomický rozměr změny klimatu

Lze očekávat, že do budoucna atraktivita zelených dluhopisů dále poroste. Globální oteplování je fakt, který nelze vyvrátit, a to bez ohledu na to, co je jeho příčinou. Od průmyslové revoluce se průměrná teplota na Zemi zvýšila o 0,8 °C, přičemž vědci varují, že tento proces bude s postupujícím časem zrychlovat.

Globální oteplování přitom není hrozbou pouze pro světovou faunu a flóru, jak se často uvádí. Růst průměrné teploty vnímají jako zásadní riziko i velké korporace. Více než 80 % z 500 největších podniků světa podle Deutsche Bank přiznává, že změny globálního klimatu mají potenciál ovlivnit jejich podnikatelské aktivity. Mimo jiné se hovoří například o tom, že změny klimatu povedou k transformaci zemědělství, která vyústí v migraci obyvatel, jež promluví do demografické skladby jednotlivých světových regionů.

Zelené dluhopisy patřily ještě nedávno k okrajovým záležitostem. První zelené bondy vydala v roce 2007 Evropská investiční banka. Zlomový byl ale až rok 2013, kdy hodnota jediné emise zelených dluhopisů vydaných Mezinárodní finanční korporací (IFC) přesáhla miliardu dolarů.

Analytici z Deutsche Bank v souvislosti se zelenými dluhopisy vyzdvihují především investice do alternativních zdrojů energie, udržitelného rozvoje měst nebo zlepšování infrastrukturní sítě umožňující rozšiřování hromadné a redukci individuální dopravy.

V loňském roce dosáhly jen investice do zelených zdrojů energie hodnoty 254 miliard USD. Do roku 2020 by se měla hodnota těchto investic zhruba zdvojnásobit a do roku 2030 by měla dosáhnout až jednoho bilionu dolarů. Dosud byla většina ekologických projektů financována jinými prostředky než penězi získanými z prodeje zelených dluhopisů, to se ale postupně mění. Již za pár let či maximálně několik desetiletí může být prostřednictvím zelených bondů financována klidně i polovina podobných projektů v hodnotě stovek miliard dolarů ročně.

Zdroj: Deutsche Bank

Dluhopisový trhEkologie a životní prostředíFiremní dluhopisyInvestiční alternativyStátní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast